Iluminare vagon de calatori Lugoj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Acum ceva vreme, posesorul a doua vagoane de acest tip m-a solicitat sa le luminez si mi-a mentionat ca schimbase boghiurile Lugoj cu boghiuri Schicht, cu roti cu tot, deci culegerea tensiunii era practic rezolvata. Am inlocuit cuisoarele de aluminiu cu suruburi cromate, intre piulitele carora am strecurat cate o sarma intoarsa in sus, pe post de conector:

Am largit gaurile din lestul metalic, astfel suruburile sa nu-l atinga.
 
Transpunerea MPU in practica a schemei de mai sus arata astfel:

Pur si simplu am folosit un... bat pentru frigarui :D, pe care am infasurat si cositorit terminalele LED-urilor, iar pe "insulele" astfel formate am lipit rezistentele de balast si diodele 1N4148 care constituie puntea redresoare, dupa care am facut conexiunile cu sarme flexibile.
Simplu, nastrusnic & de efect :D
 
vezi ca e mult prea tare lumina ( ai facut din lugojuri lanterne si din ava becuri de discoteca roshii)
mai mareste rezistentza si ledu evident lumineaza mai slab
astfel permite ochiului dar mai ales aparatului de fotografiatsa pozeze si in interiorul vagonului dar si sa deslusheasca ceva din peisajul exterior

cred ca ai gandit schema la 12 v si ai da aproape 19 cu roco mousul ala
 
mixu,

cand se foloseste timp indelungat de expunere,lumina captata de aparat este mult mai mare,iar sursele de lumina (ce in realitate arata "normal") din poze apar ca foarte stralucitoare.

ca ar trebui vopsite vagoanele pe interior pentru a nu mai razbate lumina prin carcase,asta e alta mancare de peste....