Ada-Kaleh , INSULA AMINTIRE!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

theo

Well-Known Member
13 Septembrie 2007
443
3
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
LOCATION
Sf.Gheorghe,jud.COVASNA
Vreau sa va prezint citeva carti postale , din colectia proprie , cu insula
Ada-Kaleh(Ada Kale in turca insemnind Insula Fortareata) scufundata
odata cu construirea hidrocentralei de la Portile de Fier. Insula avea o
lungime de 1,7km si o latime de aprox.500m.
In data de 19.10.1968 a fost emis un plic timbrat cu denumirea ,,Ultima
zi de functionare a agentiei postale Ada-Kaleh''. Plicul poarta stampila
postei locale cu data respectiva.

In continuare citeva carti postale:






 
mai scot si eu de prin sertare:
gravura, incepu de secol XX:

bazarul:

1896:

bazarul, locul unde se vindea cel mai bun rahat din Romania si cele mai fine tigari de foi, lucrate manual, deliciul multor burghezi romani.

geamia si minaretul din care muezinul chema la rugaciune pe cei 500 de locuitori ai insulei, din care 400 femei. Pana in cel mai indepartat colt al insulei rasuna chemarea : "Allah Akbar" .Geamia a gazduit cel mai mare covor de rugaciune din Romania, care acum se afla la geamia din Constanta.
Geamia a fost dinamitata.

undeva in anii '20:

geamia, pictura:

bazarul, albumul Vechiul Regat la 1900

vedere generala, acelasi album:
 
Prieteni,

Fiindca ati amintit despre Ada-Kaleh, postez aici o imagine la care tin mult: este o prelucrare personala a unei imagini dintr-o stampa din secolul al XIX-lea, care infatiseaza atmosfera ce domnea pe insula.

aypwoomg77ea4vsm2.jpg



Salutari din Constanta,
Dorin
 
Superbe pozele,iti multumesc mult ca le-ai postat...asa am avut si eu ocazia sa vad cum arata insula Ada Kaleh.Pe vremea cand inca mai exista insula nici tatal meu nu se nascuse dar totusi am avut ocazia sa-mi povesteasca despre aceasta minunatie
 
,,Noi'' achizitii de CP-uri ,,vechi'' cu imagini de pe ,,insula disparuta'':
ADA-KALEH , anii '30

ADA-KALEH , anii '60

 
wow, o tema foarte interesanta! Din pacate istorie...
Am si eu citeva poze vechi pe undeva, facuta de mama mea (ea a umblat pe insula), ar trebui sa le scanez.
 
hmmm... o sa le caut, insa usor nu este, pentru ca pozele se afla inr-o alta tara. Dar o sa le fac!
 
Mai intereseaza subiectul???

http://alexisphoenix.org/adakalehnew.php
 
Pentru cei care mai sint interesati de Ada Kaleh, de Portile de Fier. de Tito si Ceausescu.

http://www.adevarul.ro/international/europa/VIDEO_La_trei_decenii_de_la_moartea_sa-Josip_Broz_Tito_a_ajuns_-visul_oricarui_lider_absolutist_0_255574740.html