060 DA

NapierDeltic

Active Member
Trenulist
18 Dec 2007
141
0
Deva, Hunedoara
Tudor, esti o comoara :D .
Primele 5 poze sunt ale.....electricoasei (later edit - nu, ca-i carte de diesele dar nu seamana cu 060 DA ca profil)?
Poti spune lungimea totala a osiei? Pe poza nu se vede.

Cu "stii tu ce" cand revii? :D :D :D

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
0
Iasi
Lungimea este de 2154(cred ca mm).Osia este de 060-DA,sunt sigur fiindca scrie in carte(pozele unde este mai mult scris leam facut tocmai pt a le citi,daca se distinge ceva :oops: :oops: :D ).
Later edit:Cred ca maine revin :D

NapierDeltic

Active Member
Trenulist
18 Dec 2007
141
0
Deva, Hunedoara
Muuuulte multumiri Aulin!!!

O intrebare. Tu ai facut desenele?
Sunt excelente. :aplauze:
Sper ca-mi permiti utilizarea lor in reconstituire :D
In special cotele prezente ma scapa de multe aproximatii si incercari.

Cele bune!

aulin

Well-Known Member
Trenulist
27 Ian 2016
289
0
Cuneo
AOL
alco
Desenele sunt facute de mine,ca o completare la cele originale,bineinteles,aceste schite se pot folosi de toti colegii interesati

NapierDeltic

Active Member
Trenulist
18 Dec 2007
141
0
Deva, Hunedoara
Am inceput cu roata, de la roata am ajuns la osie, si de la osie la.....sina.

Roata si osia completa mai necesita niste ajustari ale ecartamentului, etc, dupa care le voi supune discutiei publice.

Si un bonus -asa, ca de distractie :D

Toate cele bune!

aulin

Well-Known Member
Trenulist
27 Ian 2016
289
0
Cuneo
AOL
alco
Aparatorul de animale(plugul)pt.DA,EA(cu anumite decupari pt.prize alimentare tren)

aulin

Well-Known Member
Trenulist
27 Ian 2016
289
0
Cuneo
AOL
alco
Revin cu schita post conducere DA-060(cotele lipsa din desenul original au fost completate de mine prin masuratori pe diverse loc.pe care executam serviciul)

NapierDeltic

Active Member
Trenulist
18 Dec 2007
141
0
Deva, Hunedoara
De mare calitate desenele si pline de cote utile!

Felicitari, Aulin, pentru munca depusa, si multe multumiri
:aplauze: :aplauze: :aplauze:

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.608
0
Bucuresti
la derbysulzers am gasit varianta frantuzeasca a locomotivei 060DA http://www.derbysulzers.com/sncf65500.html cine are informatii? unde s-au produs? http://www.derbysulzers.com/sncf65516cover.jpg

Montalbano

Well-Known Member
Trenulist
3 Mar 2008
529
0
Timisoara
montalbano.nasol.ro
WEBSITE
http://montalbano.nasol.ro
YAHOO
mihaipetrescu2008
Tare galeria de imagini.Mai ales foto de epoca la asamblarea locomotivelor.
Interesant pentru modelisti ca poti integra si vagoane SNCF cu locomotiva 060-DA,in paralel cu alte variante cu locomotiva diesel in alte scheme de culori.

stageexp

Well-Known Member
Trenulist
14 Ian 2008
1.260
0
Timisoara
Studiind planurile de fabrica ale loko 060DA, am gasit desene ale variantei clasice si ale celei chinezesti, dar nici o urma a modelului descris aici. Este posibil sa fie un model realizat in paralel afara, odata cu prima serie care a circulat la noi.

Pok

Active Member
Trenulist
28 Dec 2007
132
0
Brasov
Citind textul de la pagina arătată aÂş zice că nici nu se vor găsi planurile respective la aceaÂşi fabrică unde s-au fabricat 060DA Âşi varianta chinezească, pentru că locomotiva fabricată la comanda SNCF a avut doar agragatul fabricat la Schulzer. Cu alte cuvinte singurul lucru comun cu un 060DA este motorul. DeÂşi locomotiva pentru SNCF a primit o variantă uÂşor modificată.

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.867
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Motorul Sulzer este singura componenta comuna intre locomotiva CFR si cea franceza.
Motorul de pe DA-ul CFR a fost exportat si integrat in seria franceza SNCF 65500 si in varianta 2300 CP pe clasa 44 a British Rail, asa cum se precizeaza si in textul articolului.
Un motor derivat (practic jumatate din 12LDA28) este cel care echipeaza LDH-ul 1250.

Panzerfaust1974

Active Member
Trenulist
23 Oct 2009
55
0
Iasi
Am gasit oarece planuri ale unei anume locomotive poloneze ST 43, care daca nu ma insel, e 060 DA-ul nostru.

http://plany.zonk.pl/plan.php?seria=ST43&kat=S