Atentie la e-mail!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

mpursu

Well-Known Member
Trenulist
25 August 2007
3.677
644
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
LOCATION
Oradea
YOUTUBE
mpursu
In ultimul timp am inceput sa primesc de la foarte multi amici mesaje fara subiect si fara text, continand doar un link gen http:/www.nu_conteaza_ce.com/find11.htm sau cam asa ceva. Conform bunului meu obicei, NU accesez mesajele fara subiect si, daca totusi le accesez, NU dau click pe linkuri care apar din senin, fara nicio explicatie. Nu stiu unde duce acel link si nici nu doresc sa aflu, dar sunt ferm convins ca e ceva virus. Daca si voi primiti chipurile de la mine un astfel de mesaj, NU il accesati si stergeti-l imediat.
Tocmai din acest motiv eu unul recomand tuturor ca, atunci cand scriu mesaje e-mail, sa completeze totdeauna subiectul si textul cu ceva romaneste care-i caracterizeaza, astfel incat sa-i putem recunoaste si sa stim ca mesajul a fost trimis de ei si nu de vreun "purece" aciuit prin computer sau, mai stii, de vreun "baiat destept" care le-a spart contul de e-mail (au fost cazuri, cand soseau mesaje gen vai de mine, trimiteti-mi urgent bani fiindca sunt captiv in nustiuce tara africana etc). Primele semne ca este ceva in neregula cu mesajele primite sunt subiectele/textele total absente sau scrise in engleza, universal valabile sau pe teme fantasmagorice, gen "ti-am gasit profilul in timp ce eram la cumparaturi etc" (da, sigur :D), castiguri fabuloase aparute de nicaieri, avertizari de securitate sosite de la banci unde avem/n-avem conturi, accidente naucitoare si mai ales inexistente etc.
Tot aici intra si mesajele aparute din senin pe Yahoo Messenger, cu texte in engleza gen "check my awesome photos" (sau altele de acest gen) urmate de un link. Din fericire, in ultimul timp nu s-a mai intamplat asa ceva, dar imi amintesc de astfel de situatii in anii trecuti. Bineinteles ca NU am accesat linkurile respective si chiar i-am avertizat de problema pe titularii conturilor respective.
Deci, fiti FOARTE atenti la navigarea prin "jungla" numita Internet!
 
Am primit si eu un astfel de mesaj, acum doua zile, de la Horia Radulescu.

Dar, cum sunt utilizator de Mac de multi ani, nu prea ma afecteaza.

Oricum, cu un minim de gandire din partea utilizatorului, nici cei care i-au dat bani lui Gates nu ar trebui sa aiba mari probleme.
 
Am primit şi eu mesajul ă’la, de la un anume ,,Florrinel". Voi face public㒠şi adresa, ca s㒠ştiţi ce blocaţi: [email protected] . M㒠întreb de unde are adresa mea, c㒠eu de fiecare dat㒠când am pus-o pe net am pus-o fie cu (A), fie cu (arround), fie cu (at-NO SPAM), fie - în ultima vreme - cu (AT - NO MORE SPAM HERE!) între denumire şi gmail.com şi niciodat㒠cu @.

Am primit deja vreo 10 mesaje de la el... cum se poate bloca primirea de mesaje de la o adres㒠de mail în Gmail? C㒠deja devine enervant㒠situaţia.
 
atentie,la userul parpala traian,mi-a distrus computerul cu un mesaj no subiect,l-am deschis stiind ca este trenulist si mi-a dat un virus de mi-a dat dureri de cap
 
Se pare ca atat userii de yahoo cat si cei de gmail si hotmail au fost afectati. Si eu am avut probleme doua zile, dar s-a rezolvat. Eu primeam mail-uri de la mine (cred ca si toti cunoscutii mei au primit aceleasi mail-uri) :D , dar cand am analizat header-ul am vazut ca proveneau de la un IP din Brazilia. Dupa schimbarea parolei problema a disparut. Nu e virus, cel putin asta e sigur.
 
Sal
Si eu am primit e-mail-uri doar de pe adresele personale ale unor useri de pe acest forum.
Parolele alfa-numerice (nu tocmai scurte) ajuta si daca antivirusul este actualizat este ok, daca nu ...... ghinion, veti plati ori suma ceruta ori ...... formatare.
 
Iata de ce, de vreo doua saptamani, ma "distrez" cu Ubuntu :D
Culmea e ca incepe sa-mi placa...
 
am primit si eu astfel de mesaje,atat pe e-mail cat si pe messenger.nu trebuiesc deschise sub nici o forma link-urile din mesaj!
cine le trimite nu mai conteaza,userii nu au nici o vina.este un virus care se "plimba" prin casutele postale si care isi face de cap,trimitand mesaje catre cei din lista de contacte.
eu am curatat PC-ul,am sters lista de contacte si am asteptat ceva timp,am reintrodus contactele in lista,insa fara efect.culmea este ca , virusul trimite mesaje de pe e-mail-ul meu la ore cand...PC-ul este inchis :!: ...asa ca imi cer scuze celor care primesc measaje de la mine (pe e-mail si mess)...si treaba asta a inceput de cateva luni bune...
 
1 virusul actioc actioneaza in momentul in care stingeti calculatorul
2 virusul logic nu trimite din calculatorul virusat pt ca e stins
(asta nu inseamna ca nu e virusat compu )
3 nu ajuta sa schimbi parola daca nu ai si antivirusul instaltat / o scaneaza din nou
4 adresa odata scanata ramane in baza de date a virusului asa ca e nasol

scuze tuturor pt. neplaceri acum am ajuns la comp si caut si eu o solutie :?: ;-) :!:
 
Pentru a evita neplaceri ulterioare, cititi si aici. Schimbati-va parolele, dupa ce ati facut curatenie pe HDD. Eu am avut probleme dupa ce am deschis un excel primit de la un amic. Nefiind virus, e foarte greu de depistat.
 
hgdan a spus:
@Cosmin

Eu cred ca virusul este pe server, nu in calculator!

aceeasi parere o am si eu,de aceea spuneam mai sus ca userii nu au nici o vina,deci nu au rost afirmatii de genul "atentie la cutare forumist"...
 
Dr2005 a spus:
Am primit şi eu mesajul ă’la, de la un anume ,,Florrinel". Voi face public㒠şi adresa, ca s㒠ştiţi ce blocaţi: [email protected] .
asa cum a postat si userul respectiv mai jos, mailurile nu sunt trimise de ei, nici macar de calculatoarele lor virusate. Chestia asta numita identity theft nu e decat un alias (clona) al adresei de mail, in full mail header se poate demasca chestia asta. De unde pot fi luate adresele de mail? Incepand cu facebook, terminand cu oriunde dai subscribe cu adresa de e-mail si unde se face vanzare de date personale catre 3rd party. de-asta yahoo a facut sistemul acela de verificare prin care autotesteaza daca un mail yahoo primit de un alt user yahoo chiar isi are originea pe un server yahoo - cheita galbena sau gri (nu ca baietii destepti nu ar fi rezolvat si asta)
 
Salut,
Si eu, ca si multi dintre voi am primi mailuri cu "NO SUBJECT", dar care in interior contineau o adresa de web....
Bineanteles ca nu am dat click, stiu ca trebuie sa fie ceva virus......

No acuma, cu toate ca am Nod32 cu licenta instalat ( si NU crack-uit), MalwareBytes si Spyboot S&D , asa ca de verificare, cineva a primit vreun mail de pe [email protected] ?? :D

Intreb si eu ca sa ma verific ( eu stiu ca Nod32-ul e ok, dar ...mai stii ?? ).....

Cu respect,
Marius.

PS: Zic si eu ceva si sper sa nu fie cu suparare:
Cine se stie cu "musca pe caciula", poate sa descarce de pe net si sa instaleze programul MalwareBytes Antimalware....e super ok:
http://www.malwarebytes.org/
Programul e FREE si e foarte bun.

===============================================
La fel, bun si FREE este si Spyboot S&D:
http://www.safer-networking.org/en/spybotsd/index.html
==============================================

Cei care au Windows cu LICENTA, pot descarca GRATUIT antivirusul Microsoft Essential:
http://www.microsoft.com/en-gb/security_essentials/default.aspx
==============================================

Iar cu asta, am terminat 8) ....Luati si CCleaner, ca e gratis , e bun si sterge ce nu trebuie ( fisiere temporale, registri incompleti ---ramasi asa de la dezinstalari de programe etc etc )...:
http://www.piriform.com/ccleaner

Huh, hai ca acum CHIAR am terminat :D .....
Sper sa va fie de folos !!!!!
Mult spor !!!!


Ooo, si o erata mica la anuntul de mai sus:

http://www.microsoft.com/security/scanner/en-us/default.aspx

La adresa de mai sus aveti o "unealta " FREE de la Microsoft pentru scanat si devirusat calculatorul....
Ca sa fiti mereu Up_TO_Date cu unealta de mai sus, ea trebuie REinstalata cam o data la fiecare 10 zile, parca....

Cu repect,
Marius.
 
Salut,

cel putin de vreo 3 ani nu am antivirus, si culmea nici virusi.

Folosesc xp, cu licenta, updatat la zi. Nu intalez toate rahaturile, nu intru pe site-uri dubioase, nu dau click pe link-uri venite aiurea pe mail si nu deschid nici un fel de mail daca nu are subiect si nu este de la o persoana de incredere.

Este cel mai simplu.
 
Sau Linux; nu ai nevoie de antivirus si nu ai nici un fel de teama ca te virusezi (chiar daca intri pe site-uri dubioase). Update la zi, aplicatia Wine instalata si merg chiar si programele de Windows (ex: Office)
 
Cum de vad abia acum topicul asta?
Am primit si eu astfel de mailuri de la Mihai Gavrila (userul mihaigavrila) si de la Vlad Nu_mai_stiu_cum (fostul user Ex). Pe primul primit l-am deschis, deoarece nu stiam care e treaba cu acest tip de mail, el ajungand in Inbox, nu in Spam, si expeditorul este persoana de incredere. Am accesat linkul, dar noroc cu Google Chrome, care nu m-a lasat sa accesez pagina, afisand un mesaj de genul "afisarea acestei pagini a fost restrictionata deoarece poate contine programe malware care pot fi daunatoare computerului dvs." Asa ca multumesc Google, ca daca virusam calculatorul... Era greu, la cat de varza e el si ce greu se misca...