Podul din Pasul Surduc sau Carligul Caprei la HO

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
la indemnul lui LDH si Napier,cu pozele lui Lok in fata,am reusit sa slefuiesc bordura,asa cum este in realitate,tesita.nu am insistat,pentru a nu o subtia prea mult

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
am reusit,cu destula bataie de cap,sa tai cateva fasii drepte de extrudat, din care am facut parapetul. la mijloc,pentru a-i da aparenta de "frant",l-am crestat si l-am lipit la loc,in unghi.partea superioara am slefuit-o un pic,cat mai semirotund posibil...

sogard_2003

Well-Known Member
Trenulist
19 Ian 2016
3.570
0
Bucuresti
Asa pofta de lucru mi-ai facut in ultimul timp ca ieri m-am dus la brico si mi-am luat balsa, aracet, picatura, scotch si alte minuni si m-am apucat de lucru. Cand e timp pun poze. Spor la treaba. Imi place mult lucrarea ta. :wink:

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
am lipit parapetii pe pod

si amplasamentul podului,unde va trebui modificat un pic relieful in jur

urmeaza a doua parte....vopsirea si imbatranirea... :roll:

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
si azi culoarea finala...

...peste care am sa aplic vopsele acrilice,cu pensula uscata,pentru a simula diferite urme de timp si intemperii.de aceea am dat primele maini de vopsea cu enamel de la revell....prima mana a fost cod 47+77 mat,a doua fiind un amestec intre cod87 si 89 mat.

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2008
2.675
0
cluj
Frumoasa nuanta! tre' sa vii si la kenobii cu recipentul, cu ielicopteriu ;-) Is curios cum iese la final, n-o mai lungi atata ca stam ca popandaii, cu ochii pe el :D

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
trebuia mai deschisa nuanta...nu am nimerit-o :-x
pana la final mai este...trebuie sa il pun pe diorama,sa fac relieful etc,bla bla...mai e de muncit...

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Apr 2007
5.831
5
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
azi am mai "murdarit" un pic podul,ba chiar l-am afumat.consider ca este gata,mai trebuie "implementarea" in teren si drumul de tara peste pod :p

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2008
2.675
0
cluj
MeSSerie! Sa-l vedem cu trenul pe el si intr-un cadru adecvat. Daca tot le ai cu afumatul, iti trimitem si niste slanina cruda pentru pasteurizare. Jinarsul este destul, trebuie sa inauguram lucrarea :cafea: :aplauze: