cu ce linii sunt compatibile liniile mechano H0?

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

manlif2_0

Well-Known Member
Trenulist
30 Octombrie 2009
548
0
Craiova
LOCATION
Craiova
adicatelea as vrea niste treceri incrucisate cu macaze si n-as vrea sa am adaptari mari de facut...... si la cate linii mechano am, momentan imi vine foarte greu sa renunt la ele....deci, care linii se apropie cel mai mult de mechano h0?
 
liniile de la mehano sunt code 100,adica un tol/100=2,54 mm inaltime.
cine produce linii de 2,5 mm?Piko,Fleischmann(profitrack),Peco,Tillig...

un sfat de la patitul...cu cat te scapi mai repede de sinele mehano,cu atat mai repede previi dureri de cap(ruginesc in draci)
 
Cu siguranta Lima si Jouef sunt compatibile 100%, cred ca si hornby de la mama lor, ca doar mai nou e aceeasi firma.
Sunt destul de compatibile si cu cele de la piko, doar ca iti trebuie niste clipsuri speciale de trecere (vezi la rally pe site daca mai are), sau incerci tu cu patentul (desi daca imi aduc aminte bine e si o problema de inaltime, nu doar de profilul sinei).
 
am incercat cu o linie flexibila tillig de 1 metru si este mai ingusta (mai subtie), la inaltime e cam la fel, de unde rezulta ca imi cam agata cu buza cand trece pe acolo si nu se potrivesc clipsurile...
@cosmin le am de 2 ani si n-au probleme :?:
 
am si eu cateva troace de astea si nu neaparat ca ruginesc, dar se oxideaza, si trebuie periodic curatate si/sau date cu smirghel; adevarul e ca merg pentru cei mici dar pentru o diorama serioasa mai bine mai dai un ban in plus si scapi de batai de cap mai incolo