Ajutor realizare relief (ieftin)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

laurentiu1971

Active Member
10 Martie 2009
185
1
timisoara
LOCATION
timisoara
SALUT. DAT FIIND FAPTUL CA INCEP DIORAMA, AS DORI UN MIC SFAT.
CUM SA PROCEDEZ INCAT SA-MI IASA UN COST CAT MAI MIC PENTRU REALIZAREA FORMELOR DE RELIEF ?
MULTUMESC.
 
sa lasam gluma. poti folosi varianta cu ziare si aracet. ziare gasesti aruncate si tu sau apelezi pe la prieteni. aracetul trebuie sa-l cumperi. poti folosi varianta cu polistiren si alte ziare. polistirenul il culegi de pe unde il arunca oamenii, pe santiere, in ambalaje mari. dar tot trebuie sa cumperi aracetul. de asta nu scapi.
 
foloseste polistiren merge mai repede,cu servetele si ziare trebuie sa astepti pana se usuca.
 
cu polistiren nu faci formele cat mai naturale ... sa nu mai vorbim de mizeria fenomenala care se creaza. Si nu dureaza chiar atat de mult pana se usuca, ca doar mai doarme omu` ... nu lucreaza la ea non-stop
 
Ex te contrazic la forme , le obtii chiar usor cu un raspel , de mizerie nu prea e de vorbit ca aproape la orice faci pe diorama e imposibil sa nu faci mizerie
24may in legatura cu uscatu ori ca folosesti polistiren ori ca folosesti ziare tot trebuie sa astepti sa se usuce adezivul . De exemplu adeziv folosesti la prinderea de masa , la inbinari , pentru laurentiu1971 e mai buna metoda cu ziare deoarece necesita mai putine costuri decat la cea cu polistiren
 
Cine suporta scartaitul ala de polistiren? :D

Aracetul poate fi cautat si pe la amici, nu neaparat la magazin.
 
da ai dreptate cu polistiren se face mizerie,dar in 24 ore este uscat ,eu pe diorama mea am incerc sa fac relief cu ziare si nici dupa 48 ore primul strat nu se uscase asa ca am renuntat.In privinta banilor cu ziare este mult mai ieftin dar trebuie sa ai si rabdare
 
24may a spus:
... ,eu pe diorama mea am incerc sa fac relief cu ziare si nici dupa 48 ore primul strat nu se uscase asa ca am renuntat.In privinta banilor cu ziare este mult mai ieftin dar trebuie sa ai si rabdare

Depinde pe ce ai pus ziarele.

Chestia cu "nu se usuca nici dupa 48 de ore" de unde ai scos-o?

Noi folosim numai metoda ziarelor si a servetelelor sau hartiei igienice si se usuca de la o zi la alta - 4 straturi sau 5, nu un strat.

Daca lucrezi pe planseta este normal sa nu se usuce.
Nici adezivul pus pentru uscarea polistirenului nu se usuca desi prima impresie asta este.
Nu se ventileaza, aeriseste sau cum vrei sa-i spui.
Nu are pe unde.

Cand vii la Bucuresti iti arat practic ce inseamna 3 straturi de ziar, unul de servetele/hartie igienica, puse dimineata si lasate pana seara cu spatiul de sub ele ventilat.
 
laurentiu1971 ca iti mearga metoda cu ziare incearca sa faci o structura de betisoare dupa aceea pui peste plasa de tantari metalica o fixezi bine si dupa te apuci sa pui ziarele si servetelele
 
laurentiu1971 a spus:
ok. am inteles. ar fi de mare ajutor niste poze cu aceste operatiuni.
oricum mersi de sfaturi.

le gasesti pe toate pe forum
trebuie doar sa cauti la sectiunea de diorame,
sunt multe incepute de la zero si prezentate,
este prezentata metoda ziarelor, este prezentata metoda de lucru cu polistiren,
te rog sa citesti mai cu rabdare si sa nu mai intrebi chestii deja prezentate pe forum.
 
Intrebare: cum se adauga copacii pe structura din ziare? La cea din polistiren, este usor sa ii infigi in "sol". La cea din ziare cum se procedeaza? Inteleg ca este ca o coaja (shell cum ar zice americanii) pusa pe un schelet (betisoare sau altceva).
 
Uite aici cum sa faci structura cu betisoare doar ca ce au folosit baietii de la brasov sunt cumparate dar vorba lui Florinn cauta pe forum ca gasesti tot ce vrei
http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4916&postdays=0&postorder=asc&start=15
 
pacat ca toata lumea repede sare : "te contrazic, nu e asa deci te contrazic, etc." si nu ma refer doar la cazul de fata. Prin ceea ce am afirmat si prin modul exprimat, am incercat sa expun o varianta cat mai economa din toate privintele, a rezistentei in timp cat si a rezultatelor scontate si mai apoi obtinute, respectiv ... formele, care daca le pui intr-o comparatie una langa alta se poate vedea brutal de clar difererenta. Intr-un final, nu mi-am dat parerea ca sa am cu cine ma contrazice caci in fond constructorul (laurentiu1971) alege varianta optima pentru el dupa parerile expuse de fiecare aici. Personal am facut relief cu ambele modalitati si acum pot spune care e mai indicat de folosit.

Daca imi mai este putin permis, pe langa metoda prezentata de Florin, as mai veni cu o sugestie, pentru asezarea copacilor pe sol, sol realizat din acele servetele cu aracet, in cazul in care copacii au tulpina mai groasa, se pot lipi dupa care ii maschezi putin la baza cu un tufis,ceva; lipitura, fie cu Picatura, fie cu putin aracet Moment. Daca ii prinzi cu aracet, trebuie sa-i tii cateva minute proptiti sau sustinuti pana face putina priza aracetul. Eu am folosit Picatura, merge repede si face priza urgent.

...voie buna
 
in legatura cu formarea solulului eu am pus ca umplutura pagini din reviste colorate pe care le-am mototolit,dupa care am pus servetele cu aracet,sa fie si asta o cauza ca nu s-au uscat in afara de faptul cum a spus LDH ca nu au avut ventilatie
 
24may a spus:
in legatura cu formarea solulului eu am pus ca umplutura pagini din reviste colorate pe care le-am mototolit,dupa care am pus servetele cu aracet,sa fie si asta o cauza ca nu s-au uscat in afara de faptul cum a spus LDH ca nu au avut ventilatie

Sunt doua cauza:
Hartia de revista care nu absoarbe bine surplusul de aracet
Macheta este facuta pe planseta deci posibilitatea aerarii spatiului de sub "coaja" formei de relief se face foarte greu. Ai o uscare de suprafata iar dedesupt este ud.
Ex a spus:
...pentru asezarea copacilor pe sol, sol realizat din acele servetele cu aracet, in cazul in care copacii au tulpina mai groasa, se pot lipi dupa care ii maschezi putin la baza cu un tufis,ceva; lipitura, fie cu Picatura, fie cu putin aracet Moment.

Din experienta, proprie cea mai frumoasa imagine a unui pom "plantat", indiferent de modul de realizarea al reliefului este data daca se taie radacina pomului, se face o gaura in tulpina acestuia, se infige o bucata de scobitoare cu adeziv in gaura, se "planteaza" pomul intr-o gaura facuta in relief. Pentru fixarea de relief folosesc Bizon.
In acest caz pomii se pot planta dupa ce a fost pusa iarba si nu mai este necesara "pudrarea" radacinii cu iarba.
Radacinile nu prea sunt estetic facute si, sincer, numai in anumite situatii, eroziunea solului, pomii isi arata radacinile.
 
Hei ! vorbeam de copacii cu tulpina groasa, care sint defapt copaci batrani. Alora li se vad inceputurile radacinilor, si doar in cazu cand baza tulpinii le este acoperita de frunzele cazute nu prea le este vizibila radacina. Nu prea arata , hai sa spun doar interesant, un copac cu tulpina groasa, infipt in sol, care parca creste brusc, sa nu aiba o baza, sau aiba o radacina... iar in cazul dioramelor, nu se foloseste din ce am vazut decat iarba si atat, in foarte putin diorame am vazut sol acoperit cu frunze la baza copacilor.
Din nou, mi-am expus o parere, o alta pe langa cele prezente, o modalitate de lucru si atat !