Gesäusebahn - din nou un pas inapoi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Trist, foarte trist...

Constat ca oriunde pe continentul european transportul pe calea ferata este intr-un evident "reflux", utilizarea cailor ferate continentale aflandu-se intr-o continua retragere asemenea suprafetelor acoperite de ghetari. Poate ca explicatia ar fi "ofensiva" evidenta a transportului rutier, dar cred ca exista si alte explicatii mai adanci care tin de istorie culturala si antropologica.

Povestea asta din Austria ar trebui sa ridice inca un semn de intrebare pentru conducerea onor CFR calatori. Din pacate, tare ma tem ca domnii respectivi sunt prea ocupati cu alte lucruri acum ca sa mai gandeasca si in perspectiva. :roll:

Probabil ca si conducerea ÖBB se lupta, daca nu chiar sa obtina profit, macar sa micsoreze pierderile. Si ce cale mai simpla sa micsorezi pierderile decat sa scoti transportul ineficient de calatori... :(
 
asadar, parcul national Gesäuse ramine, din pacate, fara o conexiune ecolologica. In locul trenului o sa circule autobuze, cine stie cum, mai ales iarna...
Si sint curios, ce mutra o sa faca soferul, cind in statia de autobuz asteapta o duzina de turisti, fiecare cu bicicleta. :(
 
Prin Austria am vă’zut autobuze cu suporturi pentru biciclete in spate (bine... se pune problema: cum stie soferul ca turistul a apucat sa isi ia bicicleta inainte sa plece din statie).

Apropo de Gesäuse... eu habar nu am germană’, deşi mi-am fă’cut vacanţa 2 ani la rân în Austria. Pe site-ul amintit mai sus scrie ceva de 406 km. Au îNCHIS 406 km de cale ferată’? în cazul ă’sta sunt mai proşti decât credeam. Puteau bă’ga automotoare dac㒠nu se justificau trenuri mai mari, c㒠doar au destule. Totuşi, din ce am observat prin Austria, deşi exist㒠şi trenuri de lung parcurs, mare parte din materialul rulant al OBB e concentrat pe trenuri de navetişti, R/REX şi S-Bahn-uri.
 
Dr2005 a spus:
Pe site-ul amintit mai sus scrie ceva de 406 km. Au îNCHIS 406 km de cale ferată’?

Nu, este vorba de sectiunea intre Selzthal si Kleinreifling, deci de 73km. Transportul de marfa ramine. Statement-ul oficial al ÖBB-ului poti vedea aici.

(Gesäusebahn este doar o linie dintre mai multe... si linia Donauuferbahn este acut in pericol)