Leduri SMD - Intrebari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Daniel

Active Member
Trenulist
25 Iunie 2009
181
2
Cluj-Napoca
LOCATION
Cluj-Napoca
Am inceput si eu sa ma ating de noilde trendrui, astea cu leduri SMD. Dar, stimati colegi intr-ale pasiunii am ajuns sa ma simt ca tetea Vasile mecanicu' de Dacie in fata unui motor BMW.
Nu mai inteleg nimic.

Am luat niste leduri SMD (PLLC ??), care au marcajul un triunghi in colt. Am luat Rosii, Galbene, Verzi, ma rog toate culorile curcubeului si am intampinat urmatoarea problema.

Cum pot LED-urile astea sa fie marcate diferit?? Pe ledurile rosii marcajul e pe pozitiv, pe cele verzi si galbene marcajul e pe negativ.
La primele incercari am zis ca ori is nebun ori orb, dar ma jur ca asta sunt. Ce rost mai are sa le marcam daca pt acelasi "model" daca pe culori diferite marcajele nu corespund.

Ajutati-ma sa inteleg.

Problema numarul 2... Inca mai caut sa vad exact ce tensiune de alimentare au jucariile astea, ca prea imi seamana a faruri de ceata. Sunt extrem de luminoaste si par a fi mici consumatoare. Ledul inca ardea la 10 secude dupa ce am scos transformatorul din priza. Traiasca condensatorii!!

Vreau sa le reduc din luminozitate si sa le folosesc la semnale "CFR" dar nu vreau sa am un efect de lanterna pe diorama.

Sugestii la o alimentare de 16V DC?

PS: Evident ca nu le-am alimentat direct la 16... dar nici o rezistenta e 1kOhm nu ma ajuta
 
Ceea ce este important este curentul prin LED, curentul maxim admis este de 20 mA, dar pentru semnale este suficient 5 mA

Caderea de tensiune pe LED:
rosu 1,7... 1,8V
galben, verde galbui 2.... 2,2V
alb, albastru, verde pur 3....3,3V

Empiric... foloseste cate o rezistenta de 2,2 K la fiecare LED

In general se marcheaza Catodul, dar exista si cazuri in care este marcat Anodul, pentru aceasta verifica fisa producatorului pentru fiecare LED ( asta in cazul in care este cunoscut producatorul )
 
Mda... 2,2K era urmatoarea marime ce urma sa o incerc. Trebuie doar sa ma uit prin tolba sa vad ce am.

In legatura cu marcajul pot doar sa spun ca e trist. Tot timpul trebuie sa fie cineva care sa faca standardizarea mai dificila.

Merci, am sa caut si am sa aplic. Poate pus si cateva poze cu semnalele.