Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ce sa zic... o seara super! Cind e cazul sa redevin optimist, trebuie sa fug la club!
O sa vina caldurile...mai e loc in curte...ne-om descurca noi. Ghezeshu mere 'nainte!
 
Salut,

Ionut, trebuie sa te corectez, au fost prezenti 5 oameni noi, din care 1 s-a inscris in club ca membru activ, 1 a spus ca va veni ca membru simpatizant, si mai e posibil sa vina cel putin inca unul din ceilalti 3, de vizitat ne vor vizita oricum.

Totusi, ceea ce vreau sa spun este ca in urma cu vreo 3 saptamani am spus "aceasta a fost cea mai tare intalnire", in urma cu 1 saptamana am spus, "acesta a fost cea mai tare intalnire", azi am spus "astazi a fost cea mai tare intalnire", cred ca asa si este, dar, avand in vedere ca au lipsit multi oameni, vreo 6-7, cu uni am vorbit la telefon si au fost absenti motivati, nu ii insir sa nu uit pe careva, cred ca trebuie sa ne asteptam si la mai mare.

Sa vina odata vara sa o facem si mai lata 8)

Voi reveni cu poze maine dimineata,
ciao.
 
Cu mare intarziere, mai completez cu cateva poze,

Iata niste imagini facute in acelasi timp in cele 3 sali ale clubului:

Sala de sedinte:



Atelier:



Sala dioramei:



A fost foarte multa lume, nu stiu cum ar fi fost daca veneau toti, era momente cand eram blocati in interiorul dioramei, a fost prezent si Radu (CFR Cluj) care a adus cu el 2 prichindei ce fugeau peste tot dupa tren:



S-a dezbatut mult, atmosfera a fost "ca in gara":



Ne-am bucurat printre altele de prezenta lui Gabi Todoran, pe care nu-l mai vazusem de ceva vreme, aici are si legitimatia de membru la gat:



Nu am prea multe noutati pozate, nu a fost timp si loc pentru asta, totusi Alinoch a mai adus din productia proprie de zid:



Si am ozat si doua vagoane piko vechi si rare:



S-a lucrat si la diorama, mai multe detalii o sa apara la subiectul dioramei:



A fost o intalnire pe cinste, urmatoarea speram sa fie tot asa sau si mai tare,
ne vedem marti (saptamana viitoare) incepand cu ora 17:00, oricine este bine venit!
 
Salutare,

vreau doar sa punctez ca ieri a avut loc intalnirea saptamanala la sediul Clubului, au fost prezenti:
Alinoch, Fleishmann, Adriana si Josef, Attila, Florin, Florina, Lucian, Cristi si DanDecoder.
Nu am facut poze, in mare s-a discutat ca de obicei despre ce mai e nou in domeniul nostru, Adriana si Josef ne-au promis multe noutati foarte curand, saptamana viitoare vor pleca la expozitia de la NĂźrnberg si ii asteptam sa vina cu "cosul" plin de acolo, de asemenea drum bun si lui Dan care pleaca si el la Germania azi.
Bineinteles ca "El presidente" nu putea lipsi desi e in Austria, el a fost prezent la telefon :).

O noutate, m-a mai sunat un posibil viitor membru care a vazut articolul nostru din ziar, saptamana aceasta nu a putut veni din cauza serviciului dar a promis ca va veni saptamana viitoare.

Urmatoarea intalnire va fi tot marti, saptamana aviatoare, va fi probabil una dintre cele mai importante intalniri din acest an, avem multe de discutat, se intoarce si Sandy pana atunci, deci, sa ne vedem cu bine.
 
Salut,

cateva poze de la intalnirea de ieri, in sala de sedinte:



In sala dioramei Ionut si Alin au lucrat:



, altii au admirat:



Nu am facut prea multe poze, nici poza de grup nu am facut, totusi prezenta a fost:

Sandy, Fleishmann, Alinoch, Ionut, Florin, Florina, Lucian, Attila, Dan, Gabi T, Adriana, Josef, Campianu Ioan, Badau Ioan si inca 2 vizitatori, sper ca nu am uitat pe nimeni.

Avand in vedere ca unii membri au lipsit, tare ma tem ca o sa avem probleme cu spatiul foarte curand.

Ciao.
 
:aplauze: :aplauze: :aplauze:

Eu sunt nou printe trenulist, incerc sa gasesc in timisoara oameni cu care sa ma sfatuiesc, sa ne intalnim.Va invidiez pt. succesul vostru si pt. ce realizati acolo.

...toata stima!
 
Salut,

ca urmare a faptului ca in ziua de marti a venit foarte multa lume si nu s-a putut tine o sedinta, cu alte cuvinte a fost ca la nebuni, ieri s-a tinut o sedinta a comitetului director al asociatiei, s-au discutat aspecte foarte importante legate de obiectivele imediate ale clubului, toti membri vor fi informati cu privire la deciziile luate.

O poza de ieri:



Vom reveni curand cu multe suprize, speram placute ;)
 
Salut.

Iata ca revin cu poze de la intalnirea de saptamana aceasta.

A fost multa lume, primii au ajuns la ora 16:30 si tot ei au stins lumina la ora 22:00. A fost o zi foarte plina si constructiva, s-a lucrat la diorama, s-au testat modele noi de la Trix, s-a discutat despre expozitia de la Nurberg, Adriana si Josef au venit cu vesti foarte bune, au avut ce sa ne povesteasca.

Ca sa nu o mai lungesc, trec la poze, atmosfera in sala dioramei unde unii lucrau, altii povesteau, apoi se facea schimb de locuri:



In sala de sedinte Cornel si-a etalat colectia de Y-uri, altii au consultat reviste si au impartasit idei, eu unul am ramas foarte placut surprins de usurinta cu care Josef invata limba romana, probabil ca are un profesor foarte bun :).



Prezenta:



Pe langa cei din poza, au mai fost prezenti Marcel si Radu, amandoi apar in celelalte poze.
 
As dori sa completez faptul ca la aceasta intilnire au fost momente in care munceau simultan 4(patru) oameni! :D .Cu aceasta ocazie am admirat talentul exceptional al lui Radu in lucrul cu gletul.Propun sa-l poreclim "Michelangelo" si poate ne tencuieste sediul :D .Foarte bine,Radu!
S-a muncit mult la "satul de pe deal" unde am incropit si o livada cu 6 pruni situata linga carciuma.In spate vom pune si un cazan de tuica,sper ca lucrarea sa fie gata pe cind vin fratii in week-end :lol:
s
 
Salut

saptamana aceasta, marti, a avut loc o intalnire mai restransa, oamenii au fost "in recuperare" dupa intalnirea din 16, totusi au fost prezenti Sandy, Fleishmann, Lucian, Adriana, Josef si eu.

In mare am discutat putin despre cum am simtit fiecare intalnirea din 16, am navigat putin prin cataloage, apoi Lucian ne-a prezentat o cladire, poze mai jos:



Cladirea are si iluminare in interior, avand in vedere opera de arta prezentata, il astepam pe Lucian sa isi bage mana si la diorama.

Ne revedem ca de obicei saptamana viitoare, marti.
 
Salut,

cateva imagini de la intalnirea de ieri, s-a discutat, s-s muncit la diorama, s-a baut coniac :), Fleishmann a adus o aburoasa:



discutii, discutii:



Au fost prezenti Sandy, Fleishmann, Ionut, Lucian, Atilla, Adriana, Josef, Cristi, Dan, Eusebiu, un musafir de la Arad, si subsemnatul.

mai multe poze la subiectul dioramei.
 
  • Like
Reacții: Cai Ferate Romane
Astazi,4 martie a avut loc la club o intilnire neoficiala,pentru ca Florin ,avind niste probleme,ne-a rugat sa o reprogramam pe miercuri.
Totusi,din reflex,a fost destul de multa lume:
Fleischmann Gabor,Attilla,D-l Badau(excelent asistent de lumina la facutul pozelor),Cornel,Ionut,Eusebiu,Sandy.Sper ca n-am uitat pe cineva.
Am facut poze pentru prezentarile locomotiveor BR 41 si Br 84,am lucrat la weathering pentru casele de la sat,Attilla a pus buruieni pe la stinci,Ionut si Eusebiu si-au reglat conturile,Gabor a tot comentat :lol:
Ne vedem miine in plen-ne asteapta foarte mari surprize!!!
El Presidente :D
 
Salut

cateva poze de la intalnirea e ieri cand a fost a doua intalnire pe saptamana asta.

S-a povestit, s-a lucrat la diorama, multa buna dispozitie.

Au fost prezenti : Fleishmann, Attila, Ionut, Sandy, Adriana, Josef, Doru, Florina si subsemnatul.

Nu am facut prea multe poze, totusi, am testat un vagon Fleishmann care masoara viteza trenului, la scara, adus de catre Adriana si Josef:



Pe scurt, br120 de la trix a atins 205 km/h (viteza maxima in realitate 200)
br 189 tot de la trix a atins maxim 168 (in realitate 160 cred).

Am facut si doua poze la Sandy echipat cu echipamentul de plantat / recuperat iarba verde de acasa:



vom reveni.