colectia N a lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
:D Are deja Loksound din start, scrie mai sus.Nu ii trebuie nimic. O sa o pun zilele astea pe diorama, o sa fac un film si il urc pe you tube.
Pretul fara decodor 124$, da nu merita sa te chinui sa pui singur, e prea mult de munca si de setat.
https://www.modeltrainstuff.com/scaletrains-rivet-counter-n-30675-ge-tier-4-gevo-c45ah-union-pacific-2669-dcc-and-sound-ready/
Pretul cu decodor loksound din start 204$
https://www.modeltrainstuff.com/scaletrains-rivet-counter-n-30618-ge-tier-4-gevo-et44ac-canadian-national-3019-esu-loksound-dcc-and-sound-equipped/
Diferenta e prea mica, loksound select nu l-am gasit sub 80-90$ scris. Fara munca la cablat, injuraturile de rigoare si restu. :D :D :D l
 
EMD F7A+F7B de la BLI. Au fost ultimele locomotive cumparate de la acest producator, dupa groaza de detalii picante si reclamatii despre cum sant constuite si cum functioneaza. M-am oprit la timp, dupa ce deja m-am parlit inainte cu modelul AC6000 care a avut probleme cu regulatoarele de voltaj arse pe cablaj datorita unor componente china neverificate. Cu AC6000 am scapat usor, garantia nu acopera decat USA Continentala, asa ca am scos decodorul si l-am expediat unui coleg din state care a facut schimbul cu cei de la BLI cu un decodor nou, testat. Locomotiva functioneaza acum, gustul acru a ramas inca. Eram gata gata sa iau si F3A+F3B, dar m-am oprit pana ma lamuresc daca merita investitia sau nu. Am deja peste 10 locomotive de la ei si sant multumit de partea de control si mecanism, precum si de gradul de dateliere si vopsire. Detalii despre bube aici: http://www.spookshow.net/loco/blif3f7.html
Despre cele doua F7, pana acum nu ma pot plange, le-am rulat si sant perfecte din toate punctele de vedere. Probabil sant din cele 10-20% care nu au nimic. Ramane de vazut in timp. Pozele vorbesc de la sine. Detalii la greu, aplicate din plastic sau fotodecupate. :lautar: :lautar:
IMG_0147 by Constantin Dac, on Flickr

BLI EMD F7A SANTA-FE #18 by Constantin Dac, on Flickr

BLI EMD F7B SANTA-FE #19 by Constantin Dac, on Flickr

IMG_0146 by Constantin Dac, on Flickr

IMG_0144 by Constantin Dac, on Flickr

IMG_0141 by Constantin Dac, on Flickr

IMG_0139 by Constantin Dac, on Flickr

IMG_0138 by Constantin Dac, on Flickr
 
Dupa ceva vreme am reusit sa montez decodor cu sunet in ND2-ul de la Bachman si sa o fac sa arate asa cum trebuie exterior cu o patina a vremii. Decodorul Loksound al colegiilor de la Trains Addicted, carora le multumesc pentru suportul acordat suna perfect si lucreaza perfect. Nu am folosit difuzorul original care suna ok pentru ceea ce era. Am cumprat odata cu locomotiva un decodor chinezesc, produs de DigiSight, caruia cerusem sa ii fie scris sunetul de ND2, dar care suna total diferit. Ori tipul din HK a gresit, ori nu i-a pasat, ori este scris in decodor dar nu dau de el. Nu am gasit nici o documentatie pentru el, pe site-ul lor nu merg paginile. Ave in schimb o incinta acustica lipita la fire, din plastic neagru, cu un dufuzor de 13mm intr-o parte si iesirea in capatul celalalt. Sant convins ca este o incinta bass reflex, eram tentat sa o desfac dar este lipita bine. Sunetul m-a dat pe spate, am astupat cu degetul gaura pe unde ies sunetele si m.am tavalit e ras cum suna cu ea inchisa. Produce un sunet clar, cu bass excelent pentru dimensiunea ei. Asa am ramas cu o gaura de 80$ platiti pe ceva din care am folosit numai un difuzor. Daca reusesc sa fac un filmulet cu ea mergand, il pun pe Youtube. In poza arata si incinta si un difuzor de 23mm gen loksound, eu am pus numai incinta si mi-a ajuns.

Poze cu ND2-ul acum. Personal, eu le prefer murdare. Am folosit acrilice si pudra. Se spala cu o pensula cu diluant pt acrilice pana ramane ca noua, nu ataca vopseaua originala, asta in eventualitatea ca nu a iesit cum trebuie sau daca se vinde, vreun doritor o vrea scoasa din cutie noua.
IMG_0219.jpg

IMG_0218.jpg

IMG_0210.jpg

IMG_0208.jpg

IMG_0200.jpg

IMG_0197.jpg

IMG_0194.jpg

IMG_0183.jpg

IMG_0187.jpg

IMG_0184.jpg

IMG_0185.jpg

IMG_0189.jpg
 
  • Like
Reacții: ICRA
Am gasit si ceva poze cu ea asa cum a intretinut-o nepotul lui MAO. Se pare ca nu prea le-a pasat de aspectul lor, nu neaparat e vorba de ND2 ci si de alte locomotive ale CRR. Cea din macara, gata de urcat pe vapor, dupa aspect pare gata de returnat inapoi in Romania pentru modernizare sau reparatie.
china0214.jpg


chinand20172.jpg


ND2X1.jpg


ND2-21.jpg


20140817091125_6123.jpg


In ultima poza am vazut unde vin detaliile rosii pe care le-au pus in cutie si nu reusisem sa le dau de cap din reprezentarea grafica a pieselor componente

20140817091028_1699.jpg
 
Doua filmulete cu ND2 ruland pe o linie de proba. Am un oval pentru teste la viteze mai mari, luat doar entru ea, inca nu mi-am propus sa trec la HO de la N. Cu telefonul iesea filmarea buna da sunet prost, cu un Canon e cat de cat ok. Dupa ce voi aduna leduri smd rosii si albe, cand voi dispune de timp o voi desfacepentru a separa luminile si a adauga leduri rosii pe sens. Plus micro conectori pentru a putea separa carcasa de plastic de sasiu in eventulitatea unei revizii, momentan sant cositorite, nu se pot separa usor.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Cateva locomotive PA1-PB1 au cazut in galeata cu praf, luciul plasticului din fabrica ma duce cu gandul la ceva mic, ieftin, facut in viteza. Nu am folosit aproape deloc rugina, dupa mine nu prea are ce a caute pe o masina exploatata corect, desi in pozele pe care le-am descarcat de pe net erau mult mai negre, ruginit si exfoliate.
IMG_0364.jpg

IMG_0362.jpg

IMG_0356.jpg

IMG_0355.jpg

IMG_0353.jpg

IMG_0351.jpg

IMG_0350.jpg

IMG_0342.jpg

IMG_0335.jpg

IMG_0320.jpg

IMG_0327.jpg

IMG_0322.jpg

IMG_0325.jpg

IMG_0323.jpg
 
Doua filmulete cu locomotivele pe diorama la testele dupa murdarit. Am folosit aerografulpentru a stropi baza locomotivelor cu praf si mizeria aferenta culoarea pamantului si trebuia sa fiu sigur ca nu a ajuns aril pe colectoarele de curent. O sa mai trebuiasca setate Cv cu parametrii de franare, accelerare si restul, decodorul este doar cu adresa schimbata.

To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Ultima locomotiva de la KATO, un EMD SD70ACe care imi lipsea din seria Heritage. Ar mai fi cea dedicata presedintelui Bush, care a fost scoasa intr-o serie noua acum ceva vreme, precum si inca doua pe care le-am ratat la vremea lor si care le-am gasit pe e-bay la preturi care te fac sa razi, UP Denver & RioGrande si UP Chicago & North Western.
KATO-EMD-SD70ACe-1943.jpg
 
BLI 4-4-4-4 steam locomotive, decodor paragon 3. Rulaj perfect chiar si pe raze mici de curbura, tractiune mare, detalii la greu.
BLI-4-4-4-4-P.R.R..jpg
 
Am gasit acum ceva vreme pe net o poza cu una din locomotivele din colectie si am incercat sa o fac pe a mea, copie cat mai fidela. Poza cu originalul si poza cu ce a iesit:
1082.1487912994.jpg


IMG_0407.jpg
 
Ultima editare:
Sant multumit. Dupa o droaie de incercari cu fel de fel de solutii diluate, vopsele, acrilice, pudra, etc, am ajuns la 4 componente acrilice si o sticluta de diluant de la Tamiya. Cele 4 culori sant negru, maro, maro inchis si gri.
Amazon product ASIN B009ENMC8C[img=https://www.amazon.com/Tamiya-America-Panel-Accent-TAM87140/dp/B009ENMC8C/ref=as_sl_pc_tf_til?tag=&linkCode=w00&linkId=&creativeASIN=B009ENMC8C]View: https://www.amazon.com/Tamiya-America-Panel-Accent-TAM87140/dp/B009ENMC8C/ref=as_sl_pc_tf_til?tag=&linkCode=w00&linkId=&creativeASIN=B009ENMC8C[/img]


Nu am vrut sa dau impresia de locomotiva ruinata, plina de rugina si mizerie, doar o usoara urma de folosire, praf, urme de combustibil, fum , etc. Tamiya panel line accent color este un acril diluat, care curge frumos in imbinari, adancituri su alte detalii si le scoate in relief. Tehnica este simpla. Am dat tot modelul cu o pensula mica si dupa uscare am retusat cu o pensula curata muiata in diluant. Avantaj enorm, daca nu place sau este prea bogata paleta de culoare, se sterge fara a afecta plasticul. Am avut locomotiva iesita prea inchis la culoare, am spalat cu diluant fara probleme. Nu ataca vopseaua sau plasticul transparent de geamuri, cel putin la modelele la care am folosit eu (Atlas,Kato, BLI,Athearn). Acesta este diluantul:
Amazon product ASIN B001AI4L42[img=https://www.amazon.com/Tamiya-80040-000-tamiya/dp/B001AI4L42/ref=pd_bxgy_21_img_3/143-7226198-0868506?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B001AI4L42&pd_rd_r=9c984be2-607a-456c-82c2-84eb825f0a9a&pd_rd_w=I2g6s&pd_rd_wg=xMmty&pf_rd_p=09627863-9889-4290-b90a-5e9f86682449&pf_rd_r=7MGXXZRF7RHFXC00PXWH&psc=1&refRID=7MGXXZRF7RHFXC00PXWH]View: https://www.amazon.com/Tamiya-80040-000-tamiya/dp/B001AI4L42/ref=pd_bxgy_21_img_3/143-7226198-0868506?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B001AI4L42&pd_rd_r=9c984be2-607a-456c-82c2-84eb825f0a9a&pd_rd_w=I2g6s&pd_rd_wg=xMmty&pf_rd_p=09627863-9889-4290-b90a-5e9f86682449&pf_rd_r=7MGXXZRF7RHFXC00PXWH&psc=1&refRID=7MGXXZRF7RHFXC00PXWH[/img]
 
Ultima editare:
A venit in sfarsit si Tataia Bush, dupa lunga asteptare. M-am grabit sa nu dispara si aceasta si la o saptamana a iesit varianta KOBO, cu decodor cu sunet Loksound. Asta e, data viitoare. :rolleyes::rolleyes: Va primi un decodor cu sunet ca si restul suratelor, cand o fi si ala. MRC a sucombat cu decodoarele la N,ani de zile le faceau altii si astia le vindeau dublu. Acum XL, le vinde sub brandul lor pe E-bay la 39-40$ bucata, de unde inainte le luam cu 70-80$:mad:
 
  • Like
Reacții: AdyAero și GFN
Stiu ca esti fan DA si CFR. Incearca sa iti imaginezi un DA, EA facut de ei, la 70$ fara decodor. Asta, cu loksound in ea, varianta kobo, e undeva la 200$.DA nu are nici reala atatea grilaje, panouri, etc, ar fi simpla de facut.
 
Am luat acum o luna un 060DA Albert Modells, la HO, nu sant fan la scara respectiva, dar locomotiva m-a incantat de mic. Am prins tranzitia de la abur la diesel, ele au fost primele motoare diesel care m-au incantat si mi-au zgariat HD-ul. Inca imi aduc aminte garniturile trase iarna de DA-ul diesel, urmat de loco cu abur iarna, pentru a incalzi garnitura de vagoane. Pana la construirea vagoanelor aux de incalzire. SD-ul de mai sus demonstreaza ca se pot face modele injectate la scara mai mica, nelipite, doar in cleme si clipsuri la care sa nu stii unde sant imbinarile dintre piesele componente, la un pret acceptabil. La re-clonarea Tillig-oseniei, nici macar nu s-au sinchisit sa elimine imbinarea carcasei, din doar doua piese. O sa postez carcasa demontata de mine pentru a scurta un ghid de unda, doar pt a se vedea cat de fine si cate piese au facut, fara sa se vada lumina intre piese sau sa afecteze vizual calitatea modelului.
 
Pentru cine vrea sa vada cum arata o carcasa la N facuta bucati pentru a scurta ghidul de lumina.:
MVIMG_20200729_132937.jpg

Restul de poze aici, nu le postez sa umplu postul.
 
  • Like
Reacții: GFN și mpursu
;)Balustrazi injectate din nu stiu ce plastic, elastic, ca nu am reusit in atatia ani sa rup la vreo locomotiva balustrazile. Nu mai vb cat sant de mici si ce matrite au de nu au bavuri sau semne de imbinare a celor doua jumatati. Daca tot m-am tampit mai acu un an si am castigat la licitatie pe E-bay ND2,am mai castigat unul, ramas din pacate peste ocean din cauza virusilor de ne fugaresc de cateva luni. Suparat pe ea, m-am razbunat pe asta:
IMG_20200819_133249.jpg

Desi HO nu m-a fascinat niciodata, fosta colectie antica era la TT, m-am prostit odata cu inaintarea in varsta si uite cum m-am ales cu 3 locomotive la HO. cel mai probabil, una singura va supravietui asa cum e in cutie, ND2-ul nou si cea rosie vor lua calea spre familia Savin pentru a se imbraca in culori noi. Un GFR si un DA clasic/
 
Proaspat intrate in hoarda de locomotive diesel din seria SD70ACe, una produsa de KATO si restul de catre BLI. Detalii bune, peste medie la BLI, decodoare din start,
Paragon 3. Nu se compara insa cu cele de la Kato, japonezul este doctor in plastic colorat cat mai realistic.
IMG_04512800634cb2aa2649.jpg

IMG_0450d1b4db977b1fff65.jpg

IMG_0453ac3f2bc60cadad34.jpg

IMG_0438311054c79ea8a0fe.jpg

IMG_0445b1fdca025934aa9b.jpg

IMG_04428f2ead680d44743c.jpg

IMG_04460a020b7630180a24.jpg

IMG_04474cef0fb389e24c88.jpg
 
Ultimele 3 loco cu abur intrate in depou. un Hudson 4-6-4 de la Bachman, decodor cu sunet din start, detaliata bine, rulaj foarte bun. Trebuie doar jegarita un pic.
BACHMAN-4-6-4-NYC-HUDSON--5426556966d86caa6b61.jpg

Heavy Mikado 2-8-2 de la Broadway Limited Imports, Trage de rupe, boiler din metal cu detalii aplicate multe, decodor sunet Paragon 3
BLI-2-8-2-MIKADO-MILWAUKEE--32045ccfcae316cdee9.jpg

O locomotiva cu abur Kato, in stilul lor, plina de detalii aplicate. Avea in cutie si fustele de la marchiza pentru a fi montate, pe langa droaia de detalii diferite in functie de inmatricularea ei. Rotile alergatoare au spite si se vede prin ele. Cred ca au 3-4mm diametru, nu am masurat, dar sigur sant scrantiti si tin la renumele lor.
KATO-2-6-0a2bae005195d1b69.jpg

Poze cu detaliile piticaniei de 9cm cu tender cu tot.
IMG_0531832a190da475d06f.jpg

IMG_052444d0bc583f572023.jpg

IMG_0520eb1bec5f7c2b5caa.jpg

IMG_052560f4d68731138696.jpg

IMG_0522264e316fe65164e1.jpg

IMG_0521fb2bb644eba68f59.jpg