150.1114 H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ICRA

Well-Known Member
Trenulist
24 August 2011
811
119
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Salut,

Am vizitat-o in gara Brasov, i-am facut poze, am citit depre serie in "Istoric", am facut rost de osii si vreau sa incep sa o construiesc de la 0.
In acest scop postez 2 poze cu locomotiva si ce am facut pana acum la desen.





M-ar ajuta foarte mult niste poze de arhiva, daca cineva are, il rog sa posteze sau sa imi trimita pe PM.
Urmeaza sa termin desenul de ansamblu si cu celelate vederi iar mai apoi sa scot repere.

Astept critici, parereri, sfaturi.
 
asta-i alta mancare de peste...de la 0.e un drum sinuos ,insa daca reusesti sa il parcurgi, vei avea parte de o satisfactie aparte :|
spor la treburi!
 
Multumesc. Stiu ca locomotiva in stadiul actual nu e completa, unde pot sa gasesc poze vechi cu aceasta locomotiva?
 
Am gasit aceasta poza cu Uzina Floridsdorf. Acolo scrie ca e vorba de BR 42, oare? Eu vad ca marchiza are doua geamuri laterale. Sigur nu e vorba de BR 50?

p_lofag.jpg
 
cabinele erau identice.dupa unificare,multe din subansamble puteau fi folosite la diferite locomotive,reducand costurile.

uite un link,jos in pagina gasesti si Romania.ai poze de epoca,printre care si seria 150.000

http://www.drehscheibe-foren.de/foren/read.php?17,4214794

(in caz ca nu merge link-ul,deschide-l de 2 ori)
 
Imi poate da cineva un link spre posturile cu confectionarea bielelor? Eu nu le gasesc.

Multumesc.
 
Am mai tras cateva linii si am mai facut cateva masuratori.
Ca sa nu uitam de proiect iata update-ul desenului: