Planuri module de câmpie

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Bun㒠seara,
Vreau s㒠v㒠prezint câteva imagini şi un plan de modul (conf. standardului românesc adoptat de ară’deni).
Secţia este 801 Bucureşti-Olteniţa şi [editat] puteţi folosi GEarth pentru a urmă’ri linia şi geografia ei.
Am ales aceast㒠rut㒠deoarece este suficient de aproape de Bucureşti pentru studiu, este neaoşă’, ca s㒠zic aşa, are construcţii frumoase ( vezi Frunză’neşti)

(modulul 06 la marginea satului Cucuieţi). Coordonate pentru GE: 44°19'51.62"N, 26°23'16.35"E

Am încercat în reproducerea modulului prezentat folosirea unei scală’ri subiective, pă’strându-se pe modul elemente tipice temei şi pă’strând în acelaşi timp lucrurile într-o compoziţie vizual㒠plă’cută’.
Ca acest proiect s㒠fie încheiat, cel puţin din punct de vedere al proiectă’rii, eu vă’d un numă’r de module care s㒠arate din secţia respectiv㒠elementele sale tipice şi esenţiale, din care am observat: canalele de irigaţii, drumurile de ţară’, suprafeţele cultivate diferit, gospodă’rii ţă’ră’neşti relativ aproape de calea ferată’. Åži bineînţeles cele dou㒠capete: staţia Titan Sud şi staţia Olteniţa. Ca s㒠fiu mai exact aş estima astfel:
- 2-3 segmente pentru Bucureşti Sud (Titan Sud)
- modul intremediar: câmp, pă’dure, baltă’, canal de irigaţii, pod de cale ferată’
- 2 segmente: Staţie de traseu ( de ex. Frunză’neşti)
- modul intermediar: câmp (petice de diferite culturi), drumuri de pă’mânt etc.
- 2-3 segmente pentru Olteniţa.
Voi reveni cu planuri ale celorlalte module şi segmente.

Aştept pă’reri şi observaţii despre demersul meu. Mulţumesc anticipat.

Toate drepturile rezervate; reproducerea permis㒠doar cu autorizaţia scris㒠a autorului. Toate fotografiile aparţin autorului, în afar㒠de cele unde se menţioneaz㒠sursa.

Mulţumesc pentru atenţie,
Mihai Popa-Dragomir

IonutTrif

Well-Known Member
Moderator
Trenulist
22 Ian 2016
1.040
0
Cluj-Napoca
YAHOO
ionuttrif
Demersul este admirabil si absolut de admirat. Ma bucur ca odata cu aboptarea standardului romanesc tot mai multi vor sa faca module, si fapt infinit mai imbucurator este faptul ca se alege tematica CFR si nu mai avem module imaginere cu gari care se termina in "...hof".
Eu abia astept sa urmaresc evolutia lucrarilor, iar intr-un final sa le vad pe viu la o expozitie intr-o diorama imensa CFR.

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Deocamdat㒠sper ca demersul meu s㒠fie motiv de inspiraţie pentru altii, pentru ca eu stau prost cu spaţiul.

victorian

Well-Known Member
Trenulist
21 Oct 2007
2.229
3
Constanta
Super ideea, bravo Misha!

Imi place mai ales exemplul modulului Cucuieti, unde ai aratat in ce mod ne putem inspira din viata reala ca sa facem ceva care sa "zgarie la ochi" cand il punem pe diorama. Bravo!

De acord cu ce spune Ionut mai sus.. nu toate garile trebuie sa se termine in .."hof"
Mai sunt gari care se termina si in ..."burg".

Exemplu: Strassburg am Mieresch! ;-)

misha

Well-Known Member
Trenulist
16 Dec 2009
384
1
Bucuresti
Bun㒠seara,
Revin la acest subiect cu ceva noută’ţi:
Imagini de azi de la locul "faptei", adic㒠a planului de modul "Cucuieţi":

Dup㒠cum puteţi uşor observa clă’direa care apare pe imaginea GEarth (a doua de pe rândul al doilea din primul post) nu mai există’.

Un alt lucru interesant este c㒠am apreciat greşit funcţia clă’dirii respective. Aceasta era o halt㒠şi nu un canton. în imaginea a doua se vede un peron din plă’ci prefabricate din beton.

întrebarea este: oare cum ară’ta clă’direa haltei respective? Are cineva vreo idee?

Mulţumesc anticipat,
Mihai