Prima mea locomotiva - Mehano Baltimore and Ohio No.822

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am gasit si solutia pentru curatarea super glue-ului de pe LED: acetona! Uimitor, dar acetona dizova super glue-ul! Atentie insa, ataca si unele tipuri de plastic. Din fericire plasticul LED-ului este rezistent la acetona. Am reusit sa curat super glue-ul de pe el in proprtie de 80%. Cutia insa n-am frecat-o mult, pentru ca este facuta din plastic care se este dizolvat de acetona. Abia astept sa fac un filmulet despre alimentator, sa vedeti ce fain a iesit :)
 
i constructed controller according to BDA-S scheme...

my potentiometer goes from 7volts to output 14v (same as input)...

but engine or even small light bulb on 12v would not light on....


here it is circuit on split up stripboard...

e8tyxd.jpg



greetings from Belgrade.....


Help....Mpursu??
 
Hello, PrinzEugen, and greetings from Oradea! I am glad that you too decided to build my PWM analog train controller. This is a very simple device and, if built carefully, it works perfectly from the very first time it is put into operation. Let's see the electronic scheme again:

If I see right, on your board the emitter of BC547 is connected to the collector of BD651, which is wrong. Change this connection to pin 8 of CD4093. This will connect the emitter of BC547 and the lower pin of R3 to GND, as it is on the electronic scheme. Also, it seems to me that the GND pin and the OUT pin of LM7809 go directly to the polarity switch SW1, which is also wrong. Remove those two straps. There is no capacitor C4 at the pins of SW1 on my scheme, so please remove it too.
It's true, there is no LM7809 on my scheme either :D, but I emphasized in the Romanian explanations that CD4093 must be fed separately with stabilised voltage, so you were right to use it :aplauze:
So please check again all the connections. I am sure that this time everything will be OK.
As I was saying, this is not exactly my very own invention. I put together some ideas that I found in my books of electronics, and... voila! This very simple PWM analog controller works just fine with the analog miniature trains. Do NOT use it to drive digital locomotives, until you change the C1 capacitor with a 470nF one! This will lower the frequency of the PWM, so that the digital decoders will know for sure that they work on an analog railway sistem.
 
Thank you mate, my mistake about emitter connection. Ive connected emitter to the pin 8 as you say but still nothing...even pot is stuck to 14,5v no min or max. motor stood as dead duck as bulb also...on multimeter reading was 14.5 volts....like no current ??

Capacitor and switch was not used... that's the add-on of BDA... that's what i intended to do later.



ok here its construction in real...sry for big picure...used ceramic small ones capacitors and one wima plastic...

15n1x86.jpg
 
Buna ziua tuturor!

Dupa ani si ani iata-ma revenit la acest hobby.
As dori sa va rog sa-mi recomandati site-uri existente astazi de unde se poate cumpara material rulant american, care s-ar potrivi cu locomotiva mea Mehano Baltimore & Ohio.
Singurul site de acest gen pe care il cunosc momentan este: http://www.rd-hobby.de/

Multumesc!
 
Salut,

asa cum ti s-a spus la incputul topicului, locomotiva ta vine din jurul anului 1900 ceea ce este un avantaj daca doresti sa faci o garnitura corecta. Pana la primul razboi mondial trenurile din Lumea Noua aveau compuneri mici, in special regionalele de calatori fiind foarte aproape de ceea ce vedem azi pe liniile noastre :)
Interminabilele transcontinentale aveau sa urmeze insa nu tractate de usoarele dar robustele ämerican"4-4-0....

Un tren obisnuit de calatori avea o compunere relativ simpla:

bo744a.jpg


O masina, un postal (uneori vagoane mixte posta/calatori) de constructie caroserie lemn, apoi doua vagoane de calatori. De cele mai multe ori...un singur vagon de calatori.

Ce as face eu in locul tau:

1 . tren de marfa, treaba e mult mai simpla. Vagoane diverse, caroserii de lemn, maxim 40', nu foarte multe. Nu m-as stresa neaparat sa fie B@O ca la marfa erau amestecate bine. Eu mi-am luat niste "cattle car" (vagoane de transport vite) de 36', mi-am cumparat vacile de la WS, le-am ingramadit in vagon si a iesit ceva de efect....cred eu...

Doua vagoane de vite (sa zicem Bachmann HO 18504) , un box car (vagon bucunuri generale) si la sfarsit musai un caboose cu cupola (constructie de lemn ca la 1900 inca nu erau cele metalice moderne), si ai o garnitura completa si de efect. Vacile le gasesti la Noch...maro si negre :)

2. garnitura de calatori:

1 vagon posta, sa zicem Bachmann 13505, un vagon calatori, sa zicem Bachmann 13405 si .. atat. merge si un Hevyweight care aparusera la vremea respectiva, sa zicem un Bachmann 13708 in locul pasagerului.

Astfel de garnturi, mici, erau 80% din traficul acelor vremuri. Eu ti-am recomandat vagoane ünlettered, adica fara inscriptii. Daca gasesti unele cu Baltimore and Ohio, e dezirabil, daca nu, cred ca se poate sa-ti comanzi in Romania decaluri si sa ti le personalizezi cum vrei tu.

1010773_877341482385474_6210810253553369754_n.jpg

Lancaster, Oxford & Southern Railroad 4-4-0 (construita 1885), undeva in Puddle Duck Creek sud de Lancaster County. (National Park Service)

1555573_815709405122710_30487901_n.jpg

Pennsylvania/Reading in Lebanon Pa. pre-1900...

sursa pozelor: Old Images of American Railroad.

Eu ti-am dat doar ideea de garnitura. Cum in Romania nu exista magazine si cele din afara au si ele stocuri limitate, secretul e sa pazesti bine internetul si sa comanzi cand gasesti ce vrei. Ca sansa sa le gasesti toate intr-un magazin....
Eu te pot ajuta cu partea de documentare dar "vanatoarea" in magazine iti revine.
Daca esti hotarat sa mergi mai departe pe calea aceasta trebuie sa te pun in tema. In Romania nu vei gasi nimic (sa nu fiu rautacios, aproape nimic) la tema, deci pregateste-te ca tot ceea ce cumperi sa vina de afara. Sunt putini cei pasionati de trenurile nord americane si o sa gasesti greu cu cine sa mai "schimbi o vorba". De obicei discutiile se limiteaza la considerente estetice. Dar, frumusetea e in ochii privitorului si important e sa-ti faca tie plecare.
 
Multumesc, Catalin!

Deja credeam ca nimeni nu mai citeste ce s-a scris aici... :)

As dori sa te intreb de unde ti-au venit ideiile cu vagoanele pe care mi-lea-i scris. Ai ceva cataloage cu vagoane americane? Sau exista vreun site unde poti cauta? Pe mine personal vitele nu ma prea atrag, mai degraba mi-ar placea vagoane cu busteni sau cu carbune... Deasemena unde gasesc vagon posta, etc.

Ai scris ca trebuie sa urmaresti site-urile de profil. Ai tu cateva site-uri pe care le vizitezi cu precadere? Sau te referi la site-uri generale gen eBay, amazon, etc?

Multumesc,
Andras
 
Eu, dupa un prim contact cu cluburile de profil si muzeele din State acum vreo 10 ani, am inceput sa citesc si sa ma documentez mai mult. De "europene" eram cam satul, de cele din Romania...ma rog, long story short initial am inceput sa citesc cateva carti luate de acolo.
Apoi am descoperit ca pe internet fenomenul este incomparabil mai raspandit, ei neavand niciodata ideea "secretului national". Sunt planuri pe net de-ti ajug toata viata (pe arhiva bibliotecii Congresului gasesti planuri, ani sa ai de trait...). Idem zeci de cluburi, etc....
Nu vreau sa dezvolt prea mult, dar cand domeniul e vast, ai de unde alege si te simti confortabil.

Eu am citit, din toate sursele posibile. Stapanesc limba engleza la nivel profi asa ca mi-a fost usor. Eu nu pot sa-ti recomand decat...lectura, lectura..lectura...
A...si open mind. Nu pleca de la idei preconcepute. Nu vreau sa dezvolt insa de multe ori, aroganta noastra de europeni culti cu 20000000 de ani de istorie ne face sa respingem din start sa-i intelegem si pe altii, desi au facut si aia destule chestii interesante.
Evit sa dezvolt pentru ca se nasc discutii inutile, te rog sa ma intelegi.

Cheia e lectura, lectura, lectura....
Uita-te inclusiv pe facebook. O sa gasesti mii de pagini ale cluburilor din State sau ale persoanelor fizice. Vezi sursa scrisa de mine mai sus: Old Images of American Rairoad...e o pagina de facebook, nu sunt multe imagini, dar alea care sunt....

Sursa de cumparaturi...la mine e putin mai usor pentru ca : mi-am luat de la modeltrainstuff.com (cu livrare la partea de familie care traieste acolo si ridicate de mine cand ajungeam in Canada ) si cateva magazine din Paris unde locuieste o alta "ramura" a familiei. Liniile mi le iau de la kato-unitrack.de (eu sunt la N).

Ocazional si de pe okazii.ro, dar oferta e mica. Foarte mica. Insa, spre exemplu, un mult cautat ALCO RS3 mi l-am gasit la un user din Bucuresti in stare perfecta....

ebay este (din auzite) o sursa buna, sunt multe detalii aici pe forum cum cumperi, etc, dar eu nu folosesc si nu-mi place sa scriu despre ce nu stiu.
 
Multumesc :)

Da, intr-adevar va trebui sa citesc inainte sa ma apuc de orice... problema mea curenta este ca nu stiu ce sa caut... si daca intamplator nimeresc un vagon care asa la prima vedere pare sa fie ceea ce mi-se potriveste, tot nu sunt sigur daca are lungimea potrivita, daca e din era ptorivita...

E mult mai usor sa te axezi pe europene. Dar mie cele americane imi plac mai mult pur si simplu pentru ca arata mai bine. Cine stie, poate am vazut prea multe filme cu locomotive americane :)
 
Culmea e ca cele americane sunt standardizate mult inaintea celor din Europa, fapt ce le face mult mai usor de incadrat in epoca.
Ceea ce nu cunoastem ne pare complicat :)

Ce as face eu:

garnitura calatori din Bachmann 13505, un vagon calatori, sa zicem Bachmann 13405 si evident masina ta. Le-as lua fara inscriptionari (daca nu gasesc unele cu B@O) pentru ca oricum le-as da un weathering masiv. Cateva figurine pe scaune, fara kit de iluminare stock (vagoanele reale aveau niste lampi amarate cu gaz care atarnau din tavan si cand nu se leganau ca dracii, luminau).

Linie simpla, fara figuri, gara peron din traverse din lemn (eu le-am facut din bagheta luata din Brico) si o gara tip specifica epocii. Eu am una de la Atlas (Maywood station).
http://www.maywoodstation.com/

In rest, important e sa ramai open-mind !

PS: toate vagoanele facute pentru State vin cu o mica descriere a vagonului dpdv istoric ! Cand a fost construit, daca a avut RK masiv si de ce, in ce epoca (ani) il poti incadra. Aceste informatii se gasesc de cele mai multe ori si pe situl vanzatorilor nu doar pe cutie/pliantul care insoteste modelul. Cauta ! Si intreaba....

Gata, fug ca-mi evadeaza o vaca din vagon :)))

559115_10201508221896858_22162282_n.jpg
 
Uite ce am gasit:

Vagon pasageri B&O: http://www.rd-hobby.de/en/Catalog/Detail/12895
Combina B&O: http://www.rd-hobby.de/en/Catalog/Detail/12896
Caboose: http://www.rd-hobby.de/en/Catalog/Detail/17467

Uitandu-ma pe tot felul de site-uri, inclusiv eBay, concluzia trista pe care am tras-o e ca te omoara costul de transport, orice ai face. Adica dupa ce dai o gramada de bani pe micutele vagoane, mai si platesti cel putin 15$ transport. Merita sa cumperi multe lucruri deodata, caz in care daca le iei din SUA, posibil sa te taxeze si sttaul Roman cu inca 19%...
 
Nu e posibil, e sigur. plus taxa vamei....
La cat este paritatea acum, importul direct din State nu se mai merita. La acest subiect insa poate sunt forumisti cu mai multa experienta si te pot ei sfatui de unde sa aduci mai bine/ieftin, etc,,,,

Vagoanele alese de tine, desi frumoase, erau la 1900 pe la sfarsit de viata. DPDV constructiv, astea sunt ok, insa imatriculate spre sfarsitul vietii lor, cand epoca colorata a far-west -ului era deja la apus. De aia eu ti-am recomandat cam aceleasi vagoane dar intr-un sobru verde...

PS: caboose la trenurile de calatori....nu prea. Pune-l la un tren mixt sau la marfa. Caboose folosea la partida de tren (vezi ca exista un subiect intreg despre ele la ïstorie feroviara"), ori la trenurile de calatori partida de tren nu avea de ce sa aiba vagon separat. La mixte sau la marfa, da...

http://forum.lokomotiv.ro/viewtopic.php?f=73&t=12306
 
Multumesc :)

Da, adevarul e ca si din punct de vedere estetic eu prefer vagoanele verzi pe care le-ai recomandat. Totusi acestea albastre au cateva considerente pro: sunt inmatriculate B&O, sunt cu vreo 30% mai ieftine si vin din Germania (deci fara TVA si taxa vamala)... pacat ca cele americane se gasesc asa greu in Europa...
 
Andras, ai ales bine vagoanele dpdv constructiv. Acestea sunt. Doar ca la data cand masina ta a fost construita (banuiesc ca dupa 1895, dar n-am avut timp sa caut exact) vagoanele deja devenisera monocrome. Ca si locomotivele.
Perioada pre 1880, cea pe care o admiram cel mai des in filmele western, este caracterizata printr-o veselie de culori. Cauta pe internet celebrul "General" pastrata si astazi. Toata e o betie de culori :)
Idem vagoanele...
Pe atunci trenul era o nebunie, o minune, un blestem pentru altii...
Dupa 1880 a devenit deja o banalitate, negrul industral luand locul .. curcubeului. Locomotivele au devenit negru/gri, vagoanele monocrome verzi, visinii...

Daca tie vagoanele iti plac, pana la urma le poti lua si revopsi, imbatrani, cum iti place tie... Nu arunca bani pe caboose, nu are ce cauta cu o garnitura de calatori.
Cand termini cu garnitura, trebuie sa te apuci de treaba :

12795556_677417385731586_4410828764142204586_n.jpg
12798852_677417352398256_9100851548935157412_n.jpg
12805733_677417289064929_2423232463442268421_n.jpg
12795529_677417229064935_1664891891055827547_n.jpg


Aici e cu adevarat arta :). In poze e platoul de filmare pentru filmul Back to The Future III, din 1990....sursa Hollywood's Railroads.