PIKO Fan Club

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sandy

Well-Known Member
Trenulist
23 Aprilie 2016
1.131
1
Cluj-Napoca
www.desperadocountry.ro
WEBSITE
http://www.desperadocountry.ro
LOCATION
Cluj-Napoca
Dragi prieteni,
Cred ca multi dintre noi sintem fani ai acestei celebre si mult controversate firme producatoare de trenulete.Asa cum unele substantive proprii s-au "comunizat" si avem azi in vorbire cuvinte ca "adidasi" sau "xerox",pina in 1989 si chiar dupa aceea Piko a fost similar cu notiunea de trenulete in Romania.
Firma cu o istorie intortocheata ,cu modele mai mult sau mai putin corect realizate dar si cu o traiectorie zbuciumata incepind cu 1994 Piko e un nume care nu poate sa lase pe nimeni indiferent.
Avind in vedere ca jucarii.com.ro este importator al acestei firme,m-am gindit ca ar fi util sa comentam aici orice tine de Piko.Pot sa va stau la dispozitie co o sumedenie de informatii,de la istorie pina la modele banale sau de serie mica,asa cum si eu am o multime de intrebari de pus.
Sint curios daca v-ar interesa
O zi buna,
Sandy
P.S.Am cartea"Das PIKO Buch" care practic e istoria lor oficiala.
 
Salut tuturor. Salut ideea lui Sandy si cred ca acest topic odata dezvoltat va fi benefic multora.
De curand am inceput (reinceput) achizitiile de ...... "infrastructura" si "material rulant" in vederea indeplinirii unui plan de al meu mai vechi, acela de a avea un circuit feroviar in miniatura care sa evolueze cu timpul si dupa mai multe framantari, ore petrecute pe net, consultari cu alti pasionati, m-am decis sa ma indrept catre piko intr-o prima faza. Si cred ca n-am gresit debutand cu un start-set digital BR218 + 3 vagoane IC (DB)! Si cum nu mi-a fost suficient, am mai luat si un set de linii tip C (piko), astfel incat primul meu circuit sa contina 4 macaze si cam 2 parcusuri si jumatate incadrate (deocamdata pe covor) in spatiul de aprox 95x190cm.
E posibil sa devin putin subiectiv dar ma incanta foarte mult felul in care se prezinta din pct. de vedere estetic, sinele piko A-gleis! Macazele sunt superbe si dispun de un arculet care mentine acele lipite de segmentul fix al liniei, evitand astfel nedorite deraieri in cazul unor actionari nereusite. Cat despre garnitura, nu pot sa ma plang la suma care am dat-o pe setul-start! Vagoanele arata binisor, inscriptionarile arata excelent, roti metalice, detaliile sunt acceptabile pentru unul ca mine care inca nu si-a ridicat stafeta pretentiilor foarte mult. Locomotiva imi place dar ma feresc sa aprofundez in analize adanci, nefiind un pasionat care are foarte mare experienta. Va dau insa link-ul unei prezentari si al unui comentariu facut de cineva mult mai avizat decat mine: mity.
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=787&postdays=0&postorder=asc&start=20
Sper sa nu se supere pe mine nimeni pentru ca am dat acest link.
Acest start set cred ca este un lucru excelent facut de piko! Acopera o nisa de piata care e posibil sa nu fie neglijabila la noi. Sunt convins ca pretentiile imi vor creste cat de curand. De fapt nu a durat mai mult de 10 zile si am purces la o noua achizitie. Trei vag de marfa (piko), de care sunt super multumit. Dar poate intr-un episod viitor, va voi povesti de ele.
 
SALUT TUTUROR SI "ADEVARAT A INVIAT"

FRUMOASA ACHIZITIA SI ABEA ASTEPT PRIMELE IMPRESII PE RULAJ.
EU VREAU SA ACHIZITIONEZ START SETUL 57157 DE LA PIKO SI IMPREUNA CU CATEVA LINII SUPLIMENTARE SA IMI FORMEZ UN PRIM CIRCUIT CA INCEPUT LA UN PROIECT DE DIADORAMA CARE ARE CA SURSA DE INSPIRATIE DIADORAMA BADEN-BADEN DE LA NOCH. ACESTA ESTE PROIECTUL, DAR CA INTODEAUNA CU APLICAREA DUREAZA.

BRGDS RAZVAN
 
il salut pe sandy si initiativa lui. este de admirat. m-ar interesa daca PIKO a construit sau construieste modele si pe alte ecartamente (scari) decit HO. cind a inceput PIKO sa produca si ce concurenti avea la vremea aceea. ce s-a intimplat dupa restructurarea fabricii? in cite alte fabrici s-a impartit (asa am auzit). unde se mai gaseste fabrica si cind se poate spune ca si-a revenit si a reintrat tare pe piata aceasta a machetismului feroviar? exista vreo relatie intre MEHANO si PIKO?
 
Salut!
@bose:
Scuze pentru intirziere.Azi o sa fac un scurt rezumat dar in zilele viitoare voi reveni pe larg.
PIKO a fost infiintata in 1949 si initial a avut ca locatie intreprinderea VEB Elektroinstalation Oberlind,Linga Chemniz,daca nu ma insel.Primul set a fost PICO express,prezentat la tirgul de la Leipzig in 1949 si consta dintr-o locomotiva ME 101 streamline cu aburi si doua vagoane si sine si era ambalat intr-o cutie de lemn.Din 1950,se schiba denumirea di PICO(de la piccolo) in PIKO(Pionier Konstruktion)In anii 70,vreme de vreo 3 ani(voi reveni cu amanunte,tot ce scriu acum e doar din memorie) au produs si la scara N,apoi productia a fost abandonata.Dupa unirea celor doua Germanii,Piko are probleme mari si e trecuta ca insolventa.E cumparata de la Treuhand(AVAS-ul lor) de Dr.Rene Wilfer si sotia sa Ortrun care,din 1994 repun fabrica pe picioare.In prezent la Piko se produc:
-Modele feroviare,linia clasica si Hobby pe H0,Tauru pe G si TT
-Cladiri scara H0,G si N
-jucarii de plastic

voi reveni cu multe amanunte.Orice intrebare imi face mare placere
sandy
 
new topic

<t>Salut Sandy !<br/>
Vezi ca la propunerea ta am infiintat un nou Forum , "PIKO FAN CLUB"<br/>
de cateva saptamani deja .<br/>
Ti-am copiat postul si l-am pus acolo . Daca vrei sa ne mai dai amanunte , te rog sa scrii acolo.<br/>
Multam ! Asteptam cu interes ... noutatili<br/>
rally</t>
 
am trenulete PIKO din 1985 cu sina ,u, locomotive si vagoane sunt extraordinare , foarte bine lucrate fata de cele de la mehano ,am si MEHANO dar PIKO este un BRAND celebru pentru o fosta tara estica ,adica pentru cei care nu stiu fosta R.D.G.
 
Salut LDH AM O MICA PROBLEMA CU POZELE NU STIU CUM SA FAC M-IA ZIS RALLY CEVA DAR NU AM RETINUT O SA FAC TOT POSIBILUL SA PUN POZE AM UN VAGON RESTAURANT MITROPA (16 MM)ILUMINAT SI MULTE ALTELE DIN ANI DE MULT APUSI
 
SALUT! si eu am avut acum multi ani in urma acest vagon restaurant Mitropa - grena, modelul vechi (cu acoperisul in doua ape ca sa spun asa ) impreuna cu inca 2 vagoane din aceiasi garnitura dar verzi. si acum imi mai aduc aminte cu placere de acea garnitura... era de o calitate deosebita si o frumusete aparte. mi-ar face mare placere sa revad aceste vagoane realizate de PIKO.
 
din fericire eu inca il am chiar daca peste el au trecut multi ani acest vagon MITROPA are o istorie aparte pentru mine deoarece il am de la un medic stomatolog care a emigrat in fosta R.F.G. prin 1976 de fapt acest vagon a fost prima mea piesa HO care a ;zacut; multi ani nefolosit deoarece atunci aveam TT am facut citeva filme cu o parte din ce am pe HO modele vechi si cele noi achizitionate mai recent de la RALLY atit PIKO cit si MEHANO :D :D
 
totusi nu am reusit sa aflu cum le pot pune pe forum atit pozele cit si filmele (daca se pot pune filme pe forum :?: :?: ) oricum sunt foarte ocupat in aceasta perioada dar o sa pun macar poze 8) 8) 8)