Nebunia din mansarda

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@BOGDAN I

nu te mai laud ca nu are rost,suna deja deplasat :D ...
unde iti e aerograful?aaaaai?daca nu ai aerograf,baga pensula uscata cu un pic de
vopsea ca sa murdaresti loc. alea parasite....
 
cosmin78 nu-mi adu aminte de aerograf :( am avut unul dar nu mai e :(
si unul nou adevarat nu stiu de unde sa-mi cumpar :( sa nu coste 300 euro :oops:
Locomotivele alea parasite sunt murdarite cu ruginiu dar eu fac poze cu un "sapun" si nu ies nici culorile nici lumina :(
 
Dan C.F.R. Multumesc , inainte de a "ipsosa" sinele :D am facut teste pe bucatele de sina in diferite materiale sa vad cum reactioneaza ,mecanic,termic,la culoare etc si Ipsoul cu aracet IS THE BEST .
Am mai incercat cu (Chit de cutit pentru geamuri , plastelina , lut de modelism , aracet gros )mai era o solutie sa lipesti bucatele de plastic ca si cum ar fi pavaj dar efectul nu era acelasi .
 
Danke LDH , buna informatia , o sa intru pe net sa caut si cu primul drum la Buc dau un ochi si la magazinul cu pricina .Aici in Bv este o singura firma care aduce asa ceva pe baza de comanda si are niste preturi :-x
 
LDH a spus:
Am cumparat si io cate ceva de pe la ei si sunt multumit atat de calitate cat si de preturi.
Cu scuzele de rigoare lui Bogdan pt off-topic:is o gramada de aerografe pe acolo, vreau sa iau unul, dar habar nu am care.Un sfat, o indrumare, ceva?Care ar fi un model OK?Stie careva?
 
Diferenta intre cele de peste 100 lei este culoarea, volumul rezervorului pentru vopsea si mufa pentru prinderea furtunasului prin care cicula aerul de la compresor la aerograf .
Eu o sa iau unul cred BD 181 http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=292&page=5 .Rezevorul mai mare te ajuta la relief etc - faci 1 amestecul nu de N ori in cazul rezervoarelor mici .
 
Si un sfarsit de saptamana plin cu multe poze - am fost prin parc dar nu era nimeni , am vb cu sefu de gara si am vizitat remiza de locomotive , am participat la o mica parada cu masini de epoca si prin multimea de pe peroane am vrajit cu o domnisoara care statea singurica pe peronul 2 iar rezultatul se afla mai jos.

parc1tw9.jpg

parc2vh5.jpg

parc3ty4.jpg

parc4vk8.jpg

parc5am8.jpg

parc6qi3.jpg

parc7sx7.jpg

parc8pw9.jpg

parc9hk7.jpg

parc10ij2.jpg

parc11nn4.jpg

parc12uz5.jpg

parc12ib3.jpg

parc13wg9.jpg

parc14qq7.jpg

parc15ys2.jpg

parc16zt1.jpg

parc17gs6.jpg

parc18ze7.jpg

parc19bp2.jpg

parc20zc8.jpg

parc21fn9.jpg

parc22dx1.jpg

parc23yx0.jpg

parc24if8.jpg
 
super!
sa le spui celor de la intretinere sa dea cu ceva culoare inkisa pe sine,lateral ca prea lucesc... :D
 
Momentan nu pot sa le spun celor de la intretinere nimic pentru ca se ocupa de acoperisul remizei circulare cu 6 intrari ;-) si se vede ca lucreaza ca nu e nmeni in parc din cauza galagiei :D iar utilajul de vopsit (aerograful) e pe drum :aplauze:
 
Mai da nesimtit ii baietelu ala de la fantana din prima poza :D :D

In schimb a 2 si a 3 poza sunt super :D
Tineo tot asa Bogdan si sigur se minuneaza si nemtii :D
Toate cele bune!!
 
Da ok dar cum arata terasamentul gri curat traversele negre curate iar sina ruginie :-? de aia este nevoie de aerograf cu duza de 1,5 iese meserie garantez.
 
Si iara am revenit pe baricade dar din pacate cu o veste proasta am resuit performanta sa-mi bulesc degetul mare de la mana dreapta rau de tot sambata dimineata nu vreau sa intru in amanunte problema e ca 2 luni mana dreapta este inapta de lucru :( partea buna e ca am aces hobby si ma va face sa uit de durere , si am invatat sa manuiesc diferite ostensile (penseta,freza,pensule etc ) cu mana stanga .
Sa revenim la Trenulete si mai nou si la Tancuri , Masini scara 1:72 adica la un prieten bun de-al meu ca care de ieri o sa impartim aceeasi masa de lucru impreuna in acelasi beci - eu cu trenuletele el cu razboiul (diorame pe tematica de razboi 1:72)
Masa de lucru si prietenul meu Radu mesterin la un utilaj din razboi (nu ma pricep la denumiri)

masalucreik1.jpg


Masinuta rezultata dupa 1 zi de munca
masin2kb4.jpg

masina1tw7.jpg

masina3vc1.jpg

masina3vc1.jpg


Masinuta in prim plan si in planul 2 cadoul de Craciun primit de la tatal meu (cu intarziere ce-i drept dar de vina a fost zapada :p

masina5ff9.jpg


Urmeaza un sir de poze in care o sa admirati parcul finalizat cu gard viu , copaci noi , oameni si cadoul de craciun .
pr5ht2.jpg

pr4or9.jpg

pr2fx4.jpg

pr1uk6.jpg

imbatranireef6.jpg

dedicatiempunj5.jpg

br7if3.jpg

br6zc0.jpg

br5hd0.jpg

br1wd5.jpg

br2kq1.jpg

br3by3.jpg

br4by8.jpg


Am uitat sa precizez :D Locomotiva este BR 50 adica 150 de la CFR :twisted: este fabricata de Roco gama Profesional , are interfata digitala , pregatita pentru instalatie de fum :twisted: si o groaza de piese de lipit pe ea inclusiv mecanic si fochist .Am aplicat pe ea un pic de wheathering , mai mult nu am indraznit deoarece sunt cu mana stanga :( Dar las ca ma fac eu bine :twisted: :twisted: :twisted: