Bormasina cu acumulator

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,

sunt de accord cu ceea ce zici mai sus, as mai avea o mica completare.

Eu cel putin nu sunt adeptul teoriei ca o scula este obligatoriu sa se amortizeze, sau ca sa explic altfel, pentru mine a se amortiza inseamna si altceva decat a scoate banii bagati in ea.

Stiti vorba aia cu "scula buna face jumatate din treaba" ? eh si asta e un fel de amortizare. Adica prefer dau un banut in plus si sa am o scula buna, cu care sa nu ma chinui si cu care sa termin treaba repede. Probabil e si o chestie de comoditate, de exemplu nu imi fac griji, oare cand am incarcat acumulatorul? daca raman fara baterie la jumatatea modului?

Nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tuturor. In fine, asta e parerea mea, prefer sa astept si sa cumpar ceva de calitate cand imi permit, nu e obligatoriu sa faca toti la fel ci fiecare dupa nevoile personale.
 
Florinn a spus:
Salut,

Nu stiu daca m-am exprimat pe intelesul tuturor. In fine, asta e parerea mea, prefer sa astept si sa cumpar ceva de calitate cand imi permit, nu e obligatoriu sa faca toti la fel ci fiecare dupa nevoile personale.

Ai perfecta dreptate, intotdeauna primeaza calitatea. Eu am incercat o descriere mai larga, pentru ca uneori, chiar apare situatia ca indiferent cat ai astepta, din diferite motive nu poti sa iti cumperi ceva care costa peste "nivelul propriu accesibil". Daca insa prin adaugarea unei marje de timp, adica daca mai astepti ceva vreme, poti sa cumperi ceva de calitate, acest lucru reprezinta intotdeauna solutai optima.
 
Eu nu as cumpara scule profesionale decat daca ar trebui sa scot bani cu ele sau daca diferenta de pret intre porfesional si hobby ar fi mica. Cu alte cuvinte, daca as lucra in domeniul constructiilor, tamplariei etc da. Pentru ca aici de fiabilitatea unei scule depinde reputatia unei afaceri.

Pentru hobby, insa, consider sculele hobby mai mult decat suficiente.
 
buna baieti,

Florin are dreptate, una este profesional si hobby (exemplu, gama Bosch Profi sau hobby) si alta este marfa ieftina si cea scumpa...

Bormasina mea Bosch a costat cat 3 de la Aldi, insa cea de la Aldi a tinut 3 luni...
 
Florinn a spus:
Felipe sunt de accord,
insa eu nici nu am pomenit de scule profesionale, am spus de calitate...

Pai nici nu m-am referit la ce ai spus tu. Ziceam in general... :lol:

Nici eu nu sunt de acord cu a cumpara, sa zicem, o bormasina ieftina, de proasta calitate.
 
BAI FRATE numai ghinioane ma viziteaza de ceva timp incoace, cum mama naibii se putea arde motorul unei bormasini cu acumulator tocmai la mine in mana ????
MAI GRAV, una Santo, merge asa de incet ca te rogi de ea sa faca ceva mai bun dar nimic,......cred ca a murit saraca in timp ce bagam us surub il lemn de brad,mai mare rusinea.
FOARTE GRAV, bormasina este imprumutata de la un prieten, si nu prea stiu ce mama naibii sa fac, phuuuu....imi vine sa injur de mama focului dar mi-e forumul drag.....so...
HEEELPPP MEEEEEEE....ce sa fac oameni buni ca imi crapa obrazul....?
 
Dupa nume, Santo, nu pare o bormasina "serioasa" - sau sunt atat de ignorant si nu recunosc o firma consacrata?

Daca e un No-Name - OEM, cumpara-i alta la fel. Nu cred sa fie foarte scumpe...
 
ca sa iti salvezi obrazul...cumperi alta la fel :roll: ....iar cand mai ai nevoie, iti cumperi una pentru tine.e cel mai bun mod de a evita astfel de neplaceri....
 
Incerc sa o repar, am demontat motorul, are trei poli magnetici deci trei bobine, ciudat este ca nu sunt cositorite de perii ci cred ca e ori o prindere mecanica ori un fel de sudura cu arc, ciudat. sa vedem ce descopar. motorul se invarte, doar ca se incinge foarte repede si la orice mica solicitare mecanica incetineste si uneori se si opreste, cred ca s0au dus toate izolatiile dintre spire sincer. are o sarma destul de groasa, poate un 0,8 mm sau chiar mai mult, cu putine spire. Oricum, coi incerca sa il rebobinez, daca nu imi iese caut motor la service si daca nu iau alta.
In privinta proprietarului ar fi mai cinstit sa il anunt de avenimentul neplacut.
 
Gata, m-am spalat pe maini, e ars motorul. Ce-i de facut, maine ma duc sa vad daca il pot rebobina pe la cineva, ciudat este ca sarmele bobinajului nu sunt lipite pe colector, ci mai degraba sudate. porcarie
 
@sogard_2003 : ciudat ar fi sa fie lipite .... totusi nu mai suntem in anii '50 .
Oare cat crezi ca este rezistenta unei lipituri ? O lipitura facuta cu un aparat de "sudura cu ultrasunete " are o rezistenta electrica mult mai mica :x
Cred ca mai bine cumperi alta noua decat sa o rebobinezi pe aceea
 
buna baieti,

cat poate costa o astfel de bormasina "no name"? 30 de Euro?

cat poate costa rebobinatul? 2 ore de munca la meserias x 25 de Euro ora?

poate in Ro sa fie mai ieftina... insa o varza rebobinata tot o varza ramane... :(