28-29 la scara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut,
am freze deget drepte din tungsten de 1mm, 2 si 3 mm pentru pensetele din dotarea standard a frezei.
dar cred ca exista si mai subtiri si cu mai diferse forme decat cele din catalogul lor.
http://www.proxxontools.ro/categorii.php?id=37

si acum sa revenim la subiect, cat de curand voi veni cu noutati despre productia de vagoane.
am realizat in sfarsit carcasa vagonului care se afla in stadiul de chituire-finisare :)
stay toon! in curand poze..
 
asa cum am promis, am revenit cu noutati de la "atelierul de vagoane"personal :D
etape de montaj



am rectificat acoperisul vagonului din chit


prima mana de vopsea de control




incet, incet, vagonul prinde forma :roll:
acum urmeaza confectionarea podelei si interiorului care sunt partea cea mai usoara.
 
Arata foarte bine pentru ceva la TT, e mai greu de facut ca la H0 :D
Date erau la fise:
Caracteristici tehnice:
- Lungimea peste tampoane: 16.560 mm.
- Ampatament: 9.300 mm.
- Tara: 28,2 t
- Numar de locuri: 66 de locuri
- Tip boghiu: Y25
- Amapatament boghiu: 1.800 mm
- Viteza maxima de circulatie: 80 km/h
- Tip frana: KE
- Instalatie de incalzire: Incalzire autonoma

...
 
@ srazvi - am vazut fisa tehnica de pe forum, dar nu am gasit ceea ce ma interesa- latimea vagonului. lungimea, ampatamentul s.cl. le aveam
 
salut
hoscoialf a spus:
SUPER LUCRARE LA CE SCARA ESTE? MULTUMESC
scara 1:120 TT
teo_magdici a spus:
O intrebare: ce latime are vagonul in realitate? Multumesc
o masuratoare facuta la un vagon este de 3050 mm dar.. nu cred ca toate au aceeasi dimensiune, deoarece aceste vagoane au rezultat din reconstructia unor vagoane mai vechi, diferite intre ele, in general construite de firme din ungaria ca GANZ din Gyor de exemplu.
e bine ca, atunci cand vrei sa faci un model sa iei un exemplar real si sa te axezi numai pe el pentru ca dimensiunile pot varia de la un vagon la altul
srazvi a spus:
Date erau la fise:
Caracteristici tehnice:
- Lungimea peste tampoane: 16.560 mm.
- Ampatament: 9.300 mm.
- Tara: 28,2 t
- Numar de locuri: 66 de locuri
- Tip boghiu: Y25
- Amapatament boghiu: 1.800 mm
- Viteza maxima de circulatie: 80 km/h
- Tip frana: KE
- Instalatie de incalzire: Incalzire autonoma
...
in acea fisa nu regasesc dimensiunile ferestrelor, usilor, inaltimea vagonului, etc...
necesare unui modelist pentru a construi un model
 
salut!
ultimele stiri din balconul atelier :lol:
cat timp am lipsit am dat o fata comerciala vagonului si am trecut la montajul ferestrelor:


ati observat desigur si aparitia cosului pentru fum(un pic prea gros) specific vagonului 28-29 453-1:


iata si detalierea chederelor :roll:




ce ziceti de cum incepe sa arate?
 
In curand am sa termin si eu schita completa si corecta a vagonului pt. scara 1:87. O am pe hartie, facuta cu creionul, nu dispun de AutoCAD, dar daca doreste cineva sa transpuna schita in format electronic, sa imi trimita pm cu mailul si eu ii trimit schitele.

Cat despre model, nota 10++; felicitari!
 
as aprecia mult daca postati si voi poze cu vagonul real, schita, sau macheta in constructie a vagonului 28-29 existent pe ruta oravita-anina, si la alte scari decat TT, ar fi de mare ajutor. dupa cum vedeti in titlu nu am specificat o scara anume tocmai pentru a asigura diversitatea.
 
Mai am putin din schema vagonului direct pt. scara 1:87 (scalata, scara 1:1) pe care o voi scana si o voi pune aici. Am sa ma apuc sa si construiesc vagonul, dar ma tem ca va fi mai greu la boghiuri sa le construiesc, desi am gasit de cumparat kituri numai la ienglezi.
 
buna seara!
vagonul meu a fost compartimentat si a primit un set de roti de imprumut impreuna cu tot sistemul aferent :D


si cu blitz:


am inceput cu podeaua:

am probat boghiurile:

ceva elemente suplimentare,o vopsea, si ... interiorul:

au mai ramas ceva detalii de adaugat in capete, boghiuri corecte si inscriptii ;-)
aveti vre-o sugestie pentru inscriptii, decaluri sau altceva, la scara tt?
 
Sa nu uita ca vagonul are boghiuri Y32. :)
Ai facut unul sau 2 vagoane?
Pentru ca am impresia ca din "marele" parc de vagoane pt Oravita-Anina (adica 3-4), numai unul are geamul sobei mare (restul sunt mici).
Cu decalurile cred ca te pot ajuta, dar inca n-am incercat la tt. Da-mi un pm daca te intereseaza.