Colectie foto - trenuri si gari

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Foarte frumoase.
Cateva au tenta de HDR.
Un loc potrivit pentru ele ar fi ca niste tablouri atarnate pe pereti in rame electrice/ vagoane de IC( zic de rame, ca am vazut ca au asa ceva, in Romania!!!...doar ca sunt poze cu aburoase.)
Bafta in continuare ;)
 
Multumesc, cortexedge! :)

Ca tot am zis ca e vorba si despre gari, iata citeva imagini:

1. Gara din Gherla



2. Cladirea abandonata a unei halte din Salaj:



3. Inca una cu aceeasi halta:

 
Brava !
Le-ai "sarat" exact cat trebuia... imi place si mie "gustul".
 
Frumoase, şi interesante fotografii.
în primul rând ma încânt㒠calitatea lor, pentru ca în ziua de azi prea rar vezi o fotografie de calitate (tehnic vorbind), fie ea digital㒠sau pe film.
în al doilea rând îmi gâdil㒠simţurile perspectiva si modul de prelucrare a fotografiilor, care capă’t㒠astfel o tent㒠artistică’.
Eu la rândul meu încerc sa combin fotografia documentar㒠cu cea (s㒠zicem) artistică’, adic㒠s㒠fotografiez trenul cât mai real, dar în acelaşi timp s㒠cuprind cât mai mult din specificul (peisajul) liniei ferate pe care o vizitez.

înc㒠odat㒠felicită’ri!
 
Bine v-am regasit si va multumesc tuturor pentru aprecieri!

Revin acum cu doar 2 poze, prima de la Tirnaveni (varianta color a uneia a/n deja postate):



Si a doua, facuta intr-o superba "pustietate":

 
Salut hayphoto,
Mai ai poze cu gara din Tarnaveni, mergeam mult prin copilarie acolo dar niciodata nu am fost in gara si mi-as dori tare mult sa vad cum arata acuma gara.
 
sogard_2003 a spus:
Salut hayphoto,
Mai ai poze cu gara din Tarnaveni, mergeam mult prin copilarie acolo dar niciodata nu am fost in gara si mi-as dori tare mult sa vad cum arata acuma gara.

Salut!

In scurta mea descindere la Tirnaveni nu am pozat gara in mod special. Dar mai am o poza in care se vede gara mai mult decit in cele deja postate. O postez ceva mai tirziu (poate miine), intrucit o am pe un HDD extern pe care nu am in acest moment la ce USB sa-l cuplez.

Oricum, din ce imi amintesc eu, gara arata ingrijit.
 
Multumesc mult, arata bine gara, nu ma asteptam sa fie asa mare, orasul Tarnaveni e undeva parca uitat de lume, nu ma asteptam sa vad doua automotoare acolo, cred ca se face naveta foarte mult in zona.
 
sogard_2003 a spus:
Multumesc mult, arata bine gara, nu ma asteptam sa fie asa mare, orasul Tarnaveni e undeva parca uitat de lume, nu ma asteptam sa vad doua automotoare acolo, cred ca se face naveta foarte mult in zona.

Tirnaveniul este foarte frumos asezat, iar eu nu il ratez aproape niciodata in drumurile mele prin Ardeal.

Da, traficul este destul de intens pe ruta Blaj-Tirnaveni-Praid.

Uite si ultimele 2 poze pe care le mai am de acolo:





Ma bucur ca pozele ti-au facut placere. :)
 
Seara buna tuturor!

Ieri m-am intors dintr-o foarte scurta excursie in Moldova si Ardeal (doar 3 zile :( ) de unde am venit si cu niste cadre feroviare. Pe masura ce le voi developa si scana, le voi posta si aici.

Deocamdata, o prima poza cu o drezina de interventii in gara de la Gura Humorului:

 
Tot pe acolo, o locomotiva privata ROMANEL, nefolosita si legata cu lant:



Desi era tarsa pe o linie in afara curtii firmei, tot am avut un mic incident cu un paznic ce se temea ca o sa aiba el probleme daca ii pozez locomotiva fara "aprobare de la conducere". Si nu a fost singurul incident de la ultima plimbare.