BOBO CFR seria 43

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mity

Well-Known Member
Trenulist
22 Februarie 2016
1.051
3
Braila
www.trenuletze.ro
WEBSITE
http://www.trenuletze.ro
YAHOO
dumitrucoman
LOCATION
Braila
Uite ca am gasit ceva timp sa fac un articol, sper eu interesant, despre locomotiva mea BoBo CFR seria 43. Totul a inceput cu o vizita la depoul de locmotive de la Galati in septembrie 2007. Evident ca odata ajunsi acolo am pozat mult mai mult decat era nevoie. :) In depou ni s-a prezentat o locomotiva BoBo care era la reparat. Am inceput sa calarim locomotiva eu, si Crisit Savin inarmati cu 2 rulete pentru a aduna toate cotele necesare.









Locomotiva din depou era din seria 43 vopsita in culorile CFR vechi. Deoarece eu doream un model cu noua vopsire, peste 2 zile am avut ocazia sa luam cotele lipsa de pe un BoBic tot seria 43, dar revopsit si cu geamuri termopan.
 
Am achizitionat acum ceva ani un model ROCO 63761 asemanator cu locomotiva noastra BoBo, si anume OBB 1043, pe care deja foarte multi o cunoasteti.

Initial arata asa:




Primul pas a fost dezechiparea carcasei de detalii





















 
Urmatoarele etape au fost realizate de Alexandru Savin si Cristi Savin:
- ingrosarea capetelor locomotivei cu app 1m fiecare
- inaltarea acoperisului
- montarea borduri acoperisului
- realizarea celor trei capace de pe acoperis cu stiatiile lor
- realizarea izolatorilor, si legaturilor
- obtinera de noi geamuri pt capete
- modificarea pantografelor
- realizarea de oglinzi retrovizoare
- si altele care imi scapa

Pt etapele acestea Crisit Savin sper sa aiba pozele :)
 
Poze cu lucrul la farurile centrale:









Am avut grija ca lumina sa fie galbuie, puternica, in doua fascicole si sa nu razbata prin acoperis.
Pentru a avea lumina galbuie dar puternica, am folosit led alb SMD de 1,2mm, usor vopsit cu putin galben.
Pentru a avea doua fascicole, pe un mic cablaj am lipit unul langa altul doua leduri SMD de 1,2mm inseriate.
Ca sa nu razbata lumina aiurea, ledurile le-am lipit direct in spatele fibrelor.
 
Pentru a acoperi urmele adaugirilor, chituirilor, diverselor nuante de culori, am vopsit interiorul cabinei cu gri. Pentru ca fata locomotivei este mai groasa cu un milimetru, am vopsit cu grija si partea interioara a geamurilor frontale.











 
C.F.R.-izare

<r>Salut!Frumoasa lucrare, este o reusita! <E>:aplauze:</E> Intrebarea mea este, cat timp a durat lucrarea de modificare si daca intre timp ai mai lucrat si la alte proiecte in domeniu?</r>