Tomberonul cu HO.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ca vantul si ca gandul.
Vineri seara l-am comandat si azi l-am ridicat, am comandat un macaz Peco SL-E91 de la Hattons Uk si a ajuns in timp record ,pret 13 Lire(aprox. 80 lei)
Baietii astia chiar se misca bine:):):).
Am in plan sa mai fac mici modificari la traseul de pe placa.
20200224_164713.jpg

20200224_164721.jpg
Buna. Si cat a costat transportul din UK?
 
Foarte frumos .Vad ca te-ai specializat in decodoare Zimo , sti cumva setarile ca sa se aprinda lumini albe/rosii la un decodor Zimo 645 pus intron Taurus 1216 Roco ?
Se aprind doar luminile albe in funtie de directia de mers
 
Mersi de sfat am verificat dar exacr CV#33=1 si CV#34=2 asa erau scrise valorile .
Eu pun decodorul pe locomotive si scriu sunetul si aceste valori s-au scris atunci.
Am facut si proba cu scrierea in CV 302 a valorilor 75 respectiv 76 pentru optimizarea mersului locomotive si functioneaza perfect
Am probat cu un decodor ESU V 4.0 Loksound si functioneaza perfect .
 
De obicei sunt pe AUX1 - lumina rosie cabina2 si AUX2 - lumina rosie cabina1 (la majoritatea celor de generatie mai noua)
 
Ultima editare:
Pentru Taurus Roco 1216 si decodor Roco/Zimo 645, setarile pentru lumini sunt CV# 33=5 si CV# 34=10.
Scuze Fabian ca ti-am poluat topicul , rog un administrator sa stearga toate posturile care nu au legatura cu "ADUNATE LA HO"
 
Noua Roco 70202 BR 02 0201-0 are un sunet superb .Cu toate ca este tot Zimo /Matthias Henning , din fabrica parca suna altfel .
 

Atașamente

  • Roco 70202 .jpg
    Roco 70202 .jpg
    786,4 KB · Vizualizări: 17
Este bine ca ai avut intuitia sa verifici decodorul inainte, ai inlaturat orice suspiciune ca ai fi gresit ceva la montare .
Versiunea 5 nu se incalzeste aproape de loc fata de 3.0 3.5 chiar si 4 dar mai putin .
Nu sunt sensibile dar se mai intampla cate un varf de tensiune dar banuiesc ca ai sursa stabilizata .
Din ce se vede in foto parca firele de la difuzor cele maro ar fi in scurt sau este o iluzie optica .
 
  • Like
Reacții: mpursu
Subscriu, eu am patit-o cu un decodor ESU LokPilot Standard PLUX12 care a venit gata "nebun" din fabrica. Locomotiva noua, decodor nou, nu stia decat sa invarta motorul la turatie maxima, in rest nimic (adresa sau alte reglaje). Schimbat pe garantie, problema rezolvata.
Am mai citit de cazuri cu ESU venite cu probleme, asa ca nu ma surprinde, din pacate. E drept, decodoarele ESU pe care le am prin ograda si au venit in firea lor, merg functioneaza fara probleme (folosesc deocamdata alimentatorul de la Roco pt Z21, care arunca 18V in centrala, deci cam 17 V pe sina - voi pune si eu la lucru alimentatorul de laptop pe care il am in inventar)
Totusi, nu am citit/vazut/auzit pe la alte case (ToM,Zimo, D&H, chiar Marklin) sa vina decodoare gata busite din fabrica, ceea ce pune ESU (in ochii mei) intr-o lumina nu foarte buna.
 
  • Like
Reacții: mpursu
ESU sectiune patrat 0,38 X 0,38 mm
ZIMO sectiune patrat 0,38 X 0,38 mm
Identici este iluzie optica de fotografiere in poza de mai sus.Amandoua decodoarele se potrivesc perfect in mufa mama Plux 22 cu exceptia descrisa .