Adunate la HO.

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Feb 2008
469
14
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Este din primele locomotive cu sunet , are decodor ESU Loksound versiunea 2.0 cu 2MB ram , ca sa-l citesti cu lokprogrammer trebuie sa instalezi o versiune mai veche de soft 2.78 , si nici atunci nu citeste tot .Oricum are un sunet frumos.

• Like
Reacții: mpursu

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Stiu ca trebuie instalata versiune de soft mai veche pentru ca o am pe BR 01 1001 tot.cu Esu V 2 si am sters/ scris proiectul de sunet la ea ca sa ma invat cu programul.

• Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am avut putin timp disponibil am rearanjat materialul rulant din vitrine pentru ca Br 18 201 rosie sa isi primeasca un binemeritat loc in vitrina alaturi de sora ei verde.
Dupa cateva masuratori si permutari de locomotive dintr-o vitrina in alta s-a facut loc, inevitabil o locomotiva a trebuit sa paraseasca locul din vitrina, aceea fiind o Taigatrommel BR 220 .

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Soc si groaza, acum vre-o saptamana in timp ce mai ajustam cateva CV-uri la decodorul locomotivei BR 54 , dupa programare cand a revenit tensiunea dcc in sine , locomotiva a plecat de pe loc , a apucat sa ruleze cca. 15-20 cm ,apoi a inghetat pe sine si cam asta a fost.
Verdict , decodorul Zimo MX 649 a fost declarat decedat de tot, nu era in scurt ca sa intre protectia centralei dar se comporta ca un mic resou, drept urmare, dupa ce mi-a revenit la loc vederea initial am vazut negru in fata ochilor, m-am apucat sa caut sunetele de la Zimo care erau la fel ca cele ale decodorului decedat.
Dupa ce am comparat sunetele din filmarea mea cu alte filmari de pe Youtube am ajuns la concluzia ca sunt aceleasi sunete cu cele ale locomotivei BR 56 in baza de sunete de la Zimo.
Drept urmare am comandat la T.A. un decodor Zimo MX 648 cu interfata plux 16, cum a sosit, a si fost trecut la interfata cu 6 pini .Cupla cu 6 pini a fost dezlipita de pe decodorul mort(macar atat sa mai salvez de la el).
Dupa montaj a urmat alta sesiune de reglaje ale parametrilor decodorului , dar de data aceasta nu s-a mai intamplat nimic neplacut.

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Banuiala mea este ca s-a supraincalzit din cauza sunetului de purjare abur care era foarte puternic la fiecare plecare dupa programare., iar cum eu l-am tot frecat cu schimbari de valori de CV-uri a cedat ceva , altfel nu imi explic
Acum la decodorul nou mai intai am dat volumul mic , si l-am adus la setarile pe care le-am vrut fara sa se mai intample ceva apoi la final am marit la loc volumul.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Mi-am facut putin de lucru la locomotiva BR 98 DRG care avea montat in marchiza un decodor tOm ce se vedea cam inestetic.
A fost dezlipita cupla cu 6 pini apoi decodorul micro apoi fost montat in micuta locomotiva , s-a incadrat perfect intr-un locas din marchiza , dupa montaj am refacut toate setarile decodorului nou dupa cel demontat.
Decodorului demontat i s-au relipit cabluri si cupla cu 8 pini pentru a putea fi montat in alta locomotiva .

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Sep 2008
230
30
38
Bucuresti
Eu am vazut (in poze) doar decodoare Plux22 cu mufa, cred ca daca producatorii pun mufa de Plux22 atunci se asigura si ca exista spatiu suficient.
Doar cele cu 6 sau 8 pini vin cateodata fara mufa, doar cu fire, fiind pentru locomotive mai vechi cu functii mai putine.

• Like

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Se dezlipeste pin cu pin cu pistolul de lipit, dar inainte se scoate piesa de legatura dintre pini, apoi pinii se pot reintroduce in piesa de legatura si asa pare ca am dezlipit toata cupla deodata ;)

Mauritius

Well-Known Member
Trenulist
18 Feb 2008
469
14
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Multumesc de raspuns .M-am gandit sa incalzesc piesa care tine pinii cu un pistol cu are cald si apoi cate putin s-o scot cum ai zis tu .
Dar acum am alta belea cu un decodor Loksound V2 nu am folosit locomotive mult timp si cand am pus-o pe sina a intrat centrala in scurt si nu mai merg luminile intron sens , am verificat becurile , sunt bune , am pus decodorul pe tester si nimic , l-am resetat degeaba .
O fi prea batran :D

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Centrala z21 are un nou mini router.Dupa ce mi-a scos peri albi , pana la urma am reusit sa il configurez .
Din cauza unei bife nenorocite nu reusea sa comunice cu centrala Roco.:mad:
Routerul negru va mai astepta putin pana va veni si pentru el centrala neagra Z21.

• Like
Reacții: anvo5555

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Pentru ca mi-am invatat lectia si am zis sa nu mai dau banii pe prostii ,am zis sa cumpar ceva adevarat, adica un Trix;) cu cod 22912.
Locomotiva BR 08 1001 DR un mastodont care la baza a fost un SNCF 241.000 , in timpul razboiului confiscata de nemti si transformata apoi in BR 08 cu tender pe praf de carbune, dupa razboi a ramas in parcul de locomotive al DR.
Locomotiva este cu sunet si generator de fum din fabrica, problema este ca se aude atat de puternic sunetul ca in orice colt al apartamentului te aflii tot se aude, probabil si la vecinul de deasupra, daca activez si goarna deja pisica este agatata de lustra, mai are lumini de inspectie la roti, lumina in marchiza, toate pe leduri alb cald.
Mai pe seara am sa fac un filmulet cu ea in actiune

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
734
448
Bucuresti
YAHOO
contactless
Am gasit un chilipir in stare neuwertig la magazinul de trenulete si am zis ca trebuie sa profit de oferta, au fost trei identice la vanzare si s-au dat ca painea calda.
Cum a ajus i-am schimbat cupla din spate , iar in fata am montat capacelul de plastic in locul cuplei.
Urmeaza sa cumpar un decodor tOm micro pentru pitica ca sa o trec in digital.Am avut acum ceva timp doua exemplare la trecut in digital, ruleaza impecabil si silentios, iar ambielajul in miscare este fantastic.