Eveniment special - 5 MAI 2007

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

radu sofran

Well-Known Member
Trenulist
2 Februarie 2016
653
0
bucuresti
LOCATION
bucuresti
TRENURI DE EPOCA IN GARA DE NORD
iN ZIUA DE 5 MAI 2007 MAI MULTE TRENURI DE EPOCA(LOCOMTIVE CU ABURI SI VAGOANE) VOR PLECA DIN GARA DE NORD PINA LA SNAGOV
CEI CARE DORESC SA CIRCULE SI SA PARTICIPE LA EVENIMENT II ANUNT DE ACUM CA ESTE FOARTE SCUMP.
INTRE 420 RON SI 470 RON IN CARE INTRA TRANSPORT DUS INTORS BUCURESTI SNAOV LA COMPLEX ASTORIA GUSTARE SI MASA CARE SE PLATESC CONFORM CELOR DE MAI SUS.
IN SCHIMB CEI CARE DORESC SA FACA POZE SA SE URCE IN TREN SA VADA VAGOANELE LOCOMOTIVELE TOTUL SE ORGANIZEAZA GRATIS DE CATRE MINE .TRENUL VA STATIONA IN ZIUA DE 5 MAI LA LINIA 14 GARA DE NORD INTRE ORELE 10-10,30 .
CEI CARE VOR SI SUNT DISPUSI SA PLATEASCA TRANSPORTUL MASA SI TOT CE ESTE IATA PROGRAMUL:
10.30 PLECARE GARA DE NORD
12,30 SOSIRE SNAGOV
13,00 COMPLEX ASTORIA SNAGOV GUSTARE SI MASA
17,15 PLECARE DE LA COMPLEX
18,00 PLECARE TREN CATRE BUCURESTI
21,00 SOSIRE IN GARA DE NORD
RADU SOFRAN[/b]
 
radu sofran a spus:
ok pentru cei interesati de starea locomiyvelor cu aburi o sa incerc sa va pun la dispozitie citeva informatii care sunt foarte exacte:
Eu lucrez la radio Romania si lucrez cu companina fosta SNCFR actualmente CFr de 14 ani merg la toate evenimentele care au loc pe teme de CFR .
In depoul Mogosoaia sunt azi in circulatie 5 locomotive care au drept de circulatatie si se folosesc in functie de cerere in alt depou este o locomtiva care deserveste in permanenta trenul regal deci total 6 in buc.
La sibiu se afla doua locomotive care sunt in permanenta disponibile la cerere
la resita sunt doua locomotiva care sunt functionale si circula cu una am fost anul trecut in toamana pe ruta oravita anina a fost alimenatata cu apa in camp de p masina de pompieri.
una este la brasov in depoul brasov care este functionala iar una este la suceava care uin timpul verii circula intre suceava si putna la cerere pentru straini.
O sa va pun la dispozitie un filmcare are 16,15 minute pe care il voi da in lucru sa fie impartit la cite 2-3 minute si o sa il pun pe forum dar va mai dura un pic
Locomotive care mai zac in ploaie si vant sunt destul de multe pe ruta constanta citeva pe ruta rosiori videle cietva asa ca din astea sunt destule mai sunt si la resita citeva deci sunt multe


@Radu
Ia-o mai usurel.DIP, Florinn, eu si altii cunoastem cat de cat bine starea locomotivelor cu aburi din Romania si am fost prezenti la ultimele evenimente mai mari la care au participat locomotive cu aburi.Stim si noi ca in loc de pacura se foloseste motorina(fac o paranteza si va povestesc ca in 2004 la SchwarzMeer Express nemtii am strambat din nas cand au vazut ca mecanicii de pe locomotivele cu aburi nu prea "dau la lopata cu carbuni")Stim ca nu mai exista coloane hidraulice functionale si ca locomotivele sunt alimentate de masini de pompieri.
revenind la subiect:
La Mogosoaia dupa cate stiu sunt expuse locomotivele din patrimoniu.
SNCFR si STF ca orice firma de stat are obiceiul de a intoxica presa cu informatii. cateva informatii din alte surse (vezi Remarul Cluj , TCR,chiar depourile unde sunt garate acestea)cred ca sunt necesare.
E bine ca ati precizat unde lucrati:sunt unul care plateste doua abonamente societatii de radio( atat ca persoana fizica cat si juridica)iar la banii acestia am pretentia sa fiu informat corect
un exemplu:230 142 figureaza activa in acte,dar realitatea e ca se afla in dep. Oradea ca exponat rece
un alt exemplu
Locomotiva 50.065 de la Resita care spui tu ca a circulat pe ruta Oravita-Anina.Adevarat dar stii ca a circulat cu dispensa speciala ,cu presiune scazuta in cazan (probabil nici Berceanu nu a stiut asta) :roll:
 
si pe site-ul SFT era afisat initial evenimentul pentru 5 mai, acum vad ca l-au mutat pe 1 iunie...
 
Si tipic a la Romania - de pe 1 Iunie pe 1 august si tot asa......
Anul cand evenimentul va avea loc este precizat? :-x
Si ne mai miram de ce sunt putini admiratori :( si aia dezamagiti de bla bla-uri :confused:
 
Din nefericire la evenimentele organizate de Sft apar doua situatii :
- evenimentul se organizeaza peste noapte fara mediatizare si nu stie nimeni ca sa se duca si sa faca poze
- evenimentul este mediatizat dar data desfasurarii se tot amana pana cand se suspenda organizarea
:-| :(
 
S-au mai incercat mediatizari insa preturile cerute de cei de la Sft s-au dovedit nerealiste pentru numarul si resursele pasionatilor de la noi.
 
Eveniment in Gara de Nord, locomotica Calugareni, garnitura Calugareni si garnitura regala au fost expuse pentru cateva ore (poze de pe rfr) :
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=2857