Planuri diverse

• In perioada 20 -21 februarie forumul poate sa functioneze cu intreruperi, update la versiune software!

AlexD

Active Member
3 Mar 2012
205
14
Brasov
Am o intrebare pentru cunoscatori, si prefer sa nu mai deschid un topic nou. Am vazut in mai multe locuri, inclusiv in cartile cu Istoricul tractiunii feroviare din Romania, niste scheme de locomotive in limba maghiara cu urmatorul aspect:

Cu litere de tipar:

[un numar roman] - Osztåly

PÃ¥lya-szam: [numarul locomotivelor]

SzÃ¥llitó ezég: M. kir. Ã¥llamvasutak gépgyÃ¥ra,

Budapest [anii de fabricatie]

Dedesubt, cu dimensiunile scrise de mana, planurile locomotivelor din lateral, din fata si de deasupra, in dreptul rotilor.

Faptul ca antetul este tiparit, ma face sa va intreb: au fost publicate schemele locomotivelor din Ungaria/Austro-Ungaria intr-un album? Daca da, in ce an si unde ar putea fi gasit in Romania?

victorian

Well-Known Member
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
Osztály = clas㒠(Dupa o anumita data, nu mai tin minte pe de rost cand s-a schimbat clasificarea la MAV, clasele se scriau cu cifre latine urmate uneori de litere mici pentru sub-clase)

PÃ¥lya-szam: = Numă’r curent (numarul locomotivei, de obicei cu cifre arabe)

SzÃ¥llitó ezég: M. kir. Ã¥llamvasutak gépgyÃ¥ra = Furnizor al masinii: Uzina de constructii feroviare a Că’ilor Ferate Regale Maghiare [Budapesta, anul constructiei]. Nu era singurul furnizor, mai existau si alti fabricanti de locomotive, dar acesta era principalul furnizor al MAV.

Toate caile ferate care se respectau aveau albume cu material rulant, inclusiv Caile Ferate Romane. Din pacate, nu stiu sa se fi publicat vreun album din acesta in intregime. Este posibil ca albumul MAV sa fi fost publicat totusi in Ungaria, dar n-am idee cum s-ar putea gasi in Romania.

AlexD

Active Member
3 Mar 2012
205
14
Brasov
Scotocind pe wikipedia in lb maghiara, unde sunt prezentate cam toate clasele lor de locomotive, am dat la bibliografie peste ceva ce s-ar potrivi: "Typenblätter der Maschinenfabrik der königlich ungarischen Staatsbahnen. 1907." Probabil ca este o versiune in lb germana si nu e exclus sa fi existat si alte editii... Ar fi un material excelent de documentare pentru locomotivele care au apartinut ulterior Romaniei ca reparatie de razboi.

victorian

Well-Known Member
21 Oct 2007
2.227
1
Constanta
@ Alex:
Salut, exact asta trebuie sa fi fost albumul respectiv. Cand spuneam "nu stiu sa fi fost publicat in intregime" ma refeream la vreo re-publicare recenta pentru pasionati de istorie feroviara. Ar fi interesant de avut un asemenea album, fie ca este al MAV sau al CFR, dar asemenea albume in momentul de fata sunt istorie curata si valoreaza mult.

In momentul respectiv, adica in 1907, albumele astea se publicau periodic reprezentand o sursa de informatie interna pentru entitatile respective. E posibil ca albumul MAV sa fi fost o publicatie bilingva, adica sa fi existat atat varianta in maghiara cat si varianta in limba germana, corespunzator limbilor oficiale ale imperiului austro-ungar.

catalin

Well-Known Member
24 Apr 2007
2.825
16
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
AlexD,

o lucrare aparuta la 1907 este valoroasa, fara discutie, dar incompleta pentru studiul locomotivelor ajunse la noi dupa 1919. Pur si simplu au fost si tipuri dezvoltate ulterior anului 1907.

In aceiasi ordine de idei, mai exista un album cu planuri si informatii pe acelasi subiect, editat 1996.

AlexD

Active Member
3 Mar 2012
205
14
Brasov
@ Catalin: Da, e adevarat, nu acopera locomotivele proiectate si construite dupa acea data, dar eram curios, poate cineva stie alte editii/titluri...

Ai idee cumva cum se numeste lucrarea din 1996?