LDH-ul romanesc, se aseamana cel mai bine cu ... ?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

green_ice

Active Member
30 Decembrie 2007
104
0
Oradea
YAHOO
wylyams
LOCATION
Oradea
o intrebare/curiozitate, pt. cunoscatori...
imi place LDH-ul de pe vremea comunismului:

acuma, la ora actuala, ce model de locomotiva HO,
credeti ca se aseamana cel mai bine cu un LDH romanesc?
 
eu nu vreau sa construiesc una.
vreau sa cumpar una, care sa "dea cat mai aproape" de un ldh..
ma gandeam la asta:

sau asta: (Roco BR 204)

sau minunatia asta verde (Brawa 0349 Diesel Locomotive WAB 16 CL-V100):
http://www.micromacromundo.com/brawa-0349-diesel-locomotive-wab-16-cl-v100.asp

ce spuneti? este alta si mai apropiata?
 
Iti propun sa studiezi putin un Bm 4/4, inmatriculare SBB. Il face (sau l-a facut) Rivarossi - cod 2040.
Eu am incercat sa ma amagesc cu el in lipsa unul LDH125 si, din punct de vedere al aspectului, locomotiva este multumitoare. Totusi, am returnat-o din cauza ca nu am putut accepta portcupla rigida, corp comun cu boghiul (eu folosesc exclusiv cuple scurte Roco, care nu sunt compatibile cu o astfel de constructie) si inaltimea mare a tampoanelor (putin mai sus decat cele de la Marklin/Trix si Fleischmann).
Stiu ca nu e frumos sa fac o recomandare daca eu insumi nu am fost multumit, dar daca poti inchide ochii la neajunsurile de care ti-am vorbit si cauti doar o locomotiva cat mai asemanatoare, dar nu identica, si nici nu intentionezi sa faci modificari, cred ca Bm 4/4 de Rivarossi e o varianta buna.
Pe site la producator o gasesti aici: http://www.hornbyinternational.com/en/rivarossi/1607-sbb-diesel-electric-locomotive-class-bm-4-4.html , si a fost noutate in 2009. Voi incerca sa te ajut mai tarziu si cu niste fotografii.
 
Multumesc frumos WeepingEye, este asemanatoare in multe locuri adevarat, dar per ansamblu nu imi place la ea fundul prea scurt :)
Oricum, multumesc inca odata...
Poate pana la urma sar peste asemanari, ca oricum nu voi gasi niciodata una ca un LDH, si raman la un V100 sau BR 204.. ca astea mi-au tras cu ochiul din prima...
 
@ green_ice: Indiferent daca optezi pentru varianta Brawa, Roco sau Gutzold (poate esti nostalgic si iti plac vechiturile), trebuie sa te hotarasti asupra epocii/inmatricularii.

Daca in cazul modelului Gutzold, nu ai de ales decat intre epoca III DR si IV DR, in cazul celorlalti doi producatori ai o gramada de optiuni.

Iti spun toate astea, pentru ca nu cred ca vei alege in functie de cate culori are pe ea.

Alege in functie de ce vagoane ai in colectie, sau in functie de epoca pe care vrei sa te axezi.

De asemenea, este bine sa ai in vedere faptul ca locomotiva aceasta circula mai nou si in Romania, sub sigla Logistic Service Danubius, aka DB. Deci poti opta si pentru varianta asta.

Oricum, gandeste-te bine ce cumperi, pentru a nu regreta mai tarziu. Spun asta pentru ca, cel putin in Romania, modelul nu este unul vandabil, adica daca nu iti mai place, nu o sa-ti mai scoti banii pe el niciodata.

Si acum, cateva cuvinte despre fiecare model:

1. Gutzold - se gaseste in mai multe scheme de vopsire, apartinand epocilor III si IV DR; Este un model care s-a fabricat incepand cu sfarsitul anilor '60 si terminand cu caderea zidului Berlinului. Este un model arhaic din toate punctele de vedere, dar pe care il poti lua la un pret modic (aprox 100 ron). Rulajul este rezonabil avand in vedere vechimea modelului. ATENTIE! modelul nu ruleaza pe sine Tillig elite, deoarece buza bandajului este prea mare. Evident, modelul este 100% analogic.

2. Roco - se gaseste in nenumarate scheme de vopsire, apartinand epocilor III si IV DR, V si VI DB + privati. Model de generatie noua, rulaj impecabil, daca te chinui putin ii poti pune si sunet (interfata 8 pini). Din punctul meu de vedere, este BEST BUY! - pret - sub 100 euro

3. Brawa - se gaseste in nenumarate scheme de vopsire, apartinand epocilor III si IV DR, V si VI DB + privati. Model de generatie noua, rulaj impecabil (dar parca mai bine merge Roco) , pregatire pentru decodor cu sunet, sau poti opta direct pentru varianta cu decodor cu sunet (interfata 21 pini). Pret minim (ebay) - aprox 140 euro fara decodor. Intr-adevar, este cea mai detaliata, insa detaliile in plus nu justifica dupa parerea mea pretul, comparand cu modelul Roco.

Iti spun toate astea in cunostinta de cauza, deoarece, detin cel putin cate un model al fiecaruia dintre producatorii de mai sus.
 
multumesc andreiul, o sa fii surprins, dar schema de culoare e definitorie pt. mine, si nu epoca, ca oricum nu le stapanesc prea bine (epocile) :)
sunt 90% hotarat acum sa merg pe un Roco, mai citisem undeva ca e si cel mai silentios in rulaj.
imi place extrem de mult cum arata BR 202 -ul, cu siguranta nu o sa vreau sa-l vand, odata intrat in posesia lui
 
vai ce faine's :D
merci tare mult :)

tot aici este o lista, cu toti producatorii acestui model:
http://www.v100-online.de/index.php?nav=1403603
cool :aplauze: