My Marklin Collection

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
iupiiiiiiiiiii
a sosit BR-012-le! abia astept sa-i pun decodorul diseara si sa vad cum merge!

poze cu BR-12 abia scos din cutie:
 
faci ceva poze mai apropape la 012?
Si inca ceva; daca tractiunea e in tender sau loko.
 
Tot. detalii, zgomot, lumini, etc, ce crezi, k scapi asa usor?
Vreau sa vad daca arunc trixu BR 01 :D
 
Incearca cu multa lumina, fara bliz si cat mai de aproape. Si daca poti jongla cu rezolutia, baga pixeli full.
Inca o sugestie, incearca sa urci pozele pe Photobucket, acolo poate e mai bine. Te-am cam deranjat in seara asta cu BR 12 care e 012 care este :D
 





nu prea am ce "review" sa-i fac ptr ca statorul care-l aveam ptr ea nu s-a potrivit si nu am putut sa-i montez decodorul. deocamdata e la stadiul de vitrina.

am pus-o totusi pe sine insa merge "in blana", fara sa o pot controla.
este intradevar mai zgomotoasa decat BR39-l3 de la RR datorita angrenajelor cu roti dintate insa de rulat ruleaza impecabil. cred ca daca as trage niste sarme pe covor ar merge si fara sine!
nu a schiopatat deloc, nici la R1, nici la macaze, a rulat perfect.
 
nu m-ai deranjat, stai linistit

da, pozele din pacate nu-mi ies foarte bine, cred ca s-a cam obosit aparatul meu foto...
ma enerveaza PB ca pana la urma sterge pozele. le-am urcat pe un server de-al meu si le tin acolo la nesfarsit. :)

am comandat acum si statorul care ii trebuie dar o sa mai am de asteptat cam 1-2 saptamani :(
 
Pai Marklin si Trix nu au gretzuri cu rulatul, merg super ok. Pune ceva deschis in spate la loko, sa vedem prin roti . Cam asa ar trebui sa iasa, asta e un 01 TRIX:

 
OK, o visinata pt sotia!

deja e mai bine. Multi nu stiam cum sa facem pozele cat de cat ok. Totusi, o problema de setare, iti vireaza in magenta si da o tenta rozulie, daca ma-ntelegi. hai, acum nu te enerva, asa e la inceput. ;-)
 
da, inteleg, am vazut-o si eu dar o las asa ca dupa aia dau in patima fotografiei si ma las de trenulete... :D
 
saebbs a spus:
da, inteleg, am vazut-o si eu dar o las asa ca dupa aia dau in patima fotografiei si ma las de trenulete... :D

Mai cunosc eu un pasionat (nu dau nume) care a dat in pasiunea fotografiei si risca sa se lase de trenulete.
 
am cam inceput si eu asa, printre picaturi, lucrul la o posibila viitoare diorama...
zic "posibila" ptr ca nu stiu daca voi avea timpul si mai ales conditiile necesare realizarii ei
dar de inceput am inceput. mi-am facut 2 rame din lemn de 125 x 200cm pe care le-am acoperit cu osb si pe care vreau sa le montez in L si sa obtin o diorama din 2 "module"

discutia vreau sa o deschid in legatura cu fixarea sinelor pe osb.

am incercat sa pun sinele direct pe osb sa vad cum se comporta dpdv al zgomotului: e ingrozitor!
neffind ceva placut auzului m-am tot gandit ce as putea monta pe post de amortizor.

am tot citit pe aici discutii despre pluta, mocheta, etc si mi-am zis sa incerc ceva "nou", adica scai d-ala de se foloseste la incaltaminte sau imbracaminte.

m-am dus la obi si am cumparat 2m de banda de scai, fata/verso, autoadeziva, lata cam de 2,5cm. am vrut mai lata dar nu aveau si nici nu au stiut sa-mi spuna daca exista mai lata sau nu.

ideea e sa lipesc o parte a benzii pe osb si cealalta pe sine.
din cauza ca banda este cam ingusta am pus-o transversal pe (sub) sine, astfel incat sa prinda adezivul pe marginile terasamentului. am pus cate 2 bucati pe fiecare bucata de sina, aproape de capete.

amortizarea zgomotului este destul de buna dupa parerea mea, chiar foarte buna. si mai exista si avantajul ca nu folosesc suruburi care ar transmite zgomotul catre osb si nici nu ma chinui prea tare cu potrivirea gaurilor ptr suruburile de fixare.

nu am mentionat ca e vb de sina model c-gleis marklin, cu terasament care din cate am vazut seamana f mult cu sinele roco cu terasament..

si tocmai asta e problema: terasamentul!

din cauza ca fiind trapezoidal in sectiune nu prea am suprafata de lipire sub sina.
si nu stiu cum sa fac sa obtin o suprafata plana pe care sa lipesc banda cu scai.

ma gandeam sa decupez placaj pe care sa-l fixez direct sub sina, in surubele, si intre acest placaj si placa de osb sa montez banda de scai care sa faca amortizarea.
dar pare a fi munca de chinez.

vreo idee? ca tare as vrea sa incep montarea sinelor.
un alt motiv ptr care imi place ideea de banda adeziva e ca ma lasa sa demontez usor sinele de pe diorama si asta ma ajuta ptr ca fiecare segment de sina va fi izolat si legat in circuit prin circuitul de detectare a liniei ocupate.

mentionez ca diorama va fi initial "populata" cu sinele si instalatia electrica ptr automatizare si abia cand va fi gata dpdv functional voi incepe operatiunile de iarba si relief...

multumesc ptr suport,
Seba
 
chiar nu-mi da si mie nimeni vreo idee?
cei cu sine roco cu terasament... cum faceti?
 
Salut ,
te-ai gandit sa le lipesti cu ceva silicon din Obi sau Praktiker ? C-Gleis este muuuult mai zgomotos decat sinele Roco cu terasament (C-Gleis este din plastik tare ,iar Roco are un fel de guma flexibila ) .Principal este sa nu faci legatura intre sine si OSB (rezonanze....)
 
nu as vrea sa le lipesc cu silicon ptr ca din cate banuiesc si ala va transmite mult zgomot catre OSB pentru ca se va realiza destul de rigid acea legatura de care zici tu.

cred ca o sa folosesc totusi ceva silicon ca sa prind sub sine niste placute, ceva, placaj, plastic... gasesc eu ceva ieftin... si de care sa ma lipesc apoi cu banda de scai

raman la scai ptr ca imi pare cea mai buna amortizare de zgomot

tnx
 
SantaFeFan a spus:
Salut ,
te-ai gandit sa le lipesti cu ceva silicon din Obi sau Praktiker ? C-Gleis este muuuult mai zgomotos decat sinele Roco cu terasament (C-Gleis este din plastik tare ,iar Roco are un fel de guma flexibila ) .Principal este sa nu faci legatura intre sine si OSB (rezonanze....)

din mine nu face nimeni silicon, daca ma storc iese alt :D ceva
 
Solutiile cele mai bune sunt cele verificate si ras-verificate... pluta sau cauciuc. Si adezivul folosit trebuie sa aibe o uscare "elastica", tot pentru amortizarea zgomotului,cel mai indicat ar fi prenadezul. Scaiul nu cred ca iti poate oferi suficienta rigiditate.
 
siliconul la fel de elastic precum prenandezul.alt adeziv mai elastic decat acestea nu gasesti.ca sa mai reduci din zgomot,incearca sa umpli golul existent sub terasament cu fibra de bumbac (sau vata medicinala sau cum i s-o mai spune) inainte de lipire.ca sa te convingi,ia un vagon inchis si umple-i cutia cu bumbac si vezi diferenta de zgomot...foarte semnificativa.
spor la treaba!