Colectia flvca

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Modelul "mic si negru", este Trix 22996.
Prospectul spune ca este epoca III, produs Henschel, model "Klima". Modelul poarta numele austriacului Rudolf Klima, al carui concept va permite lupta cu zapada de pana la 1,50 m. In anul 1929 sunt livrate primele modele. Din 1931 firma Henschel din Kassel, achizitioneaza drepturile de fabricatie.
Al doilea model, cel cu tender, face parte dintr-un set Trix 22521. In set se mai gaseste o locomotiva cu aburi, model BR52. A fost cumparat de pe ebay si din pacate fara documentatie. Dar cercetam problema, voi reveni cu informatii.
 
Plugul rotativ este tot o realizare a firmei Henschel&Sohn in anii 1931/32. Cand zapada depasea 1.5 m, erau folosite aceste pluguri, ce faceau fata si unei zapezi de 5-6 m. Ele erau impinse de locomotive ce dezvoltau minim 1500 PS. Pentru Deutsche Reichsbahn au fost construite 25 de bucati, iar dupa al 2-lea razboi mondial, 6 ajung la DR, 10 la DB, 8 la OBB si unul la SNCF. Astazi 5 dintre ele se mai gasesc in muzeele lumii.
 
M-am gandit sa-mi pregatesc niste garnituri pentru diorama si atunci bineinteles ca ar trebui sa incep cu...inceputul:



Este vorba de primul tren din regatul Bayern, care a facut legatura intre Nurnberg si Furth. S-a datorat unor entuziasti oameni de afaceri, care l-au utilizat ca si tren privat. Prima locomotiva de tip Patentee a fost adusa din Anglia. Ca si toate locomotivele din primele timpuri, a avut un nume: "Der Adler". Vagoanele au fost realizate de manufacturile locale, care in acele vremuri construiau calesti. Cursa inaugurala a avut loc la 7 decembrie 1835, pe o distanta de 6219 m si a durat 9 minute. Mecanicul de locomotiva era englezul William Wilson, imbracat in frac si cu cilindru pe cap. Asa incepea povestea cailor ferate germane.
Toate aceste date sunt trecute pe cutia machetei, o realizare Trix, cod 52 1200 00.
 
salut!!!
sa inteleg ca esti primul detinator oficial al modelului LDH, venit de la braila?...drum lung dar merita!!!felicitari pt modele si felicitari si celor ce transforma modelele si ies adevarate mici lucrari de arta!
 
flvca a spus:
M-am gandit sa-mi pregatesc niste garnituri pentru diorama si atunci bineinteles ca ar trebui sa incep cu...inceputul:



Este vorba de primul tren din regatul Bayern, care a facut legatura intre Nurnberg si Furth. S-a datorat unor entuziasti oameni de afaceri, care l-au utilizat ca si tren privat. Prima locomotiva de tip Patentee a fost adusa din Anglia. Ca si toate locomotivele din primele timpuri, a avut un nume: "Der Adler". Vagoanele au fost realizate de manufacturile locale, care in acele vremuri construiau calesti. Cursa inaugurala a avut loc la 7 decembrie 1835, pe o distanta de 6219 m si a durat 9 minute. Mecanicul de locomotiva era englezul William Wilson, imbracat in frac si cu cilindru pe cap. Asa incepea povestea cailor ferate germane.
Toate aceste date sunt trecute pe cutia machetei, o realizare Trix, cod 52 1200 00.

Da, frumos model :!:
 
Salutari tuturor!
Asa este, miroase si a istorie si a vechi. Nu stiu cand a fost fabricata garnitura de catre Trix, clar va necesita o "revizie", desi se prezinta bine la prima vedere. La al 2-lea vagon trebuie putin intervenit, corpul vagonului se desprinde din surubul de fixare. Poate a suferit la transport, varsta etc. Inca o poza cu ambalajul:

 
Salutare,

Extrem de interesant felinarul! Cred ca este un felinar de fine de tren, are pe lateral semnul acela alb-rosu care forma sfarsitul de tren in timpul zilei. Uneori pe obiectele astea exista o placuta sau macar o inscriptie cu producatorul, cauta cu atentie prin interior, pe fund, ar trebui sa existe pe undeva macar un cod, ceva, sau macar, in varianta pesimista, doua gaurele unde a fost amplasata o placuta cu asemenea inscriptie!
 
Am cercetat mai atent felinarul si singura inscriptie ar fi pe usita care se deschide, in partea de jos, o ambutisare greu vizibila, de genul:

0 8
8 0

Ar putea fi cifre sau litere. De asemenea pe rotita arzatorului este inscriptionat "Kosmosbrenner".
Fitilul are latimea de 4 cm, pozitionat in cerc, a mai ramas cam 8-10 cm. Felinarul are dimensiunea de 18x18x46 cm, fara toarta.
 
Vezi aici pentru detalii, inclusiv loc de unde mai poti cumpara fitil:
http://www.milesstair.com/KOSMOS-BRENNER_LAMPS_&_WICKS.html
 
Ultima achizitie inainte de Craciun: o vitrina de pe ebay, dedicata modelelor HO, cu niste canale taiate in loc de sine. Este din doua bucati, care ating impreuna 2 metri si o inaltime de 90 de cm. Se mai pot adauga si alte module de mijloc, pentru garnituri mai lungi. In sfarsit am reusit sa desfac cutii. Modelele mele sunt "happy":



 
Ai luat E 42 Orient expres si nu zici nimic la plebea suferinda...
Vagonul cu fan ep I este roco?
Te mai bombardam: ai in politza de jos un E 69. Trix?

Felicitari pentru prezentare, stai cel mai bine in vestul tarii!
Acolo-i club in toata regula, mai trebuie o trupa de negri bagati in jazz pana-n gat si cv whisky la sfert de pahar.
Baieti, cand e primul tren spre Timisoara?
 
Multumesc dl. Mircea.
Da Vali, vagonul cu fan e Roco, jos este Trix E69 ep.II, iar pentru E42 vanatoarea a fost luuuuunga rau! La un moment dat, am plecat de la o petrecere foarte placuta, sa pot butona pe ebay si am pierdut-o la mustata, iar peste cateva zile am gasit-o intr-un magazin in Elvetia la juma de pret. Soarta.
 
Sal
Super tare, atat colectia cat si vitrina. Ai exponate de exceptie. Vagonul incarcat cu 3 osi nu este ep. 3? Cam amestecate epocile (aste este ca vulpea la struguri :D ) dar super colectia. Tare sunt curios de urmatoarele echizitii.
Spor