Ajutor! Sine Piko + diorama Noch

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

caligula33ro

New Member
10 Februarie 2012
13
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
salut,
Sunt un incepator ale modelismului feroviar .In luna ianuarie am cumparat un start set de la PIKO un ICE digital dupa care am achizitionat si o diorama de la NOCH, SALZBURG. Deoarece am avut startsetul de la piko am achizitionat si sine tot de la piko. In schema traseului de sina data de cei de la noch cu codurile de sina ce trebuiesc asamblate nu au si pentru PIko.M-am apucat sa montez sinele cum m-am priceput mai bine si am constatat ca trenul deraiaza in anumite puncte, am incercat sa remediez dar nu i-mi iese.
Daca ma poate ajuta cineva va rog sa ma contactati
multumesc anticipat
 
daca, trenul deraiaza pe sinele in curba, inseamna ca raza sinelor ce le folosesti este mai mica decit raza pt care este prevazut trenul ICE.pe cutie fiindca si eu am un ICE este inscrisa raza cae mai mica a sinelor de care are nevoie trenul...
din cite imi amintesc este vorba de R2, chiar daca nu da bine la vedere, fiindca vagoanele sint lungi si ies din gabarit!!!
se prea poate ca tu sa folosesti sine R1...deci...iei o sina curba si te uiti pe spatele ei, ce scrie pe ea!!!
daca este R1...cam greu de incadrat ICE-ul...
pt o mai reala inscriere a trenului in curbe...foloseste de la R3 in sus...
daca trenul deraiaza in linie dreapta...vezi ca nu le-ai prins corect intre ele!!!
 
pai...asteapta putin sa mai intre baietii din bucuresti...eu sint cam departe...si nu am nici osansa sa te ajut...
dar controleaza ...cu degetul peste linii...si vezi daca exista o continuitate...
daca se face un dinte, undeva, adica o sina este mai sus si cealalta mai jos...acolo este o problema...
apoi ti-am spus...verifica ce scrie pe sinele curbe si vezi ce scrie pe cutia ICE-ului....
nu te grabi...frumusetea trenulitului vine odata cu sporirea capacitatilor de rezolvare a problemelor!!!
rabdare si indeminare!!!
 
cred ca le-am montat de 7-8 ori ,le-am verificat si tot degeaba.
am si o locomotiva cu abur BR 57 si deraiaza si aceasta ,
pe de alta parte nu am cum sa cumpar ce i-mi trebuie datorita faptului ca cei de la noch nu au dat schema sinei pe piko si trebuie sa tai din sine si sa le aliniez .
pur si smplu nu pot sa le aliniez
multumesc
 
citeste pana la capat :wink:

http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1027&postdays=0&postorder=asc&start=0
 
asa cum am spus si mai sus, pe razele R1 trenul nu se incadreaza!!!
de la R2 in sus chiar cu risc estetic, garnitura se incadreaza de la bine spre foarte bine!!!
am rulat pe R2 si nu au fost probleme!!!
daca problema continua ..uita-te cu atentie...daca un singur vagon iti face dureri de cap...este vreo problema la boghiu...sau chiar la cupla...
in cazul in care vagoane diferite sar de pe linie in locuri diferite...
atunci ridic miinile sus...ma predau :lautar:
...las pe altii sa isi exprime parerile!
 
cam asta ar fi manualul

http://www.noch.de/pictures/PDFs/Gleisplaene/81550_Salzburg_2009.pdf

Daca in manual nu se specifica schema pentru sine PIKO posibil ca sa nu mearga facut acel traseu cu sine PIKO decat cu muuulta bataie de cap.

Din poza 2 se vede clar ca nu o sa ruleze corect garnitura, acolo ai o imbinare fortata intre 2 segmente de linie (la intrarea pe pod) care nu se imbina natural.


Rezolvarea (pe care probabil ca nu vreai sa o auzi) este sa cumperi sine de la unul din producatorii specificati in manual, sau sine flexibile cu care sa faci traseul (Piko ori Peco)