Autocamioane H0 , epoca V

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
herpa_83 a spus:
Bucuria copiilor, masinile murdare :

Bucuria copiilor, bucuria copiilor dar pun pariu ca daca faci doua poza intr-un cadru adecvat, una cu ce masina vrei din lotul celor "curate" si a doua cu "mizerabila", poza cea mai aproape de realitate, cota 9,9 pe o scala de la 1 la 10, ghici care este? :D
 
Foarte realiste cele doua modificari cu murdarie.Sunt facute de tine? Una pare proaspata ca dupa ploaie ,iar cealalta, cu murdaria a doua zi dupa ce s-a uscat! Foarte reusite, mai ales poza de nota 9,9! :lol:
 
herpa_83 a spus:
Cea cu "mizerabila"...cred :roll:

Eu zic ca poti fi sigur :wink:

Chiar asa cum sunt facute pozele nota de realism tinde spre cota maxima.

Felicitari autorului :aplauze: si-l asteptam cu detaliile executiei.

:cafea:


p.s.Despre colectie ce sa zic? Nu am nimic de zis, fotografiile spun totul.
Cine are ochi, sa vada :D
 
Materiale folosite :
1. Kit "patina timpului" de la Noch - nu stiu exact codul acum
2. Fixativ de par.

Procedeu:
Pe capul tractor si lateralele semiremorcii am pulverizat cam de la 50 cm un strat subtire de fixativ, dupa care am asternut pulberea din kitul Noch si am incercat sa dau efectul de "curent" pe laterale. Cand mi s-a parut ca arata ok, am mai dat un strat de fixativ tot de la aproximativ 50 cm pentru protectie. Pe spatele semiremorcii am pulverizat de la o distanta de aproximativ 20 cm pentru a se umezii bine suprafata dupa care am pus pulberea inainte de a se usca fixativul si am realizat o "pasta" pe care am lasat-o sa se usuce aproximativ 10 min. Iar in final "copiii" au scris spala-ma.

Ce-as mai avea de adaugat: pulberea pentru "praf" din kitul Noch mi s-a parut cam inchisa ca nuanta si am mai deschis-o un pic cu "cenusa".
Acesta este al doliea camion supus weathering-ului primul gasindu-se mai sus tot in acest topic insa acolo am folosit creta pastel razuita cu lama de cutter si fara fixativ.