Si am fost participanti la targul de turism - Romexpo

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pina cind LDH si robert isi mai trag sufletul un pic am sa postez eu citeva poze de la romexpo
ROMEXPO31-6.jpg

ROMEXPO31-5.jpg

ROMEXPO31-8.jpg

ROMEXPO31-7.jpg

ROMEXPO31-4.jpg

ROMEXPO31-3.jpg

ROMEXPO31-2.jpg

ROMEXPO31-1.jpg

ROMEXPO31.jpg
 
Salutare la toata lumea!
Scuze pentru intarziere.

Cateva poze de la Standul Societati Feroviare de Turism:










:cafea:
 
Salut la toata lumea!

Cum spuneam la inceput am participat la Targul de Turism gazduit la Romexpo
Poate va intrebati ce am cautat acolo cu modelele feroviare?
Mi-am pus si eu aceasta intrebare cand ne-a anuntat Radu ce intentii are.
M-am desteptat cand a facut precizarea ca printre expozanti se afla CFR Calatori si cei ce se ocupa de patrimoniul CFR si trenurile nostalgice (Societatea Feroviara de Turism)

Radu avea deja state vechi de plata la Expo cand am venit sambata sa dam o mana de ajutor
Dupa o trecere rapida, precum Orient Express printr-o halta oarecare, pe la gazdele noastre am dat o "fuga" pana la fetele si baietii de la Patrimoniu
Nu ne-am dus degeaba.
Radu le-a pus la dispozitie starsetul lui la N, ati vazut pozele mai sus, care imediat ce a fost montat a atras curiosii
Nu ca nu ar fi fost animat si inainte standul dar cand misca ceva se strange lumea ca la urs
In afara materialului publicitar, printre care si un ecran unde rula un film cu aburoase, sigur 230.000, manechenile CFR-isti, aveau si o macheta 1:10 a lui 230.064 CFR sau BR17 cum este cunoscuta locomotiva germana

IMG_8057.jpg


IMG_8058.jpg


IMG_8059.jpg


IMG_8060.jpg


IMG_8061.jpg


La actiunea de montare a circuitului la N au participat Radu, Robert si subsemnatul. A fost foarte greu 8)

Am pus lucrurile la punct, N-ul functiona, si am plecat spre standul CFR Calatori
Pe drum am depus eforturi deosebite sa nu-l pierdem pe Robert care era prins intr-o discutie aprinsa, probabil despre patrimoniul CFR, cu o reprezentanta a "diviziei" respective.
Pana la urma, dupa ce Radu si cu mine am ajuns la stand apare numai Robert care peirduse la randul lui interlocutoarea :D

Sa trecem la lucruri mai serioase.

Standul CFR Calatori, nu prea mare, a gasit loc sa ne gazduiasca si pe noi intr-un coltisor dar in planul intai
Multumim gazdelor noastre:
domnul Francisc Predescu (domnul cu haina), domnisoarele Daniela Isac si Nicoleta Burlacu

IMG_7818.jpg


Asa cum v-am mai spus ideea a fost de promovare a modelismului feroviar
Sunt sigur ca CFR Calatori si clubul nostru au realizat o simbioza excelenta
Cei ce se opreau sa intrebe despre calatorii in circuit, calatorii cu vagonele business si alte servicii oferite de CFR Calatori aruncau ochii si pe diorama noastra dupa care incepeau intrebariel

Pentru diorama aducem multumiri lui Doru (trennet) si Rally (stiti voi de unde)

IMG_8074.jpg


Ce sa va spun?
Legat de prezenta dioramei si a modelelor aduse de noi si puse sa umble au fost ca un magnet pentru cei ce treceau
Standul amplasat la intrare era vizibil imediat si lumea a venit sa vada "ce misca" acolo.

Intre timp au aparut Tonyg,Pcg si Livian care au pus si ei "umarul" la prezentare, detalii oferite celor interesati si, nu in ultimul rand, oferirea cartilor de vizita, carti care au disparut ca prin minune

Nu au fost date ca orice pliante ci la cererea celor ce se opreau sa vada micile trenuri care se invarteau, noi am ametit la un moment dat de atata invarteala :evil:

Oameni de toate varstele.

Doua perechi de tineri, dupa ce sau interesat ce si cum cu trenuletele, au primit cartile de vizita si la plecare au tinut sa mantioneze ca le vor pentru ei nu pentru copii lor :D

Lume ca la urs. Era o placere sa-i vezi pe cei mici adunati in jurul dreptunghiului de plastic cum sorbeau din ochi "masinile" miscatoare secondati de parinti sau bunici.

Au fost lansate cereri de reparatii modele mai vechi si mai noi - Pcg s-a ocupat de partea tehnica, Pcg care nu uita sa mentioneze ca "jucariile", avand in vedere digitalizarea, sunt si pentru "copii mari".

Cat despre posibilitatea achizitionarii nici nu mai vorbesc. Era intrebarea cea mai frecventa.

IMG_8077.jpg


IMG_8076.jpg


Pot spune ca lumea nu este informata de acasta categorie de modelism
Multi se minunau ca exista asa ceva. Isi aduceau aminte doar ca au fost "inainte" si la noi.

O alta categorie de vizitatori, si asta pot spune ca a fost cel mai mare succes inregistrat de prezenta noastra la targ, l-au constituit parntii care se interesau unde pot sa isi duca copii sa se inscrie la un club de modelism

In rest toate bune si frumoase.
Lucrurile au decurs exact asa cum si-a imaginat Radu care a tinut sa ne puna la curent (nu se putea fara o mica sedinta :D ) cam care este linia de urmat in colaborarea noastra cu CFR Calatori si Patrimoniu.
Vesti excelente.
Despre ele vom discuta cand le va veni timpul

IMG_8068.jpg


IMG_8069.jpg


IMG_8067.jpg


IMG_8066.jpg


IMG_8065.jpg


Imaginile cred ca vorbesc singure
Poze o sa mai puna si Robert, a facut o gramada.

In incheiere tin sa multumesc inca odata lui Radu, organizatorul evenimentului, gazdelor noastre de la CFR Calatori, lui Doru si Rally care ne-au pus la dispozitie diorama si nu in ultimul rand celor care au venit sa puna "umarul" la eveniment (se stiu ei nu-i mai mentionez ca lis e urca la cap :evil: )

Toate cele bune pana la urmatoarea expozitie
 
Poze la Standul CFR Calatori, locul unde ne-am desfasurat si noi:


Minidiorama noastra





Copii fascinati de aceasta lume

Lumea in delir

Radu prezentand un interior luxos

Colegii nostri de suferinta

O locomotiva de mare succes

Jucarele




LDH si copii

Radu si LDH cercetand o problema



8)
 
Am avut si un vizitator surpriza.

Dezbracatu' in carne si oase care a fost foarte fascinat la vederea dioramei.
Uitati-va la fata lui, asta spune tot:





:D :D
 
In incheierea celor ce le-am avut de spus mentionez ca desi totul a fost facut in graba, pe genunchi sau cum vreti sa-i spuneti rezultatele au fost cele avute ca tinta:

- prezentarea si popularizarea acestui hobby

- starnirea interesului pentru modelismul feroviar si atragerea de noi practicanti (vom vedea rezultatele in timp)

- conlucrarea cu firme de profil din cadrul cailor ferate

Pentru data viitoare s-a hotarat, de principiu, sa participam cu lucrari facute in cadrul clubului (nu au legatura cu macheta de la club desi daca este gata - cat o fi gata si daca avem spatiu mergem si cu ea :D )

In concluzie membrii clubului sunt rugati sa puna "umarul" sa scoatem in prim plan aceasta ramura a modelismului, sa transformam "jucariile" in adevaratul modelism feroviar

Aceiasi rugaminte este adresata si nonmembrilor care au placerea si dorinta de a populariza cat mai eficient modelismul feroviar.
Gasim un spatiu pentru lucrarile lor daca doresc sa le expuna

Va multumesc pentru atentie

Toate cele bune
 
:aplauze: Exact asta lipsea acestui domeniu: o mica expozitie unde sa se vada viata la alta scara. :aplauze: Vad ca a fost o perfecta simbioza si nimeni nu a fost dezavantajat.
 
Si alte poze......... de la un eveniment deosebit........... 8)
Felicitari domnule radu ...............













Doi "GREI" ai modelismului feroviar......... :p






...........ne saluta discret............

"Regele" tehnicii............ moderne.............



si micul nostru "chinez".......... superbe jardinierele robert .......Felicitari......... :p


... data viitoare poate ai rabdare si la poza si nu mai faci semne din maini..... :D

discutii serioase...........





din pacate unii dintre noi au trebuit sa plece cu rapidul de ora 14:00...... :mad:



Una peste alta o atmosfera placuta , urmare a unei idei excelente............

Tony. G
 
Nu pot sa spun decat Felicitari
Uite asa cate putin cate putin mai trezim interesul in domeniul feroviar si al modelismului .
Un pic in Bucuresti , un pic in Cluj ,un pic la Iasi ,Arad ,Brasov .......... si uite cum reinviem acest hobby minunat.

Felicitari si asteptam noi surpize de acest gen

Cu Respect

Bogdan I din Brasov
 
Buna,

La prezentarea modelului serie 230.000 CFR realizat cu peste o jumatate de secol in urma se face afirmatia gresita cum ca aceasta ar fi echivalenta cu seria 17 DRG

In BR 17 erau grupate locomotive 2'C ale Laenderbahnen, de exemplu Pr.S10 este BR17.10 s.a.m.d.

Seria CFR 230.000 este intruchiparea romaneasca a clasei KPEV P8, devenita apoi BR38.10-40 la DRG.

As fi recunoscator daca unul din cei doi "grei" ai modelismului romanesc de mai sus ar face rectificarea cuvenita ;)

Felicitari pentru eveniment!