Bo-Bo - CFR - TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

cftt

Well-Known Member
7 Februarie 2016
286
0
pentru ultimul model din programul " locomotive CFR " la TT am ales locomotiva Bo-Bo clasa 43 in varianta clasica, nu am mai prezentat etapele constructiei deoarece sunt similare cu cele de la LDH-uri, EA si DA,
doua poze cu stadiul actual, mai am de facut retusuri, montat cuple, scari si alte maruntisuri dupa care voi posta mai multe poze de detaliu


 
e posibil, din pacate nu am avut niciun plan cotat al acestei locomotive, toate cotele le-am determinat proportional pe tot felul de poze fata de lungimea peste tampoane pe care o stiam asa ca o eroare e posibila, nu era nicio problema sa fac acoperisul cu o inaltime mai mica, totusi ochiometric nu cred ca trebuia sa fie la jumatate, poate pe undeva la 2/3 - 3/4 si tinand cont de scara 1/120 si de grosimile plasticului disponibil la laser un 0,5mm la inaltimea acoperisului in plus creaza impresia de disproportie
 
Uite de la Luca (http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11904)un model de locomotiva care seamana izbitor de mult:

http://www.freewebs.com/shuca/electric/ZS%20441/zs441_1.htm

Practic cred ca este o surioara a lui Bobo, pentru ca in 1972 YU si RO au avut un proiect comun (din partea Romaniei erau Resita si Craiova) de constructii locomotive. Noi le-am dat EA-uri (CoCo) si ei ne-au dat BoBo-uri?

Cred ca te ajuta daca vei cauta acest model?
In link sunt cateva marimi care te pot ajuta, cred eu
Sper s anu ma injure nimeni pe aici
 
EDITIE REVIZUITA SI ADAUGITA

dupa nenumarate masuratori si diverse cote obtinute pe diverse cai am refacut intrega carcasa a locomotivei, sper ca acum arata mai apropiata de realitate, am modificat fetele boghiurilor, ansamblul arcurilor l-am montat pe carcasa, am pus scari si alte cateva accesorii, am adoptat o alta solutie pentru chedere ( folie colanta neagra ) zic eu ca arata mult mai bine, din pacate pozele sunt sub orice critica nici claritate, nici culori reale, atat stie telefonul meu sa faca sau poate fotograful, cand o sa ma dotez cu un aparat foto adevarat o sa refac pozele pentru toate locomotivele pe care le-am facut




cu aceasta locomotiva inchei anul modelistic 2013