Austria - cai ferate neelectrificate

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

goguta

Active Member
24 August 2008
96
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Exista in Austria cai ferate neelectrificate duble? Pe o harta mai veche a cailor ferate din Europa nu am gasit sa existe, insa harta este din 1985.

O alta intrebare ar fi daca stie cineva in anii 80 OBB folosea ruta Salzburg - Rosenheim (Germania) - Kufstein pentru majoritatea trenurilor care mergeau catre Innsbruck sau se folosea ruta interna prin Schwarzach St. Veit si Zell am See?

Multumesc,
Dragos
 
Hallo!

Dupa cum stiu, nu exista cai duble neelectrificate.
Aici gasesti o tabela cu liniile electrificate din Austria:

Nu numai in anii 80, si pina in recent trec trenurile spre vestul tarii via Rosenheim (s-a numit Korridor-Strecke). Pina in a doua parte aniilor 90 fara control de pasaport, dar si fara posibilitate de a cobori, desi usile vagoanelor au fost incuiate sau plombate. In afara traseului prin Germania sint mai exista si un traseu prin Italia (Pustertalbahn, pt. aceasta linie au umblat locomotivele 1822), iar in estul tarii prin Ungaria.
 
Seara buna,

Multumesc pentru informatii, nu credeam ca asa stau lucrurile.

Referitor la trecerea prin Italia, aceasta e linia Spittal - Lienz - San Candido - Fortezza - Brenner?

In Ungaria se face trecere prin Sopron catre Deutschkreutz? Ce fel de linie este aceasta - electrica ? Cu voltaj are linia, tinind cont ca pleaca din ce am vazut din Ebenfurth si merge doar pina in Deutschkreutz?
 
Interesante stiri pe aici.
Clouseau, ai putea detalia putin despre circulatia trenurilor incuiate si plombate?
interesant ca nu aveau voie sa coboare desi erau ambele tari in blocul vestic.

Din ce stiu eu si in Romania s-a folosit sistemul prin Iugoslavia pentru ruta Stamora Moravita-Bazias.
 
Din cite stiu, inainte de a se infiinta spatiul Schengen se faceau controale la granita Austria - Germania, chiar daca erau controale usoare, era nevoie de viza banuiesc.

Inseamna ca inainte trenurile austriece, in special EC cred ca foloseau ruta aceasta, nu opreau nicaieri pe teritoriul Germaniei. Astazi vad ca opresc in destule statii.
 
Am mai gasit cred inca o linie care trece pe teritoriul german inainte de a intra inapoi in Austria, Innsbruck - Garmish (Germania) - Reutte in Tirol pina aici linie electrificata si de aici mai departe catre Germania linie neelectrificata.
 
Am vazut insa in Germania linii duble si electrificate, si culmea era trafic de calatori o droaie, DB218 in dubla remorcau doua rame gen TE.
 
goguta a spus:
Am mai gasit cred inca o linie care trece pe teritoriul german inainte de a intra inapoi in Austria, Innsbruck - Garmish (Germania) - Reutte in Tirol pina aici linie electrificata si de aici mai departe catre Germania linie neelectrificata.

da este vorba de linia Au߸erfernbahn
 
Harta respectiva este ceea ce imi trebuia :D

Nu prea apar linii duble neelectrificate, insa ma ajuta pentru ce aveam eu nevoie. Multumesc pt. link.

Dragos