ajutor in programarea unui decodor viessmann 52111

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

lucas_littleboy

Active Member
14 Februarie 2008
237
0
craiova
LOCATION
craiova
salut,deoarece doresc sa automatizez intreaga diorama de care sper sa ma apuc sa o construiesc cat mai repede, am achizitionat mai multe decodoare marklin atat pentru actionarea macazelor cat si pentru actionarea semnalelor cu palete ,toate facand parte din gama marklin.
trebuie mentionat faptul ca detin o statie marklin 60214 si linii trix.aceasta statie controleaza si programeaza toate tipurile de decodoare.
pana acum nu am intampinat probleme cu programarea decodoarelor deoarece in sistem MM2 trebuie doar sa setezi switch-urile in ordinea aratata de statie pt decodorul respectiv.
repet ca toate decodoarele pt macaze si semafoare sunt marklin.
de curand am achizitionat si decodor viessmann 52111 care este fabricat pentru sistem marklin,dorind sa-l folosesc pentru comanda a doua semafoare cu palete(deci cu bobine tip solenoid).in prospect spune ca este compatibil cu sistem motorola/marklin si da si schema de conexiune care este simpla.aceste decodor poate alimenta accesoriile comandate atat cu tensiune din linii cat si cu tensiune de la un transformator auxiliar pentru a nu incarca consumul din linii.am respectat conexiunile,am setat switch-urile dupa indicatia statiei dar nu misca nimic ...
am incercat mai multe adrese dar rezultatul este acelasi...nu actioneaza nimic.in locul semafoarelor am montat si beculete pt a inlatura un eventul consum mai mare si tot nimic.statia il vede ca fiind decodor tip K83 si ii aloca si 4 adrese pt comanda a 4 accesorii.
foloseste cineva acest tip de decodor?a intampinat aceleasi probleme?
am incercat metoda cu alimentarea accesoriilor de la linie cat si cea cu alimentare separata de la un transformator cu acelasi rezultat.
in paralel am achizitionat si doua decodore K83 de la marklin.aceste merg perfect fara nicio problema.
ce idei si sfaturi aveti?
multumesc anticipat.