Atelierul lui BogdanRa

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Reactie exoterma, plasa de sarma...mai fratilor , de pe ce planeta sunteti ? :D

Hai sa va lamuresc!

1. PDI-ul si obiwan-ul au dreptate, fara drept de apel.
2. Eu folosesc apa CALDA la ipsos, ca sa se intareasca cat mai repede.Daca si cu apa rece nu sunteti in stare sa turnati ipsos, sa va fereasca sfantu´ sa aveti de reparat vreun perete prin casa, o ciobitura, spartura etc...mai bine va luati alta casa, ca sa nu zic sa va lasati de modelit :evil:
3.Extrudatul ala de il strici sa faci teoria cribitului , mai bine faceai zid din el.Ca se face asa usor, si iesi si mai eftin decat cu caucioacele siliconate.
4.Sarma aia de care vorbiti si dimnsiunile la care se refera LDH sunt rosturile.Aia e!Rosturi care tre´ facute dupa uscare, ca vaz ca Bogdan nu a nimerit momentul potrivit ca sa zgarie zidul, deh, timingu´ trebuie sa il ai si pe ala .

Cand vi se spune ca metoda cutare este cea mai usoara si la indemana pentru un incepator, pai inseamna ca muuuulti au incercat-o pana sa puna concluzia la vedere, ca sa nu treaca si altii prin aceleasi chinuri, sa poata urma drumul cel mai drept, mai sigur...dar voi, nu, betmen, betmen, nici legati la ochi nu treceti podul, tot prin apa o luati.
Metodele mai complicate sunt pentru atunci cand ti-ai format ceva manutele, ca altfel...ne tinem de burta cand cetim topicuri dintr-astea. :D
 
Cosmine, CERESIT fabrica glet ce poate fi pus in opera si dupa o zi de la mixare.... asa zic ei .... :D
 
Pacat ca nu mai lok pe aici sa va spuna cum a facut el primele matrite din silicon sanitar, din ala de se foloseste la instalatiile sanitare.Adica asa cum au facut si altii, cum am incercat si eu.

Se ia modelul de copiat, in cazul de fata imitatia de zid, se acopera cu un strat uniform de silicon si un pic pe margini,Se aplica una bucata de folie plastic peste si se preseaza usor, ca siliconul sa intre in rosturile zidului, avand grija ca siliconul sa acopere bine marginile zidului, altfel, la turnare, te trezesti ca iti curge ipsosul , ca nu e indiguit cum trebe.Dupa uscare, eu zic 24 ore, se toarna in forma rezultata si gata.Aia e!
 
si pana la urma... merge si cu sanitar au ba?:)))
Cu siliconul celalalt de modele am vazut si o tehnica de dat cu pensula care recunosc ca mi s-a parut interesanta. Si atat deocamdata...
Toate bune deocamdata, fac o pauza... dar, Domnii mei, va multumesc! Ieri si azi a fost un adevarat regal de idei online, de experiente si de invataturi. Maine SPER sa ajung la diorama de care vorbeam si sa stau vreo ora sa mai fac cate ceva...

Referitor la apa calda: am vazut ca este si mai omogen? sau doar mi se pare mie?
 
cosmin78 a spus:
Se ia modelul de copiat, in cazul de fata imitatia de zid, se acopera cu un strat uniform de silicon si un pic pe margini,Se aplica una bucata de folie plastic peste si se preseaza usor, ca siliconul sa intre in rosturile zidului, avand grija ca siliconul sa acopere bine marginile zidului, altfel, la turnare, te trezesti ca iti curge ipsosul , ca nu e indiguit cum trebe.Dupa uscare, eu zic 24 ore, se toarna in forma rezultata si gata.Aia e!

Vreau sa incerc si eu asa ceva. Intrebarea mea este: nu se lipeste siliconul de imitatia de zid (in acest caz Noch) ? Nu trebuie uns zidul cu ceva ulei sau alta solutie sa impiedice lipirea ?
 
aaaa..aici nu mai stiu. :(
Pentru plastic sau suprafata lucioasa merge , insa pentru zidurile de la Noch nu stiu.Depinde cat de poroase sunt , daca siliconul adera la material...Insa nimic mai bun decat o bucatica de proba sa vezi daca se pupa sau nu.

Bogdan, apa calda este mai...fluida si tensiunea superficiala este mai mica ,tensiunea aia care trebuie sparta cu o picatura de detergent de vase.Mai mult nu, ca iese poros.
 
Da, corect, PDI, invatat cu 1:87 am dat dimensiunile ca atare.
Pentru TT inmultiti dimensiunile cu 87 si impartiti la 120.
O sa va dea ceva de nu va vine sa credeti. Trebuie lucrat sub lupa.

Cine a urmarit, si ce a scris cosmin78, nu numai pozele, la subiectul "Remiza Jiblea", a citit ca pentru a fi in scara de proportii Cosmin a folosit caramida pentru scara 1:160.

p.s.Cat priveste dimensiunile mai mari, pentru piatra cioplita, blocuri din beton aici cam trebuie vazut pe teren ce dimensiuni au.
Banuiesc ca majoritatea ati trecut cu masina sau cu trenul pe langa ziduri de sprijin CF facute din piatra cioplita sau din dale de beton. O dala de beton are dimensiunile de 3 m x 1 m x 0,6 m, daca nu ma insel, si se monteaza una peste alta cu rosturi continui de sus pana jos.

Zid de sprijin din dale de piatra naturala



Zid de sprijin din piatra naturala zidita



Zid de sprijin din dale tip CCCF



Zid de sprijin din piatra naturala cioplita



Spoor!
 
PDI, LDH se poate prinde mai greu, intelege ca e mai senior ca noi :D

LDH, nu te supara, da colegu' are ochi de vultur. Mai ales la poza micita si neclickuita asa se vad ambalajele de jucarele ca si un ansamblu de dale.

Bogdane, da-o-n ma-sa matrita cu spume si silicoane intepenite! Invata sa faci din extrudat. Nu e teorema, lege sau impunere, ia-o ca un sfat. Nu am lucrat io mai mult ca altii ( Cosmin, LDH, s.a.m.d.), probabil ca am stricat mai mult polistiren decat ei, dar concluzia personala ramane fixata pe extrudat. Unde am scris io multistrat?
 
obiwan a spus:
Pentru ipsos e clar ca trebuie trasat in semi-crud, sau turnat in amprenta. Lasa ipsosu' si fa-l din extrudat suprapus sau extrudat imprimat.
]

Parc㒠sunt bolnav. Daca nu vedeam puteam sa jur ca era multistrat, nu suprapus.

Deci la suprapus te refereai la gardul din poza cu unul peste altul?