Alte pasiuni ale noastre - Automobilism

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
eu ziceam de 5000 rpm la benzinare, la diesel is ok turatiile la viteza aia
 
Nici la benzinare nu mai ajungi in ziua de azi la asemenea turatii, cel putin la motoarele mari. La cele de acum 20-25-30 de ani, asa cum imi plac mie, da, insa nu uita ca sunt motoare gandite sa ajunga si la 7000 RPM, cel putin unele din ele. :)
 
cu tot ce am fost eu benzinare, la 130-140 stateau in turatii mari si consum de "camion" vorbim de masini noi noute, entry si middle level...
 
Nu uita ca benzinarele "mari" au in ziua de azi 1-2-3 turbo-uri si cutii secventiale cu 6-9 viteze, cele mai multe gandite nu ca viteze fizice ci ca paliere definite electronic. Masinile "mici" merg pana unde se termina cutia, 5500 RPM sau chiar un pic peste. La cele mai mari limitarile sunt electronice.

Gandeste-te ca si un BMW seria 5 sau 7 benzinar e facut sa mearga curent cu 180, 200 sau 230 km/h si nu trebuie ca proprietarul sa aiba impresia ca ii sar urechile.

Ultima data cand am condus un benzinar nou din clasa asta, era un BMW G31 - adica Seria 5 actuala Touring - si nici peste 200 km/h nu trecea de 4200-4400 de ture. Nu l-am impins pana la capat, nu era al meu. Oricum era unul din cele cu motoare "consumabile" unde lantul de distributie face uneori probleme chiar si la 120 000 km...

Cand m-am dat cu o Skoda Octavia RS pe la 220 km/h aveai impresia ca e avion in faza de decolare, insa acolo zgomotul face parte din caietul de sarcini al masinii. Nu stiu daca la Skoda au facut ca la BMW sau Audi, sa se amplifice zgomotul de la motor in habitaclu prin sistemul audio al masinii, insa asta e impresia pe care mi-o dadea. Dupa zgomot un fel de rasnita electrica incrucisata cu un Golf II GTI, insa la condus era chiar o masina faina. Prietenul care o detine a strans ceva puncte la Flensburg cu ea. ;)
 
@Horia_Radulescu
pacat ca nu am facut un filmulet cu acul de la combustibil in noaptea cand am mers de la Karlsruhe la Mulhouse. Prima si ultima oara cand am vazut cat de repede scade benzina in rezervor. parca eram intr-o masina normala numai ca eram pe ffw. Am mers cu pedala la fund atunci?
 
  • Like
Reacții: Horia_Radulescu
Am mers cu pedala la fund atunci?

Da. :)

Adevarul este ca "Lupusorul" este singura masina din colectie la care poti, la propriu, sa vezi cum scade nivelul de benzina in rezervor. Bine ca mai exista si un "Calut" care sa faca ca media sa fie una normala.

Cand am fost cu "Calutul" ultima data in Romania, in vara 2019, pe 5243 km in total consumul mediu a fost de 5,8 l /100 km. Asta in conditiile in care vorbim de un motor Diesel in 6 cilindri si cu 3000 cmc si o masina care, cu sofer cu tot, ajunge la 1,8 tone.

Cu "Lupusorul" (benzinar, 6 cilindri, 2800 cmc) nu am scos in nici un voiaj in RO si inapoi sub 8 media. Pur si simplu nu e facuta pentru economie, ci pentru placere ;)
 
Stiu. E gurmand. E al naibii de gurmand, si mai cere si multe altele.

Insa cand ai o asemenea figura, ti se trec toate cu vederea ;)

DSC_6285_kl.jpg
 
  • Like
Reacții: anvo5555 și GFN
Inca o paranteza: nu stiu cum e pe la voi si care este orientarea voastra sexuala (si de fapt este irelevant) insa masinile mele au fost toate pana acum androgine. Adica folosesc "el" sau "ea" dupa caz, dupa comportamentul respectivei masini sau dupa cum da mai bine in situatia respectiva, fara discernamant. Acelasi "Calut", "Lupusor" sau aceeasi "Vulpita" pot fi "el" sau "ea" fara probleme si fara sa se supere pe mine. :D
 
la mine masina e masina, si femeie e femeie si nu le inversez :p
 
Stai linistit ca nu le inverseaza nici unul din noi. Iar daca unul o face vreodata cred ca nu se va mandri cu asta si sunt foarte curios de reactia doamnei respective :p

Spuneam doar ca aud o gramada de oameni care dau un sex bine definit la cutare si cutare masina. La mine, asa cum spuneam, sunt androgine. :)
 
eu le dau gen, cazan, troaca, rabla mea favorita etc....
 
la o sesiune de inregistrari
 

Atașamente

  • WhatsApp Image 2020-08-22 at 14.14.19.jpeg
    WhatsApp Image 2020-08-22 at 14.14.19.jpeg
    357,8 KB · Vizualizări: 50
Tocmai am dat peste cateva poze de acum cativa ani. De atunci exista prescriptie.

S-a nimerit candva sa ne regasim trei, adica Lupusorul, o fiinta draga si subsemnatul pe strazile din Milano. Si acea fiinta dorea cu orice pret sa vada Scala di Milano.

Asa ca am ignorat semnele de circulatie si am mers pana acolo. Un fel de reprezentatie speciala, "Il Lupetto alla Scala", sau cam asa ceva: :)

DSC_5719_net.jpg


Am sters-o de acolo intainte sa ne trezim cu cei de la ATM, Polizia Locale si compania peste noi. :)
 
  • Like
Reacții: anvo5555 și nae44
Ma tot gandesc, cum ar arata masina asta cu portbagaj sus pe plafon (eventual facut de Sinterom ca la Dacia 1310). Acolo ai putea sa pui modulele cand te duci la expo, de pilda. :D
Cred ca este posibil sa fie pe portbagaj chiar la 1,30 m deci la nivelul de module de expo. Macar nu te mai apleci ...