Autovehicule Romanesti

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ITIA cu Volvo F12, 1991

attachment.php


de pe http://www.baumaschinenbilder.de/forum/thread.php?threadid=35432&threadview=0&hilight=&hilightuser=0&page=802
 
vehicule obisnuite in Romania....

watermark.phpimgid9452488.jpg

watermark.phpimgid9452465.jpg

watermark.phpimgid9452463.jpg

watermark.phpimgid9452156.jpg


sau mai rarute la noi:

watermark.phpimgid9293303.jpg


un Molotov:

watermark.phpimgid84131141eef7d9a1802433c.jpg


sau proaspat infintata RATA, in 1948....se observa fostele camioane/autobuze CFR si ...purate cu mandrie prin Bucuresti, proaspetele "autobuze" RATA...in fapt sasie de camion Chevrolet adaptate....

watermark.phpimgid10410983.jpg

watermark.phpimgid10410994.jpg

watermark.phpimgid10410998.jpg


un anume car al TVR, cunoscatorii stiu care...

watermark.phpimgid6770633.jpg


si muuuulte alte vehicule interesante pe care le puteti descoperi in imagini hi-res in arhiva Agerpres....
 
Azi vazui postul , multam frumos Catalin!
Deja ma uit dupa un corespondent la scara pentru Chevy-urile alea simpatice.
 
Deja ma uit dupa un corespondent la scara pentru Chevy-urile alea simpatice.

Nu te uita prea mult. In Europa in anii 1950 s-au produs ca Opel Blitz 1,5 to.

Un model pe scara N exista la Lemke MiNis iar pe scara H0 de multa vreme la Brekina.
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Cosmin, cu placere. Vezi ca mai sunt imagini, eu am pus doar cateva. Nu ma intreba ce vopsea au pus pe jucariile astea, ca nu stiu...
La modele nu ma pricem dar la o simpla cautare pe google, vad un chevy 1950 truck HO de la Busch-Walters. Nu stiu ce sa zic de Blitz, eu stiu ca varianta produsa de Opel difera destul de mult in partea frontala.
 
Din nou, va multumesc!
Am gasit Chevy-ul de la Busch...fara sa mai vorbesc de imaginile din arhiva de la Atelierele Grivita, Uzinele Grivita etc...
 
"Microbuze la Timisul de Sus, puse de CFR la dispozitia calatorilor, pe ruta Bucuresti - Timisul de Sus, pe timpul reparatiilor la calea ferata. 1939"
540486

sursa - arhiva agerpres
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Autobuze, domnul, nu microbuze. Aceea era dimensiunea normala petru un autobuz interurban carosat pe sasiu de 1,5t in acea vreme. ;-)
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Nu știu dacă s-a mai postat:
Autocamion C15 fabricat de 23 August.
40867611982_833b3938e3_o.jpg

Sursa forumul aro4x4.
 
  • Like
Reacții: mrpuf
Andrei, poza este luata in curtea 23 august (fosta Malaxa, actuala Faur...) si este relativ cunoscuta. Camionul e Tatra. E o poveste si cu camioanele astea facute la "23 august". Exista mentiuni pe internet....dar...si multe semne de intrebare.... Se vorbeste despre o documentatie sovietica, despre platforme de ZIS...dar camionul asta respira Tatra toata ziua.
 
Alte imagini din presa vremii:
http://metropotam.ro/La-zi/Camioane-din-presa-vremii-art4958393550/
Tot pe net am vazut si o macara.