Blue Tiger DE-AC33C T 166

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mmkelemen

Well-Known Member
13 Noiembrie 2008
483
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Am acizitionat o locomotiva Blue Tiger T166 de la MEHANO.
Este realizata cu multe detalii fine, toate cele 12 roti sunt motoare si de transfer tensiune, 4 roti cu gume de aderenta, motor cu 5 poli si dublu cardan.
Faruri fata spate alb/rosu, ce se aprind in functie de directia de mers.
Model dotat cu mufa decodor digital 8 pini.
La postul 1 exista si mecanic.
Iata si cateva poze:


Pe siteul producatorului se dau urmatoarele specificatii:

Daca imi poate spune cineva specificatia semnelor 1-7 si 10.
Am testat-o si trage foarte bine.
Per ansamblu sunt foarte multumit de achizitie.
Bafta!
 
1-epoca
2-sistem MotorolaMaerklin?
3-sistem de apropiere(se refera la cuple)
4-AlternativeCurent
6-volanta
10-decodor

cred ca aceasta harta cu simboluri apartine variantei AC si nu celei DC...
 
2 - sasiu de metal
5 - dublu cardan (pt ambele boghiuri)
7 - dotat cu cuple clasice
8 - mufa 8 poli pt decodor
9 - lumini fata/spate (numar si culoare)
11 - lungime peste tampoane
12 - motor in 5 poli
13 - 4 cauciucuri de tractiune

Este o locomotiva foarte frumoasa, care ruleaza impecabil; singura deficienta o reprezinta luminile (anemice) pe becuri, cu ghiduri lungi, intortocheate :(
Merita sa ii pui si decodor cu sunete (are sunete interesante) :!:
 
Felicitari pentru achizitie,

totusi nu pot sa nu semnalez o mica greseala :

"toate cele 12 roti sunt motoare si de transfer tensiune, 4 roti cu gume de aderenta"

aici se bat putin cap in cap, desi dupa cum vad in ultima poza si rotile cu cauciucuri au culegere de curent :D

Numai bine! Salut.
 
Da asa e.
Probabil daca se inlocuiesc rotile cu bandaj de cauciuc cu unele fara bandaj, atunci sa fie acolo acele colectoare de tensiune... si ramane doar varianta "toate cele 12 roti sunt motoare si de transfer tensiune".
Bafta!
 
dac a spus:
singura deficienta o reprezinta luminile (anemice) pe becuri, cu ghiduri lungi, intortocheate :(

Aici ai dreptate. Unde crezi ca as putea sa fac modificari la partea de lumini. Ma refer la montarea unor LED-uri smd.
 
Este destul de complicat: tocmai acele ghiduri lungi, cu reflexii succesive la 90 grade in plane perpendiculare duc la atenuarea excesiva a luminii (prin polarizarea ei).

Ar trebui renuntat de tot la ghiduri si montate leduri cat mai aproape de faruri, dar spatiul interior este cam stramt... Pt. moment eu am scos luminile rosii (care oricum nu se prea vedeau) si am ramas doar cu cele albe care sunt mai rezonabile :-|

PS. Rotile cu cauciucuri contribuie si ele din cand in cand la culegerea curentului; eu le-am mutat insa pe osia din mijloc a fiecarui boghiu, pt. ca in pozitia initiala obisnuiau sa imi faca scurt, la viteza minima, imediat in spatele inimii macazelor curbe Piko (unde sinele de polaritate diferita sunt ascutite si f. apropiate).
 
Si neaparat trebuie facut ceva cu gri-ul tampoanelor... e extrem de plasticos si face ca modelul - deloc rau - sa arate a jucarie un pic.
Nu cred ca e dificila operatia, se poate face usor cu o pensula fina si cu o vopsea pe baza de acryl - Testors are o oferta bogata. Spun acryl, pentru ca se preteaza foarte bine la aplicarea cu pensula, obtanandu-se rezultate excelente, fara "dare".
 
Si pentru ca nimeni nu ti-a spus asta, locomotiva cu seria 250-001 a facut parte din primul lot livrat catre KEG; de altfel locomotiva nu a avut o distributie prea numeroasa; Germania 11 exemplare, Pakistan 30 exemplare si Malaysia 20 exemplare. In prezent, daca nu ma insel (ma va corecta Horia) nu se mai produce, cel putin Bombardier nu o mai are pe lista de distributie.
 
Am inlocuit becurile + ghidajele din plastic
cu LED-uri punctiforme de 1,8 mm albe si rosii (initial am folosit galbene in loc de albe)


Dupa inlocuire LED-uri galbene cu unele albe, tras fire si fixat totul pe pozitie, a iesit cam asa:

Dupa probele facute s-a observat o imbunatatire remarcabila.
Multumit de upgrade (eu sunt autorul, normal sa fiu multumit)...
Bafta!
 
Arata astea americane de pici jos... nush, parca e alta rasa...
Cu cit ma uit mai mult cu atit ma tenteaza mai mult.

Asta e gama hobby nu?
Are ceva detalii, ar merge un weather pe ea :)
de unde ai luat-o?