220 v /12 v home made

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Da vorba lui pepyxxl foloseste o sursa de calculator ca da tot 12 volti si e si izolat + ca ai si ventilator la el :D
 
Salut, daca vrei sa iti construiesti o sursa home made, uite cateva idei de care poti tine cont:

- realizeaz-o intr-o forma cat mai compacta, de preferat intr-o carcasa metalica sau din plastic ori chiar din lemn unde sa nu ai sansa de atinge accidental conexiunile electrice, lucru posibil daca esti cuprins de emotia manevrarii materialului rulant
- obligatoriu asigura-i o protectie, chiar si simpla realizata cu o siguranta fuzibila, pentru ca in situatia in care consumul tau depaseste puterea electrica a trafului sa nu ai probleme
- utilizeaza pe cat posibil o sursa stabilizata, daca nu macar bine filtrata, remarc in imagine o punte (de 3A cred), dar nu-mi dau seama daca ai pus si un condensator in paralel, deci monteaza un condeu electrolitic de capacitate mare, la minim 25V, o sa te ajute in functionare
- daca ai acces (disponibil) poti utiliza o sursa de computer, asa cum s-a spus mai sus, fiind o sursa in comutatie, cu parametrii bine controlati, care iti da de regula mai multe tensiuni de lucru
- vezi la concret care ii treaba cu traful tau, pentru ca in urma stabilizarii si a filtrarii (pe care ti-am recomandat-o), tensiunea de iesire va fi alta decat cea alternativa furnizata de traf
- tot din imagine, cablul de alimentare cu tensiunea de retea pare destul de firav, daca ai ocazia pune unul mai sanatos, nu are la ce strica

Nu ezita a pune intrebari, pentru eventuale nedumeriri, sigur se va gasi cineva sa-ti raspunda.
 
Sursele de PC nu prea sunt recomandate, decat daca sti sa faci modificari in ele. Pentru simplul motiv ca sunt proiectate sa functioneze cu o sarcina. Lasate in gol(fara condensator), pot aparea probleme.
La iesirea secundarului transformatorului in general se leaga o punte redresoare de 3A. La iesirea puntii recomand un condensator electrolitic de minim 1000 uF. Eu folosesc cu succes unul de 2200 la 50V. Insa pentru o tensiune stabila nu e destul. dupa filtraj e necesar un stabilizator. Cel mai simplu e o dioda zener. Desi pentru trenulete mai bine folosesti sau un stabilizator 7812, tensiune pe care o divizezi cu un potentiometru si cu un inversor schimbi sensul, sau poti incerca cu un stabilizator variabil(LM317 de exemplu), unde stabilizezi tensiunea la valkoarea dorita direct. Bineinteles ca exista n scheme, care pot facia de la simplu la complicat. Daca vrei poti incerca cele cu PMW, este un topic despre ele pe undeva, insa ca un montaj de baza, un aliemntator e compus din transformator, redresor, filtraj(cel mai simplu filtraj e un condensator legat in paralel) si stabilizator.
Toate cele bune!
 
Completarea foarte buna facuta de tyco, ma determina sa pun o intrebare:
la ce vei folosi sursa, la alimentarea trenurilor sau pentru alte jucarii (semnale, casute, altele decat trenurile)?
Pentru ca in cazul alimentarii trenurilor de pe macheta, asa cum spune tyco, lucrurile se complica: ai nevoie atat de variatia tensiunii cat si de schimbarea sensului.
 
Sursa pe care acuma o construiesc eu, folosind LM317, e pentru micile mele proiecte din electronica.
Depinde cat de complicat si eficient se doreste alimentatorul. Exista enorm de multe scheme, singurul lucru care variaza in final, pe langa constructie si mod de functionare, e puterea scoasa, mai exact amperajul suportat. Exista montaje la care iesirea pentru tensiunea negativa se face pe un cu totul alt circuit (alt stabilizator), am vazut circuite la care valoarea tensiunii este variata cu ajutorul unor rezistente, totul depinde de ce vrei tu sa faci in final cu transformatorul.
PS: chiar ar trebui sa ii faci o cutie, pentru ca arata foarte urat si nu se stie niciodata cand poate aparea un scurt!(a meu l-am bagat intr-o veche sursa de PC, astfel folosind radiatorul si coolerul de la ea)
 
Momentan am aceasta instalatie de alimentare .....





Din spusele bunicului .... el a construit-o pe aceasta..
Din pacate carcasa este super fragila ... este sparta de cateva ori am lipit-o dar daca apas putin pe ea iar crapa ......
 
Aha, din ce se vede pe acolo se obtine si o tensiune de 12V si una de 16 V.
Se observa si ceva dintr-un montaj de stabilizare, cu radiatorul aferent componentei de putere, accesul la siguranta.
Se observa si un comutator cu doua pozitii, dar ceea ce nu-mi dau seama este daca tija de langa siguranta este a unui potentiometru, asa pare la prima vedere.
Oricum cred ca asta vrei sa faci, o sursa buna la toate.

Caut sa vad daca mai gasesc schemele cu pricina, cred ca am si ceva cu PWM, sa vedem ce se poate face.
 
Iata o schema de principiu pentru un montaj PWM, am gasit-o mai demult pe internet, pe un site cu scheme free.



Lista componentelor
U1:LM324N quad op-amp
U2:78L12 12 volt regulator
Q1:IRF521 N channel MosFet
D1:1N4004 silicon diode
LED1 Red LED
C1: 0.01uF ceramic disc capacitor, 25V
C2-C5:0.1uF ceramic disk capacitor, 50V
R1-R4:100K 1/4W resistor
R5:47K 1/4W resistor
R6-R7:3.9K 1/4W resistor
R8:2.7K 1/4W resistor
VR1:10K linear potentiometer
F1:3 Amp, 28V DC fast blow fuse
S1:toggle switch, 5 Amps
 
Merci mult !
Am sa vad daca ma ajuta bugetu sa cumpar toate de aici si le trimit la cineva care sa stie cat de cat sa umble cu asa ceva .......