Adunate la HO.

• #STAIACASA

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
764
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
La functiile astea nu m-am jucat pentru ca la aburoase nu folosesc decat luminile fata/ spate, dar in manualul decodorului de la pagina 25 pana pe la 33 are tabelele cu maparea functiilor si diverse efecte.

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Feb 2008
479
14
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Mersi de sfat am verificat dar exacr CV#33=1 si CV#34=2 asa erau scrise valorile .
Eu pun decodorul pe locomotive si scriu sunetul si aceste valori s-au scris atunci.
Am facut si proba cu scrierea in CV 302 a valorilor 75 respectiv 76 pentru optimizarea mersului locomotive si functioneaza perfect
Am probat cu un decodor ESU V 4.0 Loksound si functioneaza perfect .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
764
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Mai intai trebuie vazut pe ce AUX sunt luminile rosii si apoi din tabela de CV-uri trebuie mapate functiile

anvo5555

Active Member
Trenulist
21 Feb 2016
131
14
Bucuresti
De obicei sunt pe AUX1 - lumina rosie cabina2 si AUX2 - lumina rosie cabina1 (la majoritatea celor de generatie mai noua)

Ultima editare:

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Feb 2008
479
14
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Pentru Taurus Roco 1216 si decodor Roco/Zimo 645, setarile pentru lumini sunt CV# 33=5 si CV# 34=10.
Scuze Fabian ca ti-am poluat topicul , rog un administrator sa stearga toate posturile care nu au legatura cu "ADUNATE LA HO"

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
764
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Nu ma deranjeaza ,atata timp cat pot fi utile si pentru altii.
Poate cine stie cand o sa imi cumpar si eu unul , o sa am nevoie de aceasta informatie.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
764
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Salut.
In caz ca ai cumparat-o sa o stapanesti sanatos.
Am vazut-o ,dar nu ma mai bag la cheltuiala cu ea, este variatiune pe aceeasi tema , doar de dragul ca este alta inmatriculare 02 in loc de 18 nu ma atrage.
Prefer sa mai cumpar in schimb niste decodoare cu sunet sa mai dau glas si la alte locomotive.