Intalniri intre pasionati la Cluj - imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut.

Sambata ne-am vazut iarasi cativa pe la club, mai mult cu munca, au fost Alin, Cornel impreuna cu talal sau, Eusebiu care ne-a scapat de o caruta de saci cu gunoi (in sfarsit :D ) si eu.

S-a lucrat si la diorama modulara dar si la o minidiorama N.

Aici Alin experimentand o metoda de teraformare cu polistiren :






Ne revedem oficial miercuri, cand asteptam si niste vizitatori din Turda.
 
Da, incerc metode neortodoxe de terraformare :D .Acasa am continuat in aceeasi maniera, cu metode neomologate. ;-).Am luat macheta acasa, sa lucrez in timpul liber (care o mai fi si ala).Florin mi-a dat termenul dead-line :miercuri :skul:
 
Salut.

O noua intalnire a avut loc azi la Cluj, ne-am vazut la sediul clubului.

Sandy a sosit printre primii cu un sac de trenulete :aplauze: :



Pe rand au sosit si ceilalti.

Am avut parte de doua surprize placute, prima, Alin ne-a dat rau de tot pe spate, eu am fost chiar socat, de ce a fost in stare sa faca, mai intai pozele :



Si iata cum arata inainte:



Daca cititi mai sus, vedeti cat de modest este si uite ce i-a iesit din mana, eu unul zic ca e nebun, bravo Alin, ... cica nu-i gata, deci asteptam finalul.

A doua surpriza a fost venirea unui membru nou in persoana lui Cristian Tintisan, tocmai din Turda, ii uram Bun Venit printre noi !

Apoi ne-am apucat de distractie, Dan a mai echipat o locomotiva cu decodor facut de el si am pus-o la teste, aici se pot observa farurile si stopurile aprinse:



Simpatica boboaca de la Roco merge impecabil.

Printre altele, ne-am jucat cu o garnitura de-a lui Sandy cat de cat corecta, BR 03 piko si vagoane DR, posta, bagaje si calatori.

Garitura a oprit in gara lui Ionut pentru poze:





Ne-am mai pus putin si la povesti in sala de sedinte, am mai primit un poster de la Dan:



Pregatim materialul pentru Brasov :



Si o poza de grup:

(de la stanga la dreapta : )
Florin, Sandy, PG, Alin, Gabi, Cristian si Gabi. (a mai fost prezent si Dan)

urmatoarea intalnire va fi saptamana viitoare, miercuri.
 
Din pacate nu am ajuns din nou (tot mai des in timpul saptamanii din cauza serviciului)

Ma bucur ca incepem sa avem membri noi tot mai des si tot mai seriosi . In plus nu putem neglija nici aspectul financiar pentru ca totusi avem o chirie si cheltuieli de platit si nu e usor

Dar ceea ce m-a suprins extrem de placut este ceea ce a puttu sa faca Alin dintr-o diorama de 40x 60 cm (aprox) . Abia astept sa o vad live dar si doua poze au fost destul incat sa ma incante. Il asteptam cu nerabdare sa isi arate maiestria si la diorama mare (probabil de sapt viitoare). E un castig imens pentru partea de modelism a clubului.
 
Salut,
Cladirea e foarte fain "imbatrinita",doar ca nu a facut Florin focus pe ea.Despre Alin,ce sa zic,pe linga ca e modest,e...dement.
Totusi,are citeva scapari:nu am vazut in lacul facut de el nici un peste si nici macar o insecta prin zona.Sper sa repare cit mai curind aceste neajunsuri! :!:
Oricum,sintem mindri de el!
Ii uram 'bun venit " si lui Cristi!
s
 
Is frumos, destept,plin de bani si succes si mai is si modest.Trebe sa recunosc :evil:
PS.pesti nu am pus in lac, dar am pus icre.Inca nu-s eclozate
 
Daca imi poate da un link cineva cu "semne de circulatie :lol: " din epoca II-III as fi recunoscator.In principal ma intereseaza o "trecere la nivel cu cale ferata dubla" .Stiu cum e semnul actual dar oare cum or fi fost alea m vechi? :confused: .O poza frontala ar fi binevenita si macar o cota , ca restul le deduc.O inaltime de stalp ar fi ok.Multzam.
PS.si eventual niscai stalp electric+telefon(telegraf) din aceia din lemn, care "insoteau" calea ferata.Incerc sa confer un aer nostalgic,retro,minidioramei :roll:
 
Salut.

Sambata am fost pe la club sa mai lucrez ceva, am avut o surpriza placuta prin vizita lui Gabriel de la Arad (grandpagscout).

Pe scurt ce s-a intamplat, in cateva poze.

Dupa ce am tot povestit ne-am apucat putin de lucru, da, Gabi nu a venit doar in vizita, ci a si lucrat la diorama noastra.

Aici il vedem la vopsit sine:



Eu am lucrat la o catenara, aici inainte de finalizare (vopsire):



Tot "plimbandu-se" prin club Gabi a tras cateva poze la modulul lui Marcel:





Bineinteles ca din cand in cand am facut pauze si am bagat cateva ture pe circuit.

Gabi a adus tocmai de la Arad o garnitura MAV, asa ca am pus-o se plimbe pe la noi , aici sosind in gara lui Ionut (mesaj pentru Ionut: sa ii dai un nume la gara asta sa nu te mai tot pomenesc :p ):



Garnitura in viteza:



Asteptand sa apara trenul, peisajul cam pustiu deocamdata:



Trece in viteza pe linia 2:



Ne-au vizitat Sandy impreuna cu fetita lui:



Pe final, 3 filmulete, primele doua facute de Gabi, deasemenea pozele de mai sus sunt facute majoritatea de catre Gabi.







Sper ca v-au placut.

Gabi mersi mult de ajutorul dat si te mai asteptam pe la noi.
 
Salut!

multumesc lui Florin pentru gazdiure. Ma intorc la voi cu cea mai mare palcere, chiar daca ma puneti la munca :D , ca imi place. Sper ca data viitoare sa fie mai multi modelisti pe acolo, ca pana aucma am avut placerea sa cunosc numa 2 dintre ei Gabi Fodor si Sandy; si sper ca si voi sa ne intoarceti vizitele la intilnirile noastre.
 
Dragi trenulisti,
Astazi la Cluj s-a desfasurat o intilnire "regular",adica:
-A venit Dan care a montat in 2 locomotive Piko(BR 180 si E 11) decodoare facute de el si le-am testat.Mie imi place cum merg si cred ca e mare lucru sa iei decodore facute in Romania si sa ai asistenta producatorului.Astfel,numarul de locomotive dotate cu "Dan-coder" se ridica la 9.In curind vor fi cam 20,totul depinde de timpul lui Dan.
-Florin,ca de obicei,a muncit cel mai mult,a montat becuri,a reparat sine si ,cel mai important,a demontat triajul pentru imbunatatiri.Apoi,a facut pachetul pentru expo de la Brasov,treaba deloc usoara.
-A venit Gabi Todoran care a adus o sumedenie de DVD-uri si ne-am uitat fascinati la un film despre BR 02-celebra loco de incercari din DDR.
-Cu Gaby Fodor am continuat afaceri oneroase cu diverse modele 8)
-A venit si Marcel Tabacu si ,spre bucuria si mindria noastra,a devenit de-acum membru cu drepturi depline in asociatie.Lucrarile lui vor fi prezentate mai pe larg in viitor.
-Din pacate,Alin,Ionut,Cristi si Eusebiu nu au putut fi prezenti azi,fiind retinuti de tot felul de probleme.
Toate cele bune,
sandy
 
Salut.

Trebuie sa zic totusi ca Ionut si Alin au fost prezenti ieri la club, impreuna am "muncit" timp de 1.5 h la a face poze dioramei lucrata de Alin. Toate acestea vor fi prezentate curand pe forum.

Nu in ultimul rand, multumim si familiei Coste de la Oradea, din cauza lor camera de consiliu si-a imbogatit peretii cu o placa DA 8)

Ne revedem saptamana viitoare, tot atunci o sa revin cu poze legate de noutati.

ciao.
 
Salutare.

Cu o oarecare intarziere, cateva poze de saptamana trecuta.

In data de 7 ne-am intalnit la club, nu pot sa imi amintesc acum exact cine a fost prezent, cert e ca ne-am distrat, am lucrat putin la diorama si am rulat 2 garnituri aduse de Sandy, cateva poze cu ele:


Un E04 cu o garnitura DR:



Vagonul de capat cu postul de conducere
arata excelent, farurile si stopurile functioneaza permanent (pe digital) pana la montarea unui decodor:



O garnitura CD, locomotiva piko, vagoane Roco:



Locomotiva este una de exceptie, "mult peste piko" as spune:



Alte poze (autor Sandy):