Ajutor in programarea unui PIC

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

wlab7180

Active Member
Trenulist
25 Noiembrie 2008
156
0
Oradea
LOCATION
Oradea
Buna ziua tuturor!
M-am apucat zilele trecute de realizarea unui decodor pentru accesorii. Toate bune si frumoase pana am ajuns la programarea memoriei PIC16F628A. Ca si progrmator mi-am ales Multi PIC Programmer 5V2(http://www.hamradioindia.org/circuits/feng.phpmods), varianta cu mosfet si ca program de operare am hotarat sa folosesc PICPROG4U. Calcultorul imi recunoaste programatorul, imi confirma incarcarea HEX-uli dar, in momentul in care vreau sa-l scriu in dispozitiv imi spune ”device definition file is not found! A different device was selected or device definition is defective” , ii dau OK imi arata ca il scrie 100% dupa care imi spune “selected device PIC 16F628A and readout device id are different. Programming will be discontinued.” Tin sa mentionez ca nu am mai programat niciodata un PIC.
Multumesc anticipat tuturor!
Cu stima Eugen.
 
Pare ca software-ul de programare nu stie de PIC16F628? Sau cel putin, cauta in folderul sau un fisier in care sa vada caracteristicile de programare specifice acelui cip.
 
Incearca cu alt program, de exemplu ICPROG. Il gasesti pe net si este tot gratuit.
Cand il setezi la tipul programatorului cauti JDM.
Daca apar neconcordante intre fisier si ce s-a scris pe PIC trebuie sa modifici I/O delay pana cand ceea ce ai scris este identic cu ce a ramas in PIC.
 
Programatorul a fost incercat ?Sau e prima data.Am citit ca este compatibil jdm.Se poate intampla ca tensiunea oferita de mufa seriala sa nu fie suficienta.As fi incercat softul dar zice ca net framework trebuie sa fie versiune mai veche..asa ca n-am mai dezinstalat versiunea noua sa pun alta veche.Incearca ICprog WinPic WinPic800.Daca nu merge cu niciunul e ceva bai ori cu programatorul ori nu-i ajunge tensiunea obtinuta din mufa seriala.
 
Am incercat sa folosesc ICPROG 1.06a si 1.06b fara nici un folos. In momentul in care ii dau sa scrie PIC-ul imi apare o fereastra in care scrie"Programming code(2048)bytes", dupa care nu se mai intampla nimic. De fiecre data, dupa circa 10 minute, inchid programul deoarece nu se mai petrece nici o schimbare in acesta.
 
Incearca winpic sau winpic800 si vezi daca detecteaza interfata.
Daca nu ai ceva probleme cu interfata.Am si eu un programator JDM dar nu-l am acasa acum sa vad daca chiar merge.Eu am folosit un programator alimentat.
 
Ma bag si eu...poate ca nu e windows-ul potrivit.din cate stiu unele programatoare merg numai pe windows 98...
 
Programatorul este recunoscut de catre ICPROG si PICPROG4U deorece imi spune pe care port l-a gasit(respectiv COM1),de asemeni il recunoaste ca fiind JDM. Voi incerca si cu winpic800.
 
Oricum ar trebui sa-l citeasca asa gol si sa nu dea nici o eroare.Oricum exista o problema pe undeva.
IC-prog merge fara probleme cu jdm.Am programat multe 16f84 cu el,iar 16f628 e tot pe acolo insa n-am incercat sa le scriu cu jdm.
 
Va multumesc tuturor. In sfarsit am reusit sa programez primul meu PIC;vor mai veni si altele. Programul folosit cu succes a fost WINPIC 800 la care am modifcat "EXTRA DELAY BEFORE READING DATA LINE" de la valoarea 3 la valoarea 4. In rest a fost OK.
Cu respect tuturor