Adunate la HO.

• #STAIACASA

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Zis si facut.
Dupa ce am postat mai devreme , am dat fuga pana pe Grivita la Trennet ,am cumparat repede un tOm micro si m-am apucat de treaba.
Digitalizare simpla in 10 minute.
Se dezlipesc capetele bobinelor de pe padurile colectoarelor de la sina , se ataseaza decodorul pe laterala motorului cu banda bubla adeziva, se lipesc cablurile decodorului in locurile corespunzatoare.
La bec se lipeste cablul de alimentare pe dulia becului dar se introduce pe lamela care tine becul in pozitie o bucatica de tub termocontractant ca sa nu faca scurt cu sina, se ordoneaza putin cablurile ,dupa care se monteaza carcasa si este gata.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Ca vantul si ca gandul.
Vineri seara l-am comandat si azi l-am ridicat, am comandat un macaz Peco SL-E91 de la Hattons Uk si a ajuns in timp record ,pret 13 Lire(aprox. 80 lei)
Baietii astia chiar se misca bine:):):).
Am in plan sa mai fac mici modificari la traseul de pe placa.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
A ajuns de pe Aliexpress noul cablu FTDI. Dupa ce i-am instalat driverele, functioneaza brici cu programatorul ESU, Trebuie sa caut piulitele de la cupla D-sub 9 si sa le montez la loc .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am trecut de la alb la negru :cool:.
M-am jucat in seara asta cu noua centrala si i-am testat toate functiile care ma intereseaza pe moment, mai ales functia pentru scris sunete in decodoarele Zimo.
Prima victima a fost locomotiva BR 43 Fleischmann care a fost dotata cu decodor Zimo MX 648 dar care nu avea sunetul cu proiectul pentru aceasta locomotiva.
Am descarcat proiectul de sunet pentru aceasta locomotiva de pe site si m-am apucat sa il scriu, procedura simpla care dureaza aprox. 15 minute cu conexiune wireless intre laptop si router , Roco recomanda o conexiune prin cablu UTP , dar am zis sa incerc si asa sa vad cum se comporta.
A fost upgradat si Firmware-ul centralei de la 1.32 la 1.33 ca sa fie la zi..

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Mi-e imi plac decodoarele Zimo pentru ca au multe Cv-uri cu reglaje ale sunetului, si iti poti customiza cum vrei tot, la Esu din cate am vazut nu ai asa de multe optiuni de reglaj ale sunetelor.

V200

Active Member
Trenulist
9 Feb 2009
84
2
nowhere
Ca vantul si ca gandul.
Vineri seara l-am comandat si azi l-am ridicat, am comandat un macaz Peco SL-E91 de la Hattons Uk si a ajuns in timp record ,pret 13 Lire(aprox. 80 lei)
Baietii astia chiar se misca bine:):):).
Am in plan sa mai fac mici modificari la traseul de pe placa.

Buna. Si cat a costat transportul din UK?

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Macazul 9.50 Lire
Transport : 3.50 Lire

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
BR 24 017 DB produsa de Roco cod 62215 .
Mai am una de la Fleischmann dar nu are deflectoare Wagner, asta este exact ce imi place.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Asta am gasit-o la Trains Addicted, dar nu este problema am decodor Zimo pentru ea, doar ca o sa ii scriu sunet de 64 sau 41 care sunt gratis.
Am testat azi sunetul de BR 41 si este superb.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Br 24 are sunete, cu decodor Zimo MX 645 plux 16, difuzorul a fost montat in marchiza pentru a nu mai demonta toata locomotiva.
Sunetul incarcat a fost cel de la BR 64 , care este de vis, am sa fac o filmare cat de curand .

• Like
Reacții: AdyAero și SSL

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am gasit o filmare pe Youtube cu locomotiva BR 24 cu sunet din fabrica ( 62216 ), ce sa vezi , are fix aceleasi sunete .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
761
474
Bucuresti
YAHOO
contactless
Ca sa nu ma urc pe pereti din cauza statului in casa m-am apucat sa sonorizez locomotivele din colectie.
Pe langa BR 24 Roco am mai sonorizat cu decodoare Zimo MX 645 pe : BR 18 201 DR Rosie, BR 52 DR , BR 18.4 DRG si pe BR 41 DRG
Vechiul decodor Esu loksound V2 de pe BR 18 201 a fost rescris cu sunet de Taigatrommel si a fost montat in BR 120 DR.

Am urcat pe You tube mai multe filmulete cu locomotivele in actiune

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Feb 2008
478
14
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Foarte frumos .Vad ca te-ai specializat in decodoare Zimo , sti cumva setarile ca sa se aprinda lumini albe/rosii la un decodor Zimo 645 pus intron Taurus 1216 Roco ?
Se aprind doar luminile albe in funtie de directia de mers