Revista "Trenuri mari si mici"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Endo_ro

Well-Known Member
Trenulist
28 Octombrie 2016
662
0
Bucuresti
trenulete.cabanova.com
WEBSITE
http://trenulete.cabanova.com
LOCATION
Bucuresti
Multumesc mult !

Inca ceva, mai exista in comert reviste romanesti si nu numai, despre modelism sau electronica.

Cred ca ar fi bine sa avem o revista lunara despre trenulete, asa cum sunt multe altele pe toate temele posibile. Una micuta la 10-15 mii, cum sunt cele gen "Culturism" daca stiti. Pentru inceput. :D
 
Greu cu revista Endo_ro. Macar sa facem ceva in format electronic si gratis. Au mai incercat si altii. Pe railwayfan.ro chiar a aparut numarul 1 din Railwayfan Magazin, dar doar numarul 1.
 
Pai intreaba tu cine se inscrie cu un articol de 2 pagini, poate fi doar poze, ca de pus cap la cap si facut un pdf e simplu. Sa vedem cati oameni se inghesuie.
 
crezi tu?
oameni capabili sunt am vaz din poze din forum din mesaje sper sa citeasca astea sa vd ce ideei le vin cum au bani sa dea pe un vagon cred ca sa poate stringe de o revista
 
:D

ce bine ar fi daca ar fi asa de simplu dar, din pacate, nu este
revista? ceva de domeniul sf-ului la aceasta ora
de ce?
ma uit la revista "Modelism" care nu a avut anul acesta decat un numar, probabil au probleme
o revista specializata este destul de greu de tinut mai ales atunci cand publicul tinta este foarte redus ba, pot spune, chiar atunci cand publicul tinta pare numeros si pot da exemple cate vreti
o revista specializata adresandu-se unui numar redus de oameni este ocolita de cei ce doresc sa-si faca publicitate
prima lor intrebare este legata de tiraj si daca tirajul le convine abia atunci pot incepe discutiile si nici decum negocierile
sponsori?
greu de gasit deoarece majoritatea se orienteaza spre domenii care fac ca numele lor sa apara de foarte multe ori intr-un timp relativ redus (sportul are prioritate)

asa ca ideea viabila este, cel putin pentru moment, formatul electronic

legat de materialele de pe forum (ma refer exclusiv la acest forum ca sa nu existe dubii)

nu cred ca cineva, aici ma refer la autori, s-ar opune ca sa se dea materialului format pdf si ... nu sa se faca o revista ci materialul sa fie pus pe forum la o rubrica de articole - tot dau exemplul celor de pe cartula care au facut de mult asa ceva si atunci cand vrei sa cauti ceva anume tastezi la cautare un cuvant cheie, sa zicem aerograf, si ... apare articolul si posturile in care se face vorbire despre aerograf

legat de disponibilitatea celor care pot face ceva cu aceste materiale, sa le puna intr-un anumit format, iata oferta lui Ionut Trif (Cluj-Napoca):

"Propun ca la sfarsit (ma ofer sa te ajut) sa coletionam toate articolele si pozele intr-un document pdf "manual de modelism feroviar". Ar fi ceva extraordinar atat pentru incepatori cat si pentru cei care lucreaza deja la o diorama."

materiale sunt, autorii nu vad de ce nu ar dori sa li se publice materialele, disponibilitate privind "transcrierea" intr-o forma care sa permita si tiparirea exista

poate trecem si la treaba

acest subiect va constitui unul din punctele de discutii pe ordinea de zi la intalnirea membrilor clubului bucuresti de sambata 26 mai 2007

pana atunci astept si alte pareri si opinii si, cel mai important, un plan de actiune

fara un plan de actiune nu vom face nimic chiar daca vointa si initiativa exista si o vom tine intr-o interminabila discutie cu finalizare ... fara

toate cele bune
 
Cum a spus Ldh, o revista pe hartie este de domeniul sf-ului si nu are rost sa ne gandim. Intai sa facem ceva in format electronic si cine vrea si-o si printeaza :) .

Proiecte de acest gen au mai lansat si altii (inclusiv eu). Concluzia a fost ca problema nu este de coordonator, de cine sta 2-3 ore sa faca un pdf, de unde se publica revista, de cat de des se publica, de cate pagini are fiecare numar, de ce se pune pe coperta, de cum se numeste etc etc. Problema adevarata au fost oamenii care desi aveau materiale valoroase scrise pe diverse forum-uri nu au zis nici macar "vezi ca am scris despre chestia aia, ia si tu mesajele de pe forum ca am scris binisor, sunt si poze, mai aranjezi si tu putin si gata", dapai sa se mai apuce sa scrie ceva intr-o forma care s-ar potrivii intr-o revista :!: De ce nu au facut macar acest lucru? Nu ma lansez in teorii deoarece concluziile sunt triste.

Oricum, e foarte bine ca se vobeste despre creearea unei reviste, voi daca aveti un club probabil ca discutati la un alt nivel. Sper sa reusiti cu revista. Sper sa nu fiti dezamagiti. Astept concluzia discutiilor. :)

Cat despre postarea informatiilor pe forum, trebuie avut in vedere ca un forum este un loc pentru purtarea de discutii, nu pentru prezentarea de informatii in volum mare.
 
Ar fi pacat sa nu fie stranse toate informatiile utile care se gasesc pe acest forum (si nu numai), in eventualitatea publicarii lor, fie in format electronic (reorganizate pe subiecte si curatate de interventiile care nu au legatura cu acestea), fie in reviste, fie intr-un fel de "Almanah" al colectionarilor de feroviare. Inteleg faptul ca sunt multe obstacole ....dar unde nu sunt ? Macar sa avem in vedere acest obiectiv.

O intrebare in final, care are legatura cu inceputul subiectului, desi as fi vrut sa fie despartite cele doua subiecte ale discutiilor (materialele si revista).
Vreau sa cumpar niste leduri pentru zilele ploioase .... fie pentru locomotive, pentru iluminarea cladirilor si pentru stalpi. Am gasit tot felul de leduri si habar nu am care ar fi cele mai potrivite. :(
Poate imi dati niste sugestii ... Pun un link unde apar multe feluri de leduri http://www.leduri.ro/ exemplificativ. :confused:
 
LDH cu tot respectul inainte sa ma apuc de modelism feroviar am in spate vreo 9 ani de navomodelism dar revista modelism nu mai este demult ceea ce era inainte de 89'.ptr k cel care o conduce si aici nu mi dau nume k nu are rost nu se mai ocupa de ea.si de aici discutia poate continua......asa k nu trebuie sa fie de dimeniul sf-ului o revista dedicata modelismului feroviar.
 
piciu a spus:
LDH cu tot respectul inainte sa ma apuc de modelism feroviar am in spate vreo 9 ani de navomodelism dar revista modelism nu mai este demult ceea ce era inainte de 89'.ptr k cel care o conduce si aici nu mi dau nume k nu are rost nu se mai ocupa de ea.si de aici discutia poate continua......asa k nu trebuie sa fie de dimeniul sf-ului o revista dedicata modelismului feroviar.

Buna piciu,

In primul rand incearca sa renunti la prescurtarile folosite pe chat sau mes.

In al doilea rand nu vad unde vezi tu ca laud eu aceasta revista?

Si in altreile rand vezi ca la "Dicutii pe marginea liniei" ai sa gasesti un subiect dedicat revistei "Modelism" a lui Cristian Craciunoiu care o conduce si o scrie cum crede domnia sa ca este mai bine.

Sper insa ca revista concurenta, pentru moment o sa fie disponibila doar pe net, sa fie la alte standarde.

Revenind la revista dedicata modelismului feroviar "de domeniul SF-ului"
Din pacate asta este adaverul adevarat si ai exemplul unei incercari de revista chiar pe acest forum.
De ce nu a mers mai departe revista?
Deoarece nu a avut sustinere din partea noastra.