Alegere Start set digital

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Andrei80

Member
4 Ianuarie 2009
37
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
Salutare,

In primul rand vreau sa imi cer scuze daca fac double posting, stiu ca sunt o multitudine de informatii pe acest forum, dar cred ca tocmai din cauza asta imi este mai greu sa ma dumiresc.

Posed asa ceva:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4042&postdays=0&postorder=asc&start=30

Ideea e ca vreau sa trec pe digital.
1. cum trec loco de mai sus in digital?
Ma intereseaza sa pot controla loco inainte, inapoi, viteza, sunet (pe aburoase) fum nu ma intereseaza in mod deosebit in acest moment, dar nu ar strica daca pe viitor se va putea.

2. Urmatorul lucru, as dori sa ma ajutati sa achizitionez un start set digital.
Ma intereseaza cam asa:
Cu centrala sa pot comanda 2-4 loco in acelasi timp, dar sa am posibilitatea ca alternativ sa pot comanda mai multe loco si evident si niste macaze. Ce va fi in plus, e cu atat mai bun :)
Vreau o aburoasa americana, ma fascineaza ambielajele si aspectul de masiv (as lua un big boy, dar nah, criza loveste peste tot) - asta sa va puteti face o impresie cu ce ma intereseaza.
Daca aveti intrebari mai concrete, va raspund.

Un pret decent...

So... plz sa ma ajutati sa aleg si sa invat alaturi de voi
 
Pai digitalizarea nu e mare chestiune daca te pricepi putin la electronica. Daca locomotiva are priza pentru decodor digital ai infipt mufa decodorului acolo si s-a rezolvat. Daca nu are decodor, trebuie umblat prin ea pe la fire... culegerea de tensiune de la roti trebuie dusa la decodor, motorul si el tot la decodor... luminile la fel. Daca decodorul are fire cu culori standard, pui frumos pe rosu si negru culegerea de tensiune de la roti, oranj si gri sunt firele pentru motor iar la lumini ramane un fir comun albastru si galben cu alb , cele doua din urma sunt pentru farurile spate respectiv fata.

Spune-ne ce locomotiva ai exact pentru ca linkurile din posturile tale nu mai duc nicaieri.

PS: Pentru centrala iti recomand sa folosesti sistemul de la Roco cel cu Multimouse.
 
Sincer nu stiu daca am mufa sau nu, tind sa cred ca nu e DC Ready :(
E un 2-10-2 Santa Fe
http://www.mehano.si/EN/article.php?id=36&mo=3
Sper sa mearga linkul.

Ms de recomandare.
Ce Starset-uri ar fi cu aburoase de la Rocco cu Multi mouse? au asa ceva?
 
Vezi pe site la roco cu startseturile, centrala se poate cumpara separat.
Locomotiva ta are deja mufa pentru decodor, deci iti trebuie un decodor cu 8 pini.
 
Am intrat pe Roco.ro ... ca sa zic... scumpicel pe acolo

Inteleg ca imi trebuie doar decodorul asta:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?prodcod=2611
Mai tre sa-i iau difuzor? ce difuzor?

Ca sa schimb pe digital imi este suficient asta?
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?prodcod=2757

Mai trebuie sa mai iau ceva?
Puteti face o lista?
In cazul asta, o sa iau de la Rally si cred ca ies si mai ieftin asa.

Daca iau multimouse-ul de la Roco, de la ce companii voi putea lua loco?
Ma refer la compatibilitate
 
Salut. Eu am centrala digital㒠de la Piko şi merge foarte bine. Am comandat şi 5 locomotive odat㒠fă’r㒠probleme. Trenuletele sunt TT, deci au un consum mai mic.
link-ul că’tre decodorul pe care l-ai ales nu este cu sunet deci nu-ţi trebuie şi difuzor. Dac㒠iei decodor cu sunet de la Rally,adic㒠ESU atunci nu-ţi trebuie difuzor, în set se afl㒠şi difuzorul cu cutia de rezonanţă’. Centrala digital㒠din link-ul tă’u este de la ROCO, nu am utilizat pân㒠acum aşa ceva, cred c㒠în curând. Oricum pă’rerile sunt împă’rţite între cea de la Piko şi cea de la ROCO. Lista o faci singur în funcţie de buget. în digital ai nevoie ca fiecare locomotiv㒠s㒠fie dotat㒠cu decodor. Decodoarele de locomotiv㒠sunt în general cu 6 şi 8 pini. în funcţie de locomotiva pe care o ai alegi şi decodorul, în specificaţiile producă’torului de locomotive exist㒠scris ce fel de decodor ai nevoie 6 sau 8 pini, este un simbol dreptunghiular cu 6 sau 8 cerculeţe negre(NEM). Succes
 
Am inceput sa povestesc aici despre sistemul digital; poate iti vor fi de folos cele cuprinse in acest articol.
In principiu, toate statiile digitale si toate decodoarele digitale functioneaza dupa aceleasi standarde, deci ar trebui ca toate decodoarele sa se inteleaga cu toate statiile indiferent de fabricanti, iar eventualele exceptii confirma aceasta regula. Asa ca eu unul zic ca poti sa-ti alegi linistit statia Roco Multimouse, fiindca decodorul ESU, plasat in locomotiva Mehano, va functiona perfect 8)
Evident ca, daca ar fi dupa mine, ti-as recomanda statiile Lenz :D care, desi poate ca nu sunt asa de ergonomice si de spectaculoase ca Roco Multimouse, sunt mai eficiente la "bibilitul" valorilor din registrii decodoarelor.
 
Multumesc tuturor pt sfaturi
Loco a mea are locas pt decodor cu 8 pini.
Ce vreau acuma sa va intreb...
Decodoare?
Ce diferente sunt intre cele de 8 pini?
Vreau sa am posibilitatea sa-i montez si sunet de pufaitoare. Poate nu chiar acuma, dar pe viitor o sa vreau sa-i pun.
Ce decodor tre sa iau? eventual de unde...
 
Preferatele mele sunt ESU Lokpilot V3.0, fiindca se inteleg foarte bine atat cu motoarele moderne, cat si cu cele "antice". Nici decodoarele Roco nu-s rele, iar din urma vin puternic decodoarele Tams, despre care HGDan ti-ar putea spune mai multe. Un foarte important criteriu consta in curentul disponibil la iesirile pentru motor, pe langa care mai tinem cont de protectiile la scurtcircuit / suprasarcini / contacte "nepotrivite" cu alte elemente ale circuitului electric, curentii la iesirile de functii (inclusiv luminile fata/spate), numarul de functii etc.
Diferentele dintre decodoarele cu 8 pini si cele cu 6 pini consta in... numarul pinilor :D, adica acestea din urma nu au pinii corespunzatori firului albastru (PLUS comun), firului verde (iesire functie AUX1) si firului violet (iesire functie AUX2).
 
Andrei80 a spus:
Multumesc tuturor pt sfaturi
Loco a mea are locas pt decodor cu 8 pini.
Ce vreau acuma sa va intreb...
Decodoare?
Ce diferente sunt intre cele de 8 pini?
Vreau sa am posibilitatea sa-i montez si sunet de pufaitoare. Poate nu chiar acuma, dar pe viitor o sa vreau sa-i pun.
Ce decodor tre sa iau? eventual de unde...

In cazul acesta poti sa iei pentru inceput un decodor Tams (sau altul) cu interfata susi, il folosesti ca pe orice alt decodor iar cand vrei sa pui si sunet mai cumperi doar modulul de sunet (ce se leaga la interfata susi) si ai si sunet, si impreuna toate acestea costa mai putin decat un decodor ESU cu sunet.
Din ce am testat eu, varianta "Tams" are sunet mai puternic si mai clar.
Personal nici nu recomand decodoarele ESU cu sunet, mie mi s-au ars pana acum doua.
 
Pai da Florinn, pentru ca decodoarele ESU cu sunet sunt de fapt niste resouri bune pentru anotimpul rece. Cum se dilata sina, mirosul de final prajit te indeamna sa te intrebi: de ce dracu n-am luat Tams, Trix, Uhlenbrock sau Dietz? :( :( :(
Pana va pune ESU la cale ceva bun cu muzici, trebuie mers pe alta linie audio. Am ascultat ce poate un modul sunet Dietz, ceva de vis. Sound clar, cristal, intens.
un fel de Bang & Olufssen pentru loko. N-are sens sa comparam cu limitarile Esu :|
 
Am facut un thread separat aici:
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7615

Obi, deci pana la urma ce decodor ar fi mai bun?
Ce imi recomandati pentru aburoasa mea de 8 pini?
Ce firma?
Puteti da si cateva argumente plz?
 
Salut ,
Decodoare pentru locomotive americane gasesti aici :
http://www.rd-hobby.de/shopping/catalog.php?id=472
sau aici :
http://www.rd-hobby.de/shopping/catalog.php?id=471
sunetele sunt facute extra pentru loco americane (care suna altfel ca un BR01 de exemplu.....)