Tomberonul cu HO.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu-l inteleg pe proprietarul de BR 182 Taurus de ce a ales sa creasca valoarea locomotivei de 2,5 ori instalndu-i un dedodor de sunet. Daca era vreo varianta expert as fi procedat la fel, dar pentru o locomotiva hobby...
 
Piulita hexagonala pe ambielaj la BR 96 nu arata prea bine cu toate ca e sanatoasa .
La modelele noi au eliminat-o daca s-ar potrivi sa o inlocuiesti cu ambielaj nou
 
Sunt foarte conservatori la modelele vechi nu schimba nimic, sunt modele sa tina generatii.
Chiar daca tehnologia noua si electronica ii forteaza sa mai schimbe cate ceva
 
Vezi ca are si lumina in marchiza, cel putin la cea echipata cu sunet din fabrica exista, umbla la setari din setari in rest se aude binisor, la cat la suta ai setat volumul
 
Te rog, mai incet cu sunetele astea, ca incep sa simt un mic ghimpe referitor la decodoarele cu sunet, in special pentru anumite locomotive cu aburi :D :D :D Deja am o lista 'scurta" (cam 1/3 din locomotive) pentru "primul val"...

Lasand gluma ;la o parte, felicitari! BR85 arata si suna intr-un mare fel. De detalii nu mai vorbim...
 
Ultima editare:
Locomotiva reala( BR 85 004 ) a fost pierdere de razboi(cel mai probabil bombardata) 25.12.1944 Ausmusterung [Kriegsverlust] , conform ce am gasit pe internet despre ea.

Din cate imi amintesc a prins-o bombardamentul din noiembrie 1944 in gara centrala din Freiburg si s-a facut praf si pulbere cu gara si oras cu tot. A fost singura BR 85 pierduta in razboi.
 
  • Like
Reacții: anvo5555 și GFN
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

M-am mai uitat inca o data la clipul tau si am observat ca uneori rotile locomotovei nu se invart (minutele 2:38, 2:41).
M-am gandit la un BR23 ca prima achizitie de locomotiva cu aburi, si ma intreb daca cauza poate fi legata de faptul ca motorul si tractiunea sunt in tender, iar sasiul locomotivei este prea usor pentru contactul rotilor cu sina? caz in care repede m-as re-orienta spre un BR86 sau alt model, fara tender.
 
Suna bine . Condensatorul este de 1000 micro pentru powerpack.
Uite mai jos cea de la Roco cu decodor Zimo si sunet din fabrica .
Noile modele V 60 /V106 de la Roco sunt bine gandite .

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=WUfeEmT8eAg]View: https://www.youtube.com/watch?v=WUfeEmT8eAg[/img]
 
Scartaitul ala nu pare OK, se opreste brusc parca.
Referitor la filmul de mai sus, am vazut acolo cale ferata cu ecartament dublu (normal si ingust). Exista vre-un producator accesibil ca pret de asa ceva? Dupa aspect nu pare bricolata.