Nebunia din mansarda

cosmin78

Well-Known Member
28 Apr 2007
5.833
1
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
@BOGDAN I

nu te mai laud ca nu are rost,suna deja deplasat :D ...
unde iti e aerograful?aaaaai?daca nu ai aerograf,baga pensula uscata cu un pic de
vopsea ca sa murdaresti loc. alea parasite....

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
cosmin78 nu-mi adu aminte de aerograf :( am avut unul dar nu mai e :(
si unul nou adevarat nu stiu de unde sa-mi cumpar :( sa nu coste 300 euro :oops:
Locomotivele alea parasite sunt murdarite cu ruginiu dar eu fac poze cu un "sapun" si nu ies nici culorile nici lumina :(

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Dan C.F.R. Multumesc , inainte de a "ipsosa" sinele :D am facut teste pe bucatele de sina in diferite materiale sa vad cum reactioneaza ,mecanic,termic,la culoare etc si Ipsoul cu aracet IS THE BEST .
Am mai incercat cu (Chit de cutit pentru geamuri , plastelina , lut de modelism , aracet gros )mai era o solutie sa lipesti bucatele de plastic ca si cum ar fi pavaj dar efectul nu era acelasi .

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Danke LDH , buna informatia , o sa intru pe net sa caut si cu primul drum la Buc dau un ochi si la magazinul cu pricina .Aici in Bv este o singura firma care aduce asa ceva pe baza de comanda si are niste preturi :-x

alin

Well-Known Member
19 Aug 2007
393
0
Cluj-Napoca
LDH a spus:
Am cumparat si io cate ceva de pe la ei si sunt multumit atat de calitate cat si de preturi.
Cu scuzele de rigoare lui Bogdan pt off-topic:is o gramada de aerografe pe acolo, vreau sa iau unul, dar habar nu am care.Un sfat, o indrumare, ceva?Care ar fi un model OK?Stie careva?

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Diferenta intre cele de peste 100 lei este culoarea, volumul rezervorului pentru vopsea si mufa pentru prinderea furtunasului prin care cicula aerul de la compresor la aerograf .
Eu o sa iau unul cred BD 181 http://www.hobbyx.ro/produs.lista.html?cat=106&subcat=292&page=5 .Rezevorul mai mare te ajuta la relief etc - faci 1 amestecul nu de N ori in cazul rezervoarelor mici .

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Si un sfarsit de saptamana plin cu multe poze - am fost prin parc dar nu era nimeni , am vb cu sefu de gara si am vizitat remiza de locomotive , am participat la o mica parada cu masini de epoca si prin multimea de pe peroane am vrajit cu o domnisoara care statea singurica pe peronul 2 iar rezultatul se afla mai jos.

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Momentan nu pot sa le spun celor de la intretinere nimic pentru ca se ocupa de acoperisul remizei circulare cu 6 intrari ;-) si se vede ca lucreaza ca nu e nmeni in parc din cauza galagiei :D iar utilajul de vopsit (aerograful) e pe drum :aplauze:

tudor_corbul

Well-Known Member
9 Mai 2007
498
0
Iasi
Mai da nesimtit ii baietelu ala de la fantana din prima poza :D :D

In schimb a 2 si a 3 poza sunt super :D
Tineo tot asa Bogdan si sigur se minuneaza si nemtii :D
Toate cele bune!!

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Da ok dar cum arata terasamentul gri curat traversele negre curate iar sina ruginie :-? de aia este nevoie de aerograf cu duza de 1,5 iese meserie garantez.

BOGDAN I

Well-Known Member
9 Ian 2016
955
0
Brasov
Si iara am revenit pe baricade dar din pacate cu o veste proasta am resuit performanta sa-mi bulesc degetul mare de la mana dreapta rau de tot sambata dimineata nu vreau sa intru in amanunte problema e ca 2 luni mana dreapta este inapta de lucru :( partea buna e ca am aces hobby si ma va face sa uit de durere , si am invatat sa manuiesc diferite ostensile (penseta,freza,pensule etc ) cu mana stanga .
Sa revenim la Trenulete si mai nou si la Tancuri , Masini scara 1:72 adica la un prieten bun de-al meu ca care de ieri o sa impartim aceeasi masa de lucru impreuna in acelasi beci - eu cu trenuletele el cu razboiul (diorame pe tematica de razboi 1:72)
Masa de lucru si prietenul meu Radu mesterin la un utilaj din razboi (nu ma pricep la denumiri)

Masinuta rezultata dupa 1 zi de munca

Masinuta in prim plan si in planul 2 cadoul de Craciun primit de la tatal meu (cu intarziere ce-i drept dar de vina a fost zapada :p

Urmeaza un sir de poze in care o sa admirati parcul finalizat cu gard viu , copaci noi , oameni si cadoul de craciun .

Am uitat sa precizez :D Locomotiva este BR 50 adica 150 de la CFR :twisted: este fabricata de Roco gama Profesional , are interfata digitala , pregatita pentru instalatie de fum :twisted: si o groaza de piese de lipit pe ea inclusiv mecanic si fochist .Am aplicat pe ea un pic de wheathering , mai mult nu am indraznit deoarece sunt cu mana stanga :( Dar las ca ma fac eu bine :twisted: :twisted: :twisted: