BR 01 125 Roco 43243

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
906
731
Bucuresti
YAHOO
contactless
A intrat in depou o noua locomotiva BR 01 125 Roco analoaga ,cu cateva lipsuri la partea estetica dar care vor fi remediate peste doua zile cand sosesc piesele comandate(timoneria de frana , bara de mana de la tender tepii de la cilindrii si alte accesorii), pana una alta m-am apucat sa curat angrenajele de vaselina veche si sa le ung cu vaselina siliconica cumparata acum ceva vreme de la Lidl.
Vaselina zic eu ca este super pentru locomotive , am vazut ca face o pelicula foarte alunecoasa intre piese si nu este nici asa lipicioasa ca sa lipeasca rotile dintate intre ele.
Va urma frezarea lestului pentru a face loc decodorului si trecerea locomotivei in digital.cu montare de cupla nem cu 8 pini .

Voi reveni cu poze cu stadiile lucrarii.
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
906
731
Bucuresti
YAHOO
contactless
Au ajuns piesele de la Dan (HGD). si m-am apucat sa infrumusetez locomotiva , lucrurile serioase le mai aman din lipsa de chef de lucru.
S-a montat timoneria de frana , bara de mana de la tender, indusii, "tepii" de la cilindrii, paravaranturile.
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
906
731
Bucuresti
YAHOO
contactless
In sfarsit m-am apucat de lucruri mai serioase , adica am frezat lestul locomotivei.
S-a pus in functie freza si iata ce a iesit, pe langa o punga cu span :D
Va urma cablarea pentru digital si montarea cuplei cu 8 pini pentru decodor.

[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
906
731
Bucuresti
YAHOO
contactless
Multumesc.
Eee, ma ajuta sculele ca altfel nu iesea nimic.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
906
731
Bucuresti
YAHOO
contactless
Final de lucrare.
Am refacut cablajul pentru digital, cu cupla NEM cu 8 pini
Izolat alimentarile motorului pentru ca una era conectata la sasiu.
Piesa pe care sta cupla decodorului provine de la o jucarie de-a lui fi-miu ,care a suferit cateva modificari sa ajunga asa ca un U intors in jos.
Am ales solutia asta pentru ca este o baza solida si fixa pentru cupla si evita orice contact al firelor cu piesele in miscare .
Decodorul este un Viesmann, nu este cel mai stralucit dar pe motoarele Roco se misca bine.
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]
[/URL]