Planuri staţii CFR de pe defileul Mureşului

wittman40

Well-Known Member
Trenulist
24 Ian 2011
379
0
Arad - Satu Mare
Dragi interesaţi, lucrez pe un proiect de dioram㒠care cuprinde zona defileul Mureşului de la Deda pîn㒠la Izvorul Olt adic㒠Sîndominic.Pentru acesta a-şi dori s㒠fac în miniatur㒠cîteva staţii CFR ca de pild㒠Deda, Lunca Bradului eventual Topliţa, Gheorgheni etc. în scara 1/87.
Rog frumos cine are poze sau poate s㒠m㒠ajute cu schiţe sau planuri ale acestor clă’diri s㒠m㒠ajute.

Cu mulţumiri şi stim㒠Wittman

mixu

Well-Known Member
Trenulist
15 Apr 2008
907
0
arad
ceau

intreb si eu ca romanu "da la ce-tzi trebuie atatea"

glumesc :p

1 vreau doar sa sti ca o gara cat de mica ar fi are o lungime la sacra H0 de mai bine de 5 -7 metri
iar daca te hotarasti asupra uneia anume e mai simplu de facut

2 daca esti indecis cauta pe goagle si vezi ce cladiri au arile astea si ce anexe dupa care cauta cladiri asemanatoare la producatori

3 dupa ce ai hotarat ce alegi sfatul meu e sa mergi sa faci documentare in teren, faci cate poze doresti studiezi dimensiunile exact, culorile terasamentului , sinele

iar dasca vrei sa faci exact ( identic) trebuie sa te apuci de catenara semnale pitici si evident de decupat cladiri din forex .....

wittman40

Well-Known Member
Trenulist
24 Ian 2011
379
0
Arad - Satu Mare
In primul rind, lucrez din carton si vreau sa fac o diorama cu cel putin 3 - 4 statii la care doar cladirea principala o voi face ca si cel real, iar triajul acestora o voi micsora din lipsa de spatiu, o sa-l fac si singur dar daca cineva are mai multa documentatie ma bucur de ajutor.

mixu

Well-Known Member
Trenulist
15 Apr 2008
907
0
arad
din zona Arad Deva la primavara pot sa postez cateva poze dar tu vrei dupa Deva asa ca nu prea pot sa te ajut :confused:

dar trebuie sa sti ca in statie sa intre o garnitura de 5 vagoane gara trebuie sa aibe intre macaze 2 m minim + macaze ajungi la 3,5 chiar patru

sa dea bine trebuie sa ai macar un 5 m distantza de la o gara la alta , 5 m = de doua ori lungimea trenului , altfel iese trenu din gara A si intra in B din triaj in triaj ,nu prea e real

eu din ce am vazut aici pe forum si pe altele cine se apuca de o gara ... merge personal si o masoara cu picioru face poze se documenteaza ...

wittman40

Well-Known Member
Trenulist
24 Ian 2011
379
0
Arad - Satu Mare
Daca citeai mai atent eu am scris Deda si nu Deva, dar cred ca ramine masuratoarea dupa schitele mele, cu o poza buna si cunostiinte Autocad se poate face planuri la 99% exacticitate.
Din acest motiv sunt binevenite si pozele despre statiile CFR Deda, Lunca Mures, Toplita, Gheorgheni, Izvorul Muresului.

Cu stima Wittman

mixu

Well-Known Member
Trenulist
15 Apr 2008
907
0
arad
Deda Deva cum vrei, eu sunt din Arad si la primavara vreau sa merg sa fac poze pe valea mureshului vreau sa studiez gari micutze cu 4 -5 lini dar pana la Deva ceva de genu excursie de o zi ,ma intereseaza mai precis Batuta ,Conop ,Milova
plus cariere de piatra care aveau linie de tren

spor la autocad

wittman40

Well-Known Member
Trenulist
24 Ian 2011
379
0
Arad - Satu Mare
Frumos e un peisaj frumos de la Paulis pina la Deva si foarte mult am hoinarit mai ales in copilarie, si eu sunt aradean doar de patru ani m-am mutat la Satu Mare, dar nimic nu se compara cu meleagurile aradene.Statia CFR Radna, Birzava si Savirsin sunt mai mari dar merita cite o poza.
Pe acest defileu toate gariile sunt dupa un anumit stas daca vrei date concrete cauta-ma pm.