Planuri boghiu Schwanerhals

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Sep 2009
213
0
Onesti, Romania
YAHOO
teobigboy@yahoo.com
Buna ziua!
As avea nevoie de niste planuri pentru un boghiu Schwanerhals, ca acesta. Planurile gasite pe google nu sunt chiar atat de bune, nu au destule dimensiuni notate pe ele, ori eu am nevoie de niste planuri bune pentru a construi un vagon cu aceste boghiuri.

Multumesc :roll:

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
astea-s boghiuri prusace.de ce sa le construiesti cand le poti procura ca piese de schimb de la firmele care au vagoanele incaltate cu asa ceva?

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.830
37
Bucuresti
YAHOO
catalinpavel@yahoo.com
Sunt boghie americane tip Pennsylvania, nu prusace. La noi o sa le gasiti in literatura de specialitate si sub numele de boghie americane, "gat de labada" sau tip P...

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Sep 2009
213
0
Onesti, Romania
YAHOO
teobigboy@yahoo.com
Asa zice si aici, Schwanenhals-Drehgestelle/Pennsylvania Bogies, iar la boghiul de care am eu nevoie, adica acesta, zice:
Preuss./Sächs. Schwanenhals-Drehgestell
("Amerikanisches Drehgestell")
Pressblech, genietet
adica
"Boghiu <gat de lebada> prusac/saxon
(Boghiu american)
Tabla presata, nituit"

Deci?...

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
Jupane,

Planurile pe care le ai iti sunt mai mult decat suficiente pentru scopuri modelistice la scari feroviare uzuale. Doar daca vrei sa faci un boghiu functional la o scara gen 1:10 ti-ar trebui mai mult.

La scarile feroviare uzuale, detaliile care te intereeseaza rezulta cam cat un picior de purice, nu ar trebui sa-ti bati capul mai mult cu ele. Trebuie doar sa printezi planul pe care il ai pe o foaie de hartie, sa calculezi la ce scara ti-au iesit in functie de dimensiunile precizate, apoi masori direct de pe desen si in functie de scara rezultata mai devreme calculezi cota care-ti trebuie.

Ca alternativa, dupa ce ai calculat scara, poti micsora/mari desenul la o dimensiune care sa-ti convina scopurilor tale folosind un copiator destept, adica din ala care stie sa micsoreze/mareasca.

De obicei pentru modelism feroviar e util un multiplu al scarii pe care-o folosesti. Adica, pentru H0, un desen la scara 1:43.5 (adica dublu H0) sau la N, un desen "dublu N" adica la scara 1:80. Se masoara dimensiunea direct pe plan, se imparte la doi si rezulta cat trebuie sa fie piesa. Se prefera un plan mai mare fiindca e mai usor de masurat decat in marime reala!

Spor la treaba!

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Sep 2009
213
0
Onesti, Romania
YAHOO
teobigboy@yahoo.com
OK, am inteles. Pana la urma m-am apucat sa fac boghiul dupa schita ce am pus-o mai sus. Acum m-am blocat la cutiile de unsoare...

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
uite boghiurile de le vrei...

asa cum iti spuneam...mai bine le cumperi :wink:

teo_magdici

Active Member
Trenulist
24 Sep 2009
213
0
Onesti, Romania
YAHOO
teobigboy@yahoo.com
Dau comanda, da' ajunge peste vreo 2-3 saptamani, ori eu vreau sa termin in maxim 2 saptmani un vagon Umbauwagen AB4yg, asa ca...

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
tu stii cel mai bine gradul de detaliere pe care vrei sa il aiba vagonul tau :wink: