Anina

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ai vreo optiune sa muti mecanismele de actionare a macazelor de la suprafata, sau sa construiesti altele sub baseboard? Gara arata foarte bine dar monstruozitatile acelea nu prea is au locul acolo.
 
Am uitat sa mentionez cat de mult imi place locomotiva de mina; imi aduce aminte de trenuletul care circula in jurul lacului Tabacarie din Constanta.
 
  • Like
Reacții: cornelTT
Am uitat sa mentionez cat de mult imi place locomotiva de mina; imi aduce aminte de trenuletul care circula in jurul lacului Tabacarie din Constanta.

E tare haioasă
 

Atașamente

  • 02.jpg
    02.jpg
    42,4 KB · Vizualizări: 14
  • 05.jpg
    05.jpg
    89,5 KB · Vizualizări: 16
  • 04.jpg
    04.jpg
    108,9 KB · Vizualizări: 19
  • 06.jpg
    06.jpg
    47,4 KB · Vizualizări: 17
  • Like
Reacții: ICRA
Super, mersi pentru poze. Cred ca o poți motoriza. Care este distanță dintre osii? Pentru TT ecartamentul de 600 mm poate fi ușor aproximat cu 6.5 mm. Narrow Garage din Japonia vând șasie motorizate 0-4-0.
 
  • Wow
Reacții: bogdanra
Ăsta e Unio? De unde ai avut desen?

de la Dorin parcă Vernier aici pe forum.
El a proiectat-o eu am printat-o și finisat-o.

Diorama Anina a fost un proiect comun.
Clădirile tot el le-a proiectat, la clădiri eu am proiectat stâlpii și marchiza gării și intrarea Regele Ferdinand
 

Atașamente

  • Intrare mina01.JPG
    Intrare mina01.JPG
    52,3 KB · Vizualizări: 10
  • Like
Reacții: ICRA
de la Dorin parcă Vernier aici pe forum.
El a proiectat-o eu am printat-o și finisat-o.

Diorama Anina a fost un proiect comun.
Clădirile tot el le-a proiectat, la clădiri eu am proiectat stâlpii și marchiza gării și intrarea Regele Ferdinand
Deci nu ai desen!
 
Am desen dar primit cu titlu să nu-l fac public.

Pe mine asta ma depaseste; sunt desenele astea secrete nationale? Fac subiectul spionajului industrial? Ma indoiesc ca desenele unor locomotive vechi de zeci sau sute de ani intereseaza pe cineva din punct de vedere comercial. Poate intra sub incidenta legii copyright-ului?

Am si eu cateva desene pe care le-am cumparat; unele de la cel care le-a realizat, altele de la o biblioteca si nu am voie sa le fac publice desi le pot arata oricui este interesat. Dar nu am auzit niciodata ca un desen sa fie "secret". Ori e public, ori poate fi cumparat daca cel care detine drepturile de copyright doreste acest lucru. Avand in vedere ca, probablil desenul reprezinta o locomotiva veche de cateva zeci de ani, este posibil ca drepturile de copyright sa fi expirat deja.

Oricum, fara a avea mai multe detalii, eu vad aceasta retinere de a impartasi desene tehnice care faca placere tutror pasionatilor, cel putin retrograda. Poate ca din cauza ca activez in cercuri de pasionati din alta zona decat Romania, sa am eu o imagine deformata...
 
Pe mine asta ma depaseste; sunt desenele astea secrete nationale? Fac subiectul spionajului industrial? Ma indoiesc ca desenele unor locomotive vechi de zeci sau sute de ani intereseaza pe cineva din punct de vedere comercial. Poate intra sub incidenta legii copyright-ului?

Am si eu cateva desene pe care le-am cumparat; unele de la cel care le-a realizat, altele de la o biblioteca si nu am voie sa le fac publice desi le pot arata oricui este interesat. Dar nu am auzit niciodata ca un desen sa fie "secret". Ori e public, ori poate fi cumparat daca cel care detine drepturile de copyright doreste acest lucru. Avand in vedere ca, probablil desenul reprezinta o locomotiva veche de cateva zeci de ani, este posibil ca drepturile de copyright sa fi expirat deja.

Oricum, fara a avea mai multe detalii, eu vad aceasta retinere de a impartasi desene tehnice care faca placere tutror pasionatilor, cel putin retrograda. Poate ca din cauza ca activez in cercuri de pasionati din alta zona decat Romania, sa am eu o imagine deformata...

Tot recitesc ce ai scris ca să înțeleg. Ce e al meu am postat, când am fost întrebat am răspuns. Acel desen nu e al meu, văd că și tu ai, că așa spui și nu ai voie să le faci publice, dar mai jos spui că e retrograd.
 
Da, ai dreptate, cred ca nu am comunicat clar ce aveam in minte;

Eu, de cate ori am documentatii - desene, fotografii, etc - pe care nu am dreptul a le face publice, mentionez sursa de unde au fost achizitionate pentru ca si altii interesati sa poata si ei, la randul lor, beneficia de acea informatie. Tu, nementionand sursa, ai lasat impresia ca acele desene sunt un mare secret, la care numai un cerc de privilegiati ar avea acces. In felul asta, daca tinem informatia ascunsa, nu progresam, ci retrogradam sau, in cel mai bun caz, batem pasul pe loc.

Inca o data, as vrea sa subliniez ca nu am avut nici cea mai mica intentie sa te supar in vreun fel.